عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
پنجشنبه، 20 مردادماه 1384

03:15 PM

August 11, 2005


پورتال چیست؟

اشاره:


بهبود و ایجاد اصلاحات در اداره حكومت ها و بخش دولتی موضوعی اساسی در دنیای تجارت امروزاست. لزوم پاسخ گویی به تغییرات ناشی از جهانی شدن، امور اقتصادی و تجارت جهانی، گسترش جوامع و انتظارات مشتریان به ویژهً با پیشرفت های دو دهة ی اخیر در زمینه فناوری اطلاعات، روندی تكاملی در كشورهای مختلف پاگرفته است. سرعت این تغییر و تكامل در كشورهای مختلف متفاوت است. این تكامل دربرگیرنده طیف وسیعی از اهداف و چشم اندازها جهت بهبود عملكرد دولت ها در زمینه های قوانین و مقررات، شفافیت در اداره حكومت ها، سازندگی و مشاركت عمومی است.


پیشرفتهای انجام گرفته در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)، در راستای جامعه اطلاعات تغییرات زیادی در انتظارات شهروندان، ساختار سازمان ها، فرهنگ، علوم و فرآیندهای كاری ایجاد نموده است. دولت ها به دنبال به كارگیری ابزارها و راهكارهای مبتنی بر (ICT) جهت پاسخگوئی به نیاز شهروندان هستند.


تاثیر دولت الكترونیكی به طور ساده اداره بهتر كشور با افزایش بازدهی سیاست های دولت، ارتقاء سرعت و كیفیت خدمات دولتی، تعاملات بیشتر با شهروندان و افزایش بهره وری كلیه فرآبندهای دولتی است.


حال دولت الكترونیكی یكی از مهم ترین محورهای كاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیا است. این اهمیت در كشور ما كه دولت بزرگ ترین بنگاه اقتصادی و نهاد فرهنگی است، به مراتب بیشتر است. در تعریف دولت الكترونیكی می توان گفت كه: دولت الكترونیكی به معنای به كارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخش های مختلف دولت، به منظور افزایش بهره وری و ارتقا سطح خدمات رسانی است.


پورتال چیست؟


پورتال (Portal)  عبارت از درگاهی است به دنیای اطلاعات و منابع اطلاعاتی، به صورت دسته بندی شده و به شكل مورد نیاز كاربر.


دكتر یونس شكرخواه استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی، پورتال را به صورت زیر تعریف كرده است:


پورتال اساساً یك امكان برای كاربران اینترنت است و بنابراین در گام اول باید بگویم پورتال، ایران و غیر ایران نمی شناسد و برای همه جا مفید است. به لحاظ برنامه ریزی، طراحی و هزینه های آن یك سیستم استاندارد را داراست.


در هر حال پورتال وبگاهی است كه می كوشد خود را به اولین ایستگاه كاربران برای حركت در اینترنت تبدیل كند. پورتال ها غالباً دارای كاتالوگ یا فهرست از سایر وبگاه ها هستند، غالباً موتور جستجو دارند و بعضی از آنها هم امكان چت و پست الكترونیكی به كاربران خود می دهند.


به پورتال ها وبگاه لنگرگاه( (Anchor site و گذرگاه( Gateway ) هم می گویند.


در ساده ترین معنا، پورتال دروازه ای است به وب و سكوی پرتابی است كه هر كاربر قبل از رفتن به سراغ مقصدهای دیگر باید به عنوان یك مبدا، از آن استفاده نماید.


ویژگی های پورتال عبارتند از:


قابلیت دسته بندی و طبقه بندی مطالب و محتویات، مدیریت و تجمیع مطالب و محتویات ، ارائه ابزارهایی جهت تولید و توسعه مطالب و محتویات ، قابلیت ارائه محتویات و مطالب روی هر نوع سامانه و بستری ، قابلیت امنیت مناسب ، پشتیبانی از زبان های مختلف ، سهولت دسترسی به اطلاعات ، قابلیت سفارشی سازی و شخصی سازی ، قابلیت جستجو و نمایه بندی مطالب و محتویات  قابلیت مرور مطالب و محتویات دسته بندی شده ، قابلیت ارائه یك رشته خدمات از طریق مؤلفه های قابل جایگزینی و سفارشی سازی (Portlet).


هدف از طراحی و پیاده سازی پورتال، ایجاد وبگاهی واحد، جهت دستیابی به اطلاعات و خدمات تمامی وبگاه های دولتی و بخشی از سازمان های غیردولتی، بدون نیاز به مراجعه مستقیم به تك تك آنها است. این درگاه به عنوان نقطه واحد و اصلی، به معرفی امكانات و توان مندی ها می پردازد. هدف اصلی طراحی یك درگاه جامعه، تعاملی و پویا است تا به سهولت جهت اطلاع رسانی و خدمات رسانی مورد استفاده قرارگیرد.


پورتال فقط وبگاه نیست ولی یكی از بخش های اصلی آن به شمار می رود. پورتال به وبگاه مرجعی گفته می شود كه كاربران اینترنتی و كسانی كه با وب سروكار دارند از آن به عنوان مدخل و منبعی برای پیداكردن وبگاه های مورد علاقه شان استفاده می كنند. هرچند، پورتال ها خدمات رایگان مانند اتاق های گفتگو و پست الكترونیكی رایگان و خدمات دیگری به كاربران شان اهدا می كنند اما هدف اولیه پیدایش پورتال، ایجاد دروازه ای است تا كاربران بر اساس نیازهای شان وبگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایند. اولین پورتال هایی كه در اینترنت به وجود آمدند در واقع وبگاه های اختصاصی خدمات دهندگان اینترنتی در ایالات متحده آمریكا بودند. مثلاً وبگاهAOL.com كه مشتركین آن، از وبگاه شركت مزبور به سایر وبگاه ها ربط داده می شوند. اگر بخواهیم مثالی آشنا برای استفاده كنندگان امروز اینترنتی بزنیم می توانیم وبگاهYahoo را نام ببریم. وب سایت مذكور خدمات گوناگونی را علاوه بر جستجو در سایر وبگاه ها، به كاربران خود ارائه می كنند، اطلاعات تجاری، پیش بینی وضعیت آب و هوا و غیره خدماتی از این قبیل است.


موتورهای جستجو بخش اعظمی از پورتال ها را در برمی گیرند، اما همه آن نیستند و علاوه بر موتورهای جستجو و یا وبگاه های دایركتوری، كه حاوی اطلاعات طبقه بندی وبگاه های دیگر هستند، پورتال هایی بر روی اینترنت وجود دارند كه برای موضوعات بسیار محدودی طراحی و اختصاص داده شده اند.


پورتال های دولتی پورتال هائی هستند كه به معرفی و ارایه خدمات دولتی در زمینه های مختلف می پردازند. این پورتال ها به صورتی طراحی می شوند كه مراجعه كنندگان، به راحتی به تمام خدمات دولتی مورد نیاز دسترسی داشته باشند.


پورتال ها را می توان از منظرهای مختلف تقسیم بندی نمود. از لحاظ دامنه تحت پوشش به دو دسته پورتال های افقی و پورتال های عمودی تقسیم می شوند. پورتال های افقی پورتال هایی هستند كه محدودة تحت پوشش آنها بسیار زیاد است. به عنوان مثال وبگاه یاهو یك پورتال افقی است كه تقریباً اكثر موضوعات مورد علاقه مردم را پوشش می دهد. پورتال های عمودی پورتال هائی هستند كه دامنه شمول آنها یك موضوع یا یك صنعت خاص است. این پورتال ها دارای محدوده تحت پوشش كم ولی دارای عمق زیادی هستند. بدین معنی كه روی یك موضوع خاص تعمق دارند و به صورت تخصصی بدان پرداخته اند.


مهندس امیرحسین شكوهی زنجانی
a.h.shokuhi@gmail.com
ناشر: مجله دنیای مخابرات و ارتباطات


 
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی