عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
دوشنبه، 29 فروردینماه 1384

11:19 PM

April 18, 2005


پایگاه داده هاى پیشرفته

نویسنده: احمد پهلوان تفتى


تعریف علمى و تئوریكى كه از پایگاه داد ها در دنیاى نرم افزار ارائه گردیده است عبارت است از : مجموعه اى از داده هاى بهم مرتبط كه طبق یك ساختار مشترك ، تحت كنترل متمركز و با حداقل افزونگى به صورت اشتراكى و همزمان قابل استفاده باشند .

اما امروز وقتى صحبت از فناورى هاى نوین در عرصه پایگاه داده ها و نرم افزار هاى مرتبط با آن به میان مى آید، محیطى به مراتب قدرتمند تر و انعطاف پذیر تر از تعریف فوق به ذهن مى آید كه براى مدیران ، طراحان و برنامه نویسان پایگاه داده ها نوید لذت بخش توسعه و تولید سریع(RAD) محیطهاى مبتنى بر بانك هاى اطلاعاتى را بهمراه دارد .

در سالهاى اخیر متولیان و تصمیم گیران بسته هاى بانك هاى اطلاعاتى با توجه به شرایط حاكم بر دنیاى امروز از قبیل رشد روز افزون داده ها و اطلاعات ، وسعت ، گستردگى حیطه كاربرى و ..... استانداردهاى متنوع دیگرى را براى اینگونه محصولات تدوین نموده اند كه در ذیل به برخى از آنها اشاره مى گردد .


Platform Independency:

این مقوله مربوط به مفهوم قابلیت نصب و راه اندازى بسته بانك اطلاعاتى بر روى سیستم عامل هاى مختلف (انعاف پذیرى در نصب) است . یك پایگاه داده پیشرفته لزوما وابسته به سیستم عامل خاص و یا احتمالا بستر سخت افزارى ویژه اى نیست و از این طریق قابلیت انعطاف پذیرى و اطمینان بالایى را براى كاربران خود فراهم مى آورد .

Locking & Concurrency:
براى اطمینان از صحت داده ها و جلوگیرى از تاخیرها و انتظارات طولانى در محیط هاى پر كار پایگاه داده ها ، از این تكنولوژى جهت مدیریت بهینه فرآیندها و داده هاى بانك اطلاعاتى استفاده مى شود .

Long Term Transaction Handling:
در یك محیط پایگاه داده بعضا تراكنش (Transaction) یا تراكنش هایى در سیستم به صورت معلق (Suspend) بوجود مى آیند ( بدین معنى كه پس از ارسال آنها دستور همانند دستور Commit مبنى بر تائید آنها صادر نمى گردد ) كه این امر باعث بروز ترافیك در صف مربوط به تراكنش ها و توقف نسبى آنها مى شود. یك پایگاه داده مناسب باید بتواند این امر را بخوبى كنترل و مدیریت نماید .

Memory Utilization Support:
كنترل در نحوه تخصیص و واكشى حافظه ، تنظیم و به طور كلى مدیریت حافظه دیگر امتیازى است كه در یك پایگاه داده پیشرفته وجود دارد .Encoding & Decoding Data:
یك پایگاه داده پیشرفته امنیت بالایى براى داده ها و كاربران خود فراهم مى آورد . از جمله این موارد مى توان به توانایى به رمز در آوردن داده هاى ذخیره شده در بانك اطلاعاتى اشاره نمود .

Block Level Recovery :
در یك بانك اطلاعاتى پیرشفته ، در صورت بروز خرابى در بانك ، شما مجبور به بازیابى تمام فایل ها (Full Recovery) نیستید . یعنى مى توان فقط بلاك هاى معیوب را بازیابى نمود و فرآیندى را بر روى سایر داده ها انجام نداد .

64 Bit Proccessing:
این واژه به مفهوم پردازش در مدل 64 بیتى است كه سرعت و كارآیى بالترى را نسبت به سایر مدل ها بهمراه دارد .

Multimedia & Large Object Support:
مدیریت و كنترل در نحوه خیره و بازیابى داده هاى بزرگ كاراكترى ، باینرى ، صوتى و تصویرى در تمامى پایگاه داده هاى پیشرفته وجود دارد .

Standby Database:
Satandby یك پشتیبان از پایگاه داده اولیه است كه بر روى یك سرور ثانویه قرار مى گیرد و تمام تغییرات پایگاه داده با یك تكنولوژى خاص بر روى آن درج مى گردد و به صورت Standby در موارد بروز خطا و نارسایى در بانك ، فعال گردیده و مورد استفاده كاربران قرار مى گیرد .

Cluster Support:در یك پایگاه داده توزیع یافته (Distributed Database) در صورت سنگین شدن پردازشهاى یك سرور و یا ازدیاد تراكنش در طرف یك یا چند سرور خاص ، باید امكان انتقال فرآیندها به سوى سرورهاى دیگر وجود داشته باشد . این مهم در پایگاه داده هاى مدرن امروزى همچون Oracle وجود دارد .

ANSI/SQL 92 Standard Compatible:
رعایت موارد مندرج در استانداردANSI / SQL 92 از ملزومات و پیش نیازهاى یك پایگاه داده پیشرفته است كه در آن تمامى موارد مورد لزوم براى بانك هاى اطلاعاتى امروزى لحاظ گردیده است .
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی