عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
یکشنبه، 24 مهرماه 1384

01:30 PM

October 16, 2005


تلفن همراه – ابزار تجارت همراه

نوشته: آقای دكتر عیاد- پژوهشگر ارشد شركت GN Netcom
 از كشور دانمارك


ICTna.ir - رواج تلفن‌های همراه تاثیر زیادی در نحوه رفتار استفاده كنندگان از این ابزار بوجود آورده است تلفن همراه نحوه تعامل افراد با همدیگر و نیز نحوه كسب و كار را تغییر داده و شغلهای جدیدی ایجاد كرده است اختراعات جدید نظیر تلفن همراه، از یك طرف مرهون پیشرفت تكنولوژی و از طرف دیگر مرهون تعداد روزافزون محققین و پژوهشگران در زمینه‌های تكنولوژی نو از جمله تكنولوژی ارتباطات می‌باشد ارتباطات بی‌سیم نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشند تلفن همراه ابزار ارسال و دریافت اطلاعات می‌باشد منظور از اطلاعات می‌تواند صوت، تصویر، برنامه‌های كامپیوتری، فیلم، ویدئو و یا حتی موقعیت جغرافیایی یك فرد ‌باشد همه این موارد به داده‌های كامپیوتری تبدیل شده و مخابره می‌گردند. وسایل ارتباطی نظیر تلفن همراه برای ارتباط با همدیگر به یك شبكه (network) نیاز دارند. این شبكه اعم از شبكه مخابراتی و شبكه داده‌هاست و می‌توان به آن شبكه اطلاعات كشور اطلاق نمود. اگر از نقطه نظر شبكه به جریان اطلاعات نگاه كنیم اطلاعات را می‌توان جریانی از داده‌ها به حساب آورد حال آنكه از نقطه نظر كاربران تجاری چیزی كه در شبكه رد و بدل می‌شود می‌تواند اعتبار و یا پول در نظر گرفته شود. چرا كه ارتباطات بستری برای بده بستان‌های تجاری هستند و تفاوتی نمی‌كند این بده بستان‌ها به صورت صوتی صورت گیرند از ابزار فكس استفاده شود و یا داده‌های كامپیوتری مورد نظر قرار گیرند به عنوان مثال وقتی شما با استفاده از وسایل ارتباطی مدرن امكان برقراری مكالمه صوتی، ‌تصویری و داده‌ای مطمئن و سریع را ایجاد می‌نمائید در واقع امكان بده بستان‌های تجاری سریع و مطمئن را فراهم نموده‌اید.


سیستم‌های موبایل امروزی انواع مختلف ارتباط بدون سیم را فراهم می‌كنند. در گذشته تنها ارتباط دستگاه موبایل از طریق امواج رادیویی با ایستگاه تلفنی مورد نظر بود اما هم اكنون امكان ارتباط یك دستگاه موبایل به صورت بی‌سیم با بسیاری از تجهیزات وجود دارد از جمله می‌توان به ارتباط بی‌سیم موبایل با كامپیوتر همراه، ارتباط بی‌سیم با گوشی همراه، ارتباط بی‌سیم با تلویزیون، ارتباط بی‌سیم با استریو،‌ ارتباط بی‌سیم با چاپگر اشاره نمود بسیاری از این ارتباط‌ها مرهون تكنولوژی ارتباط بی‌سیم دندان آبی (Bluetooth) است از طرف دیگر سرویس‌های روی موبایل هم به شدت متنوع شده‌اند، دریافت تلویزیون از طریق تلفن همراه، ‌دسترسی به اینترنت و دسترسی به تمام انواع سرویس‌های وب، دسترسی به پست الكترونیكی،‌ دریافت اطلاعات موقعیت جغرافیایی از طریق تلفن همراه از جمله این سرویس‌ها هستند لذا می‌توان گفت عموم سیستم‌های مخابراتی و سیستم‌های رادیو تلویزیونی در حال همگرایی هستند به عبارت دیگر ارتباط 3G, 2G, WLAN, Bluetooth, RFID, Radio, DVB, GPS همگی با موبایل امكانپذیر شده‌اند در سالهای آینده تمام ارتباطات اعم از شبكه‌های محلی تا شبكه‌های گسترده با استفاده از موبایل امكان‌پذیر خواهد بود. نظر به موارد ذكر شده هر كاربر موبایل تلفنی به عنوان یك مشتری از طرف بنگاههای اقتصادی مورد نظر قرار می‌گیرد. فرض كنید به یك شهر جدیدی به صورت هوایی سفر می‌كنید همینكه از هواپیما خارج شده و موبایل خود را روشن كنید به عنوان یك مشترك جدید از طریق شبكه شناخته می‌شوید و از طرف تمام بنگاههای اقتصادی منطقه به عنوان یك مشتری بالقوه می‌توانید خدمات و آگهی دریافت نمائید از جمله می‌توان به رستوران‌ها، فروشگاهها و ادارات دولتی اشاره نمود. استفاده از موبایل به عنوان پول الكترونیكی نیز زمینه‌ای است كه به شدت در سالهای آینده مورد نظر خواهد بود به عبارت دیگر با داشتن تكنولوژی RFID پرداخت‌هایی نظیر پرداخت بلیط اتوبوس، پرداخت به فروشگاهها برای خرید و فروش با استفاده از تلفن همراه امكانپذیر خواهد بود با گسترش استفاده از سیستم‌های RFID در خرید و فروش به جای سیستم‌های باركد و عمومی شدن این سیستم‌ها در فروشگاهها دستگاه موبایل نقش بزرگتری در تجارت ایفاء خواهند نمود. آمار اطلاعات ارائه شده از طریق شبكه موبایل از برخی كشورهای پیشرفته می‌تواند این حقیقت را نشان دهد كه تا چه حد سیستم‌های موبایل تجارت را تحت تاثیر قرار داده است.


موبایل نسل سوم به عنوان بستری برای ارتباطات كامپیوتری همراه در ژاپن از سال 1999 با ارائه سیستم NTTDocomo ارائه شده است. این تجربه نشان می‌دهد كه میلیونها پیغام الكترونیكی از طریق این شبكه جابجا شده است و كاربران آن به بیش از چهل میلیون نفر رسیده است . آمار نشان می‌دهد كه در سال 2003 تعداد سرانه پست الكترونیكی ارسال شده از طرف هر فرد در شبانه روز به بیش از ده عدد رسیده است این تعداد پیغام الكترونیكی علاوه بر مكالمات صوتی است كه از طریق سیستم رد و بدل شده است.


Slides:
Mobile Phone: A Tool for Everyone


مركز تحقیقات فناوری اطلاعات
دانشگاه علم و صنعت ایران
HTTP://ITRC.IUST.AC.IR
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی