عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
شنبه، 31 اردیبهشتماه 1384

11:01 PM

May 21, 2005


70 درصد تولید ناخالص ملی كشورها متاثر از فناوری اطلاعات است

دبیر شورایعالی اطلاع‌رسانی، گفت:‌ اندیشمندان و نخبگان كشور دچار یك غفلت بزرگ شدند و در این شرایط مبهوت چالش‌های سیاسی و اجتماعی شده و از وظیفه‌ی اصلی خویش غافل مانده‌اند.


به گزارش خبرنگار سرویس فناوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در همایش فرهنگ‌، فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه، مهندس جهانگرد با اشاره به برگزاری این‌گونه همایش‌ها، گفت: از نظر من برگزاری این همایش‌ها جایگاه ویژه‌ای در برنامه‌ی توسعه‌ی آینده‌ی ایران دارد و اگر بگویم كه این موضوع به عنوان مهمترین و شایسته‌ترین مطلبی است كه در بخش اندیشه‌ی كشورها باید به آن پرداخته شود سخن گزافی نگفتم.


وی، با اشاره به اینكه برنامه‌ی توسعه‌ی چهارم كشور تاكید ویژه‌ای در بكارگیری ICT دارد، گفت: فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان موتور توسعه‌ در برنامه‌های بلند مدت و میان مدت ایران مطرح است و در این میان تعریف ICT، قلمروهای آن و تاثیر و تاثیراتی كه می‌تواند داشته باشد از مهمترین موضوعات آن است.


وی با اشاره به پدیده‌ی اینترنت، گفت: با واسطه‌ی شدت نفوذی كه این پدیده در جامعه‌ی ما داشته ما ضمن تهدید انگاری در تمام شئون جامعه به تدریج فرصتی پیدا كردیم تا به فرصت‌های آن نگاه كنیم و نوعی فرصت انگاری در مورد این موضوع به وجود آمد.


وی، ادامه داد: در مواجهه با پدیده‌های جدید با دو رویكرد تهدیدانگاری و شیفتگی روبرو هستیم كه این دو رویكرد احتیاج به تدبیر و تدبر دارد تا به بهره‌مندی از فرصت‌ها دست یابیم، بنابراین نیاز داریم پدیده‌ی جدید و چالش‌های آن را بشناسیم تا بتوانیم چگونگی رفتارمان را در اتخاذ مواضع پیدا كنیم.


دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی با بیان اینكه انسان به عنوان تار و پود فعالیت‌ها و ICT به عنوان محمل كار محسوب می‌شود، اظهار داشت: از سال 1983 و 1984 به بعد پدیده‌ی كامپیوتر در سیستم‌های مخابراتی به كار گرفته شد و در حقیقت پیوندی بین كامپیوتر و مخابرات به وجود آمد كه با این پیوند در حقیقت وارد عصر اطلاعات شدیم و پدیده‌ی شبكه حاصل این پیوند بود.


وی، در ادامه تاكید كرد: توسعه‌ در به‌كارگیری IT در بخش‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی امروز به سطحی از پیچیدگی و نفوذ رسیده كه برآورد می‌شود كه اگر كشورها از این موضوع غفلت كنند در حقیقت از مبحثی كه نزدیك به 70 درصد تولید ناخالص ملی را متاثر شناخته غافل شده‌اند كه این موضوع در دهه‌ی آینده مشكل ساز خواهد بود.


جهانگرد، سرمایه‌ی انسانی را مهمترین چالش توسعه عنوان كرد و افزود: در كشورهای شبیه ما نیروی انسانی مهارت بسیار كمی دارد و فرار مغزها نیز یك پدیده‌ی عمومی در بین كشورهای مختلف است و این در حالی است كه خروج یك نفر فارغ‌التحصیل در سطح دكتری از كشوری موجب جابجایی یك میلیون دلار فرصت است.


وی در ادامه یادآور شد: كشور آمریكا به این مبحث توجه جدی داشته و امروز این كشور به عنوان منبع تعامل جهانی در بحث ارتباطات شده و در حقیقت امروزه هاب مبادله‌ی اطلاعات و ارتباطات جهان آمریكاست.


وی، گفت: شكل گیری برنامه‌ی توسعه‌ی ICT (تكفا) در كشور سبب ایجاد یك نگاه توسعه‌یی و همه جانبه در بكارگیری ICT شده است. نهادسازی، فعالیت‌های جاری و مطالعات بنیادین و تدوین برنامه‌ی استراتژیك اطلاع‌رسانی از فعالیت‌هایی است كه شورای عالی اطلاع‌رسانی انجام داده است.


وی با بیان اینكه تا كنون نزدیك به 4 هزار پروژه در این حوزه و در راستای اهداف تكفا در كشور آغاز شده، گفت: تمام اعتباراتی كه برای حوزه‌ی پژوهش داشتیم فقط در حوزه‌ی علوم انسانی هزینه كردیم و در بخش تكنولوژیكی هزینه نكردیم چون در این بخش به طور خودكار هزینه پرداخت می‌شود و در این راستا با دانشگاه‌های مختلف در زمینه‌های اقتصادی، ادبیات، حقوق و ‌جامعه‌شناسی قرارداد بستیم.


جهانگرد در ادامه یادآور شد: فناوری بخش ساده‌ی این مبحث است و مهمتر از آن بحث بكارگیری فناوری اطلاعات است، گفت: در طی دو دهه‌ی گذشته بین ما و محیط پیرامونمان گسست خطرناكی شكل گرفته و با دشمن انگاری ارتباط علمی و پژوهشی ما قطع شده و فقدان یك ارتباط و تعامل صحیح با پیرامون باعث شده كه تصور كنیم هرچه می‌گوییم صحیح است در نتیجه سوادمان نیز نقص پیدا كرده است.


دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی با اظهار تاسف از اینكه در طی دو دهه‌ی گذشته هیچ محصول فكری جدید در حوزه‌ی علوم انسانی نداشتیم، گفت: این موضوع بسیار خطرناك است بنابراین هرچه زودتر باید كاری كنیم كه این خلاء پر شود و امیدوارم این همایش و همایش‌هایی از این قبیل بتواند موجب خلق و تولید محصولاتی برای پاسخ گفتن به این مبحث مهم و استراتژیك باشد.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی