عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
یکشنبه، 7 فروردینماه 1384

08:05 PM

March 27, 2005


امضاء دیجیتالی و كاربرد آن در حفظ امنیت شبكه

از : مهدی راستی
امضاء دیجیتال یكی از روشهای ایمن‌سازی اطلاعات است كه كاربردی مشابه با امضاء معمولی در معاملات دارد و یكی از روشهای معتبر حفظ امنیت در شبكه می باشد .


این روش به خصوص در مساله تجارت الكترونیك كه امروزه در جهان صنعت و فن آوری از طرفداران بسیاری برخوردار است ، جایگاه ویژه‌ای دارد.


در مساله تجارت الكترونیك با دو مساله مهم روبرو هستیم كه اولی تصدیق اصالت ، و دومی محرمانگی است .


تصدیق اصالت به این معنا كه آیا شخصی كه ادعا میكند آقای الف است، درست می‌گوید؟، و محرمانگی به این معنا كه در صورتی كه شخص ثالثی پیام‌های ارسالی و دریافتی را از طریق شبكه گوش دهد، نمی‌تواند محتوای پیام را تشخیص دهد.


امضاء دیجیتال عمدتا در مورد مشكل اول مطرح می‌شود. بدین ترتیب كه فرد الف باید توسط یك كلید خصوصی ادعای خود را تصدیق كند و این توسط گیرند احراز هویت شود.


بسیاری از قوانین مدرن امروزی كه از روش امضاء دیجیتال بهره جسته‌اند، الگوریتم كلید عمومی را به عنوان الگوریتم رمزنگاری انتخاب كرده‌اند.


الیته سیستم‌های كلید عمومی می‌توانند برای حل هر دو مشكل فوق استفاده شوند، یعنی هم محرمانگی اطلاعات را فراهم كنند و هم تصدیق اصالت كنند.


الگوریتم كلید عمومی بدین شكل عمل می‌كند كه برای فراهم كردن محرمانگی پیام با كلید عمومی دریافت‌كننده رمز می‌شود و برای تصدیق هویت پیام با كلید خصوصی فرستنده رمز می‌شود.


در مورد هر كدام از این روشها ، الگوریتم رمزنگاری برای تمام پیام بكار می‌رود .


بطور خلاصه سیستم‌های كلید عمومی امكانات زیر را ایجاد می‌كنند كه شامل تایید فرستنده و صحت داده‌های ارسالی فرستنده برای گیرنده ، و هم چنین صحت گیرنده برای فرستنده در برابر تقلب شخص ثالث است.


چنین امری به حفاظت شبكه كمك می‌رساند و درجه اعتبار را به ویژه در تجارت الكترونیك بالا می‌برد.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی