عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
جمعه، 4 آذرماه 1384

12:41 PM

November 25, 2005


باند شهروندان;چگونه عمل كنیم؟

نوشته: شروین هادی نژاد
ناشر: بیسیم


سرانجام و پس از سال ها چندی پیش علاقه مندان به ارتباطات رادیویی خبری مبنی بر راه اندازی خدمات " باند شهروندان" از طرف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دریافت نمودند كه قطعا باعث مسرت و خوشحالی آن ها گشته است. ما هم امیدواریم آغاز ارائه خدمات عمومی ارتباطی همچون " باند شهروندان" گام نخست در راهی باشد كه به عرضه خدمات مفید عمومی منتهی می شود، اما خدمت باند شهروندان ( كه در شماره12 بخش آموزش همین ماهنامه اجمالا معرفی شد به واسطه ی تازگی آن برای مردم ما، مشابه تمامی فناوری های دیگر، در بدو ورود قطعا نیاز به ایجاد بستر های فرهنگی و آموزشی جهت شناساندن و تعلیم كاربرد های صحیح آن دارد. از این رو در بخش آموزش ماهنامه به عنوان یك رسانه تخصصی در حوزه مخابرات و ارتباطات وظیفه خود می دانیم كه در حد امكان بخشی از بار سنگین فرهنگ سازی در این خصوص را به دوش گیریم و آن را به بهترین وجه ادا نماییم.)


معرفی:


" باند شهروندان"( Citizen Band) از جمله خدمات ارتباط رادیویی عمومی است كه در اكثر كشور های جهان جهت استفاده عموم جامعه از بستر ارتباطی فارغ از سیم ها و ارتباط كابلی، ارائه می شود.


مشخصات این خدمات در تمامی كشور های ارائه دهنده یك سان نیست اما شباهت های بسیاری با یكدیگر دارند،‌ چنان كه تفاوت ها ممكن است در برخی از مشخصات فنی همچون تعداد كانال ها، بسامد آن ها و یا توان خروجی خلاصه گردد.


مهم ترین ویژگی خدمات رادیویی عمومی اشتراك و سهیم بودن همه شهروندان در استفاده از تمامی كانال های موجود است،‌ بدین معنی كه هیچ یك ار كانال ها به هیچ وجه اختصاصا در اختیار شخصی یا اشخاص خاصی قرار نمی گیرد و همه كاربران می توانند با رعایت دقیق نكات آیین نامه از تمامی كانال ها بهره مند شوند.


در این خدمات شهروندان قادر خواهند بود تا با یكدیگر تنها ارتباط صوتی ( مكالمه ) به صورت دو طرفه ( ارسال و دریافت غیر همزمان ) داشته باشند. هر یك از متقاضیان برابر آیین نامه و مقررات می توانند نسبت به ارائه تقاضا جهت صدور پروانه بهره برداری از مراجع قانونی متولی اقدام و پس از دریافت آن، تجهیزات مربوطه را خریداری و مطابق ضوابط استفاده نمایند. همچنین هر یك از كاربران می بایست هزینه مجوز یا حق فركانس مقرر را پرداخت و یك علامت خطاب (call sign) منحصر به فرد دریافت نماید كه علامت شناسایی هر یك از كاربران بوده و می بایست حین استفاده و در مواقع لزوم به طور صحیح و واضح عنوان شود. در كشور ما متولی صدور مجوز و كنترل خدمت باند شهروندان" سازمان تنظیم و ارتباطات رادیویی" است كه كلیه امور وظایف مربوط به این خدمات را عهده دار است. بنابراین كاربران می بایست جهت دریافت مجوز، در خواست خود را به همراه مدارك مورد نیاز به این سازمان تسلیم نمایند. همچنین اكیدا توصیه می گردد تا متقاضیان حتما ضوابط استفاده از خدمت باند شهروندان را كه از طرف این سازمان منتشر شده است دقیقا مورد مطالعه قرار داده و به دقت به آن عمل نمایند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به وبگاه سازمان مراجعه نمایید. ( www.tra.ir )
شاید از خود بپرسیم:


استفاده از رادیو های دو طرفه هنگامی كه می توانیم از تلفن ( همراه یا ثابت ) استفاده كنیم چه مزیتی می تواند داشته باشد؟


همواره توجه داشته باشید كه: تلفن ها وسائل ارتباطی با كاربرد های خاص خود و متفاوت از رادیو های دو طرفه است، از این رو به نكات زیر به عنوان تفاوت ها توجه كنید:


* صرفه اقتصادی:‌ فرض كنید بخواهید با شخصی در فاصله ای به محدوده 6 یا  7 كیلومتر ارتباط بر قرار نمایید،‌ مطمئنا در صورت در دسترس بودن تلفن اگر هر دوی شما در محل ثابتی قرار داشته باشید قطعا از تلفن ( ثابت )‌ استفاده خواهید نمود و اگر هم یك یا هر دو در حال حركت ( در شهر یا مسافرت ) باشید باز هم در صورت در اختیار داشتن تلفن همراه از آن استفاده خواهید نمود، مسلم است كه هر ارتباط تلفنی بسته به مدت زمان آن هزینه در بر خواهد داشت،‌ اما اگر نیاز به ارتباط مداوم ( چندین بار در روز یا ساعت ) در محدوده ای خاص داشته باشید و در مقابل هم تلفن ( ثابت و همراه )‌ و هم یك رادیوی بدون سیم ( متحرك یا ثابت ) دو طرفه در اختیار داشته باشید،‌ كدام را ترجیح می دهید، پرداخت هزینه، یا مكالمه رایگان نا محدود؟!


* شرایط بحرانی: حتما تلفن ها در چنین شرایطی كمك شایانی محسوب خواهند شد، اما از یاد نبریم كه در مواردی بستر شبكه های مخابراتی همچون تلفن همراه و یا ثابت ممكن است نتواند به خوبی پاسخگوی نیاز فوری شما باشد و یا حتی به كلی دچار قطع یا اختلال گردد، به موارد زیر دقت كنید:


1. پس از زلزله،‌ سیل، آتش سوزی.


2. قطع و اختلال برق و شبكه های مخابراتی به هر دلیل.


3. گم كردن راه و یا وقوع حادثه در مسیر و جاده های دور افتاده كه امكانات ارتباطی موجود نیست.


شاید در چنین شرایطی بهترین وسیله ارتباطی وسیله ای مبتنی بر امواج رادیویی و فارغ از بستر های سیمی و كابلی باشد،‌ كه دراینجا لزوم استفاده از خدمات باند شهروندان مشهودتر است.


سرعت: هرگز نمی توان سرعت برقراری ارتباط میان تلفن و یك رادیوی دو طرفه را مقایسه نمود چرا كه در تماس تلفنی باید، شماره گیری كرد، منتظر بر قراری ارتباط ماند، و در نهایت بعد از شنیدن صدای بوق آزاد و برداشتن گوشی از طرف مقابل مكالمه کرد، مسلم است كه تمامی این موارد نیاز به زمانی هر چند اندك خواهند داشت، اما در رادیوی دو طرفه تنها با فشردن و نگه داشتن یك كلید قادرید پیام خود را به گوش مخاطب یا مخاطبان خود برسانید، این سرعت قطعا در مواقعی كه حتی لحظه ها ارزشمند خواهند بود، كمك شایانی خواهد كرد.


اما از یاد نبرید كه در مقابل موارد فوق تلفن ها مزایای دیگری دارند، كه رادیو های دو طرفه هرگز نخواهند داشت و بسته به نوع كار بری می توانید مناسب ترین وسیله را جهت استفاده خود انتخاب نمایید، به گوشه ای از این مزایا توجه كنید:


1. عدم محدودیت در فاصله طرفین ارتباط (می توانید به وسیله تلفن با مخاطب خود در فواصل بسیار دور ارتباط بر قرار نمایید.)


2. پوشیدگی تماس ها ( دیگران قادر به شنیدن مكالمات شخصی و خصوصی شما نخواهند بود.)


3. خط ارتباطی فقط متعلق به شما است و دیگران در استفاده از آن شریك نیستند.


* تجهیزات مورد استفاده:


مطابق ضوابط كشور، از میان تجهیزات دستی، خودرویی و ثابت تعریف شده برای این خدمات تنها استفاده از دو نوع ثابت و متحرك خودرویی مجاز است. این تجهیزات عموما رادیو های دو طرفه ای ( با قابلیت ارسال و دریافت ) هستند كه بسامد و تعداد كانال مشخصی و غیر قابل تغییری دارند، تعداد كانال ها برای كشور ما 40 كانال از باند  HFو با فاصله ی كانالی 10 كیلو هرتز پیش بینی شده است كه موارد فوق در جدولی ضمیمه ضوابط مندرج است. در این جدول بسامد برای هر كانال مشخص و غیر قابل تغییر است و هر رادیویی كه از نظر سازمان مطابق با ضوابط فنی شناخته می شوددقیقا از جدول مذکور پیروی می نماید.


* نوع ثابت: می تواند نوع مخصوص ایستگاه های ثابت استفاده شود می بایست موارد ذیل را مد نظر قرار داد.


1. منبع تغذیه دارای ورودی و خروجی جریان متناسب با مشخصات فنی و ولتاژ ذكر شده توسط سازنده به كار گرفته شود، به شكلی كه به وسیله یك مبدل جریان، برق شهری را تبدیل به ولتاژ مورد نیاز دستگاه نماید.


2. آنتن دستگاه می بایست بر فراز محلی چون پشت بام و یا در مواردی بر روی دكلی كه بر روی پشت بام افراشته می گردد نصب شود، به طوری كه مشخصات فنی مجموعه نصب شده در نهایت مطابق با ضوابط مربوطه باشد.


* نوع خودرویی ( متحرك ): معمول ترین وسیله در استفاده از خدمات " باند شهروندان" است،‌ كه بر روی خودرو نصب شده و به همراه آن حمل و استفاده می گردد، معمولا باید جهت نصب آن به فروشنده و یا دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه نمایید. انرژی مورد نیاز دستگاه خودرویی از منابع الكتریكی داخل خودرو تغذیه می گردد، همچنین آنتن آن می باید در محل مناسبی خارج از خودرو نصب شود . غالبا محل های مناسب برای نصب آنتن را بر روی سقف و یا صندوق عقب خودرو در نظر می گیرند. از این رو اتصال بین آنتن و خودرو دستگاه می بایست به واسطه سیم مخصوص كه توسط شركت سازنده توصیه شده است انجام گیرد ( معمولا كابل هم محور یا كواكسیال )، زیرا نوع كابل مورد استفاده تاثیر بسیار زیادی بر كیفیت سیگنال های ارسال و دریافت خواهد داشت.


* روش بر قراری ارتباط:


پس از نصب رادیو و آنتن آن بر روی خودرو و یا در محل ایستگاه ثابت دستگاه آماده بهره برداری می گردد، در این زمان تنها چیزی كه برای مكالمه نیاز است این است كه شما رادیوی خود را روشن نموده و آن را بر روی هر كانالی كه می خواهید " به جز كانال 9 " تنظیم نمایید.


*  نكته مهم: همواره و در هر زمان تنها كار برانی صدای شما را می شنوند و می توانند با شما ارتباط بر قرار نمایندكه:


1. در محدوده برد سیگنال های رادیویی شما قرار داشته باشند.


* تذكر1: هنگام حركت خودرو، دایره فرضی پوشش رادیوی شما نیز همزمان حركت می نماید.


* تذكر2: جهت حفظ ارتباط بین چند خودروی در حال حركت لازم است به میزان شعاع پوششی فاصله بین خودروها نیز حفظ گردد.


در صورت بر قراری چنین شرایطی تقریبا می توانید مطمئن باشید كه آن ها صدای شما را خواهند شنید، پس لازم است برای رساندن صدای خود به آن ها كلید (PTT) یا ارسال رل كه معمولا بر روی میكروفون دستگاه قرار دارد فشار داده و نگه دارید، حال میكروفون را با فاصله 5 تا 10 سانتیمتری از دهان خود نگه داشته و با صدای معمولی ( نه بلند و نه آهسته ) صحبت نمایید، اما پس از پایان صحبت خود حتما كلید ارسال را رها كنید تا بتوانید صدای طرف مقابل را بشنوید.


همواره توجه كنید در هر زمان قبل از شروع به صحبت و ارسال بر روی هر كانال از خالی بودن آن و عدم اشغال كانال توسط دیگران اطمینان حاصل نمایید، برای این كار باید هر بار چند لحظه قبل از ارسال پیام به رادیوی خود گوش كنید و بفهمید كه آیا سكوت بر قرار است یا اینكه دیگران در حال مكالمه هستند، اگر در این هنگام كانال توسط كاربران دیگر در حال استفاده و اصطلاحا " اشغال " بود، می توانید تا خالی شدن آن ( پایان مكالمه جاری بر روی كانال ) صبر نموده و یا كانال دیگری را جهت ارتباط انتخاب و آزمایش كنید، اما هرگز در صورت اشغال بودن كانال نسبت به ارسال پیام اقدام ننمایید، چرا كه این كار باعث به وجود آمدن تداخل عمدی شده و نه تنها پیام شما در این میان به مقصد نخواهد رسید، بلكه باعث نا مفهوم شدن و اختلال در پیام های در حال تبادل توسط كاربران دیگر نیز خواهد شد. توجه نمایید كه شروع به صحبت می باید با فاصله زمانی در حدود 1 تا 2 ثانیه پس از فشردن و نگه داشتن كلید  PTT انجام گیرد و همچنین در خاتمه حتما كلید را پس از 1 تا 2 ثانیه بعد از اتمام صحبت خود رها كنید، زیرا در غیر این صورت ممكن است كلمات ابتدایی و انتهایی مكالمه شما در هر ارتباط به خوبی ارسال نگردد، البته هماهنگ نمودن این اعمال در ابتدا كمی مشكل به نظر می رسد ولی به مرور و طی استفاده به شكل عادت در آمده و به صورت خودكار این كار را انجام خواهید داد. حتی ممكن است در ابتدا فراموش كنید حین صحبت كلید ارسال را نگه دارید و یا پس از پایان آن را رها سازید، اما معمولا به مرور عادت خواهید كرد.برای این امردر ابتدا می توانید در صورتی كه دستگاه شما به چراغ نمایشگر ارسال و دریافت مجهز است، به آن توجه نمایید تا مطمئن شوید آیا صدای شما در هنگام صحبت ارسال می گردد یا اینكه فراموش كرده اید كلید را نگه دارید.


مدت زمان ارسال و صحبت كردن شما در هر ارتباط به طور پیوسته نباید بیشتر از 5 دقیقه به طول بیانجامد، این كار علاوه بر احتمال آسیب رساندن به رادیوی شما، باعث اشغال شدن بیش از حد كانال و عدم امكان استفاده دیگران از كانال فوق می گردد بنابراین، این عمل خلاف ضوابط است.


* كد های اختصاری:


كاربران رادیوهای باند شهری در سراسر جهان جهت دوری از به كار بردن جملات و مكالمات تكراری و بعضا طولانی متداول، از كد هایی به نام " 10 كد " استفاده می نمایند. این كد ها كه به صورت تركیبی از اعداد به كار می روند، جایگزینی اختصاری برای جملات هستند كه به طور قرار دادی میان كاربران باند شهری پذیرفته و استفاده شده اند، علاوه بر این استعمال این كد ها در مكالمات موجب كوتاه شدن طول زمان هر پیام به مقدار زیاد و در نتیجه كاهش حجم ترافیك پیام ها بر روی كانال خواهد شد. جدول كد های "10" در ادامه به همراه راهنمای آن ها آمده است كه كاربران قادرند به راحتی به آن ها عادت نموده و جایگزین مكالمات رایج خود قرار دهند. اما به یاد داشته باشید كه استفاده از آن ها به هیچ وجه اجباری نیست و كاملا اختیاری خواهد بود.

بوسیله تلفن ( نام شخص ) راخبر کنید


21-10


 صدای شما مفهوم نیست


1-10


پیام وضعیت اظطراری منتفی است و لغو می گردد


22-10


پیام شما دریافت شد


2-10


ما به منطقه شما رسید یم / نزدیک شده ایم


23-10


لطفا به صحبت خود پایان دهید


3-10


دستور شما به طور کامل انجام شد


24-10


صدای  شما کاملا  واضح  می باشد


4-10


می توانید ---- را ملاقات یا با او تماس بگیرید؟


25-10


پیام خود را برای  -----------  ارسال کنید


5-10


در حدود ------- دققه دیگر به آنجا/ شما می رسیم


26-10


من فعلا مشغول هستم منتظر بمانید


6-10


من کانال را به شماره  -----  تغییر می دهم


27-10


شخص مورد نظر در شبکه پاسخگو نیست


7-10


موقعیت شما را پیدا کردم


28-10


شخص مورد نظر پاسخگو می باشد


8-10


-- دقیقه/ ساعت دیگردوباره با شما تماس می گیرم


29-10


پیام خود را دوباره تکرار کنید


9-10


اعلام اخطار (عمل بر خلاف مقررات)


30-10


جواب منفی است


10-10


من رادیو را تا ------   خاموش می نمایم


31-10


لطفا سریع پاسخ دهید


11-10


---- (غریبه/ مزاحم) است


32-10


من گوش به پیام و منتظر می مانم


12-10


ساعت چند است


33-10


لطفا وضعیت (مسیر/ آب و هوا ) را گزارش دهید


13-10


پیام (فوری/ اظطراری) دارم کانال را خالی کنید


34-10


اطلاعات بیشتری بدهید


14-10


لطفا کانال را تغییر دهید


35-10


پیام شما را به مقصد رساندم


15-10


در مسیر تصادف رخ داده است احتیاط کنید


36-10


لطفا جواب دهید


16-10


مسیر اشتباه است برگردید


37-10


وضعیت اظراری   رخ داده است


17-10


ما در -----  توقف خواهیم کرد


38-10


لطفا (پلیس/ آتشنشانی/ اورژانس ) را خبر کنید


18-10


لطفا علامت خطاب خود را اعلام کنید


39-10


با تلفن----------- تماس بگیرید


19-10


در حال حاضر نمیتوانم پاسخ گوی شما باشم


40-10


موقعیت خود را اعلام کنید/ موقعیت من -------


20-10


جدول 10 کد مربوط  به  راد یوهای  باند شهروندان


 


تا اینجا با مقدمات و نیز روش بر قراری ارتباط به وسیله رادیوهای باند شهری آشنا شدید، حال برخی از نكاتی را كه ممكن است برای كاربران ایجاد سوال نماید، مطرح می نماییم.


مسافت تحت پوشش یا " برد " رادیوهای باند شهروندی چه مقدار است؟


این امر بستگی به عوامل زیادی همچون توان خروجی فرستنده، محیط استفاده،‌ همچنین ارتفاع و میزان حساسیت آنتن و برخی عوامل دیگر دارد،‌ در كل برای رادیو های متحرك خودرویی در فضای شهری می توان بردی در حدود 3 الی 6 كیلومتر را پیش بینی نمود، كه این فاصله برای انواع ثابت كه آنتن مرتفع تری نیز دارند بیشتر خواهد شد.


بهره( Gain ) یا حساسیت میكروفون چیست؟


حساسیت میكروفون كمك می كند تا در شرایط مختلف بهترین حالت را برای سطح ارسالی صدای میكروفون تنظیم نمایید كه هر چه مقدار این حساسیت بالاتر باشد،‌ علاوه بر وضوح و شدت صدای ارسالی توسط میكروفون صدا های اطراف نیز واضح تر ارسال می گردد و هنگامیكه این حساسیت در حالت كم تنظیم شده باشد. تنها صدا های بلندتر و نزدیك تر به
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی