عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.

دوشنبه، 26 دیماه 1384

02:51 PM

January 16, 2006


مدرك +Server برای متخصصان سرور


نوشته: مهیار داعی‌الحق
ناشر: ماهنامه شبکه - فروردین و اردیبهشت ۱۳۸۴ شماره 53

اشاره :

+Server عنوان مدركی است كه در آن به حوزه تخصصی سرورها و نحوه نصب، استفاده و رفع عیب آن‌ها پرداخته می‌شود. شركت CompTIA كه ارایه‌دهنده این مدرك است، در سایت اینترنتی خود علاقمندان به زمینه‌های تخصصی شبكه خصوصاً مفاهیم مربوط به ساختار و بدنه سرورها و اصول سخت‌افزاری و پیكربندی آن‌ها را به دریافت این مدرك توصیه می‌نماید. طبق اظهارات مسؤولین امور آموزشی این شركت، دارندگان مدرك مذكور بدون داشتن هیچگونه پیش‌نیازی قادرند اطلاعات جامع و مدونی را در رابطه با سرورها و عملكرد بخش‌‌های مختلف آن‌ها در دریافت، ارسال، پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات، كسب كنند. مفاهیمی چون RAID ،SCSI و Muti CPU از جمله موارد مهمی هستند كه در بررسی یك سرور مورد توجه قرار گرفته‌اند. دوره +Server قادر است دانش فنی دانشجویان خود را در زمینه نصب، پیكربندی،‌ ارتقاء، نگهداری و رفع ایرادات یك سرور به حد بسیار مطلوبی افزایش دهد.

پس از طی این دوره، داوطلبان قادر خواهند بود انواع سرورهای مختلف و كلیه سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای قابل نصب در آن‌ها را تشریح كنند، سرورهای مذكور را در یك محیط شبكه‌ای وارد و ارتباط لازم را برقرار كنند، سرورها را برای بهترین سرعت و كارایی آن‌ها پیكربندی و تنظیم نمایند، سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای آن‌ها را به موقع ارتقاء دهند، عوامل محیطی و شبكه‌ای مؤثر بر كارایی و عملكرد یك سرور را شناسایی و بهینه كنند و هرگونه اتفاق غیرمنتظره قابل وقوع برای یك سرور را تشخیص داده و در جهت پیشگیری و یا رفع آن اقدام كنند. سرپرست شبكه‌ها در شركت‌ها و مؤسسات تجاری با حداقل 9 ماه سابقه كار در این شغل، بهترین و مناسب‌ترین افراد برای كسب مدرك +Server هستند. اگر چه این مدرك به‌طور رسمی هیچگونه پیش‌نیازی ندارد اما شركت كامپتیا داشتن مدرك و یا حداقل داشتن اطلاعات و تجربه قبلی در حد مدرك +Network را به كارآموزان توصیه می‌نماید. همان‌طور كه تمركز مدرك +Network برروی سه لایه Physical ،Data Link و Network از لایه‌های هفت‌گانه شبكه است، تمركز مدرك +Server  برروی سه لایه Physical ،Data Link و Application و به صورت تخصصی‌تر به امور مربوط به سرورهاست.


مزایا
سایت كامپتیا، كسب اطلاعات فنی تخصصی در زمینه سرورها و در نتیجه قدرت انتخاب یك موقعیت شغلی مناسب را از مزایای كسب مدرك +Server می‌داند. همچنین با كسب این مدرك و یا +Network، راه داوطلبان جهتكسب مدارك بالاتر و جامع‌تری مثل +iNet كه به طور كامل برروی هفت لایه شبكه متمركز شده و به تمام آن‌ها می‌پردازد، هموار می‌شود. ضمن این‌كه هزینه پایین‌تر آموزش و كسب مدرك دوره +Server نسبت به بسیاری از مدارك دیگر در زمینه شبكه از دیگر مزایای آن به شمار می‌آید. یك فرد متخصص سرور در سطح مدرك +Server می‌تواند در زمینه‌های متعدد مسایل فنی وارد عمل شده و حداقل در حد مشاور فنی به همكاران خود توصیه‌های لازم را بنماید. به عنوان مثال می‌تواند به مدیران یا برنامه‌نویسان پایگاه‌های اطلاعاتی در نحوه چیدمان و پیكربندی سرور اصلی یك بانك اطلاعاتی، سرور پشتیبان و یا سروری كه نقش دروازه (Gateway) را برای كاربران خارج از مركز بازی می‌كند، یاری برساند.
 
اعتبار
از آن جایی كه شركت كامپتیا یك مؤسسه آموزشی است، در راه تعریف و ایجاد سیستم آموزشی، ارزشیابی و مدرك‌دهی خود از بسیاری از سازندگان سرورها و تجهیزات مربوطه به آن یاری گرفته است. شركت‌های معتبری چونIBM ،HP، اینتل  و امثال آن از جمله این شركت‌ها هستند. در زمینه ارزش مدرك هم، می‌توان به رسمیت شناخته شدن مدرك مذكور نزد كلیه شركت‌های صاحب‌نام اشاره كرد. در این مورد حتی مایكروسافت كه خود از جمله ارایه‌دهندگان سیستم آموزشی و كسب مدرك است، +Server را به عنوان یكی از گزینه‌های اختیاری ارائه مدرك MCSA معرفی كرده است.


مفاد آزمون 
1- (Installatio (17%
ارایه طرح نصب یك سرور در شبكه به همراه كلیه تمهیدات و پیش‌بینی‌هایی كه باید در زمینه اختصاص اداوت سخت‌افزاری از مادربرد و سی‌پی‌یو گرفته تا كابل‌های اتصال شبكه UPS و SCSI، صورت پذیرد در این قسمت قرار دارند. 

2- (Configuratio (18%
در این مرحله، آموزش گام به گام پیكربندی و راه‌اندازی یك سرور از تنظیمات BIOS آن گرفته تا مسایل مربوط به آرایش ادوات ذخیره‌سازی RAID، نصب سیستم‌عامل، برقراری و تنظیم ارتباطات شبكه‌ای لازم با سرور، پیكربندی ادوات جانبی و سرویس‌های شبكه‌ای مثل SNMP و امثال آن جای می‌گیرند.

3- (Upgrading (12%
تعویض یا ارتقاء هر یك از اجزاء یك سرور می‌تواند مراحل مختلفی را جهت اطمینان از دست‌یابی به بهترین حالت عملیاتی آن سرور دربرگیرد. به‌عنوان مثال با تعویض یا اضافه كردن یك CPU، باید از انطباق و همخوانی سرعت و قدرت caching آن در ارتباط با سایر CPU‌ها مطمئن گردید. در زمان اضافه كردن یا تعویض‌ هارددیسك باید طوری عمل كرد تا اختلالی در اطلاعات از قبل ذخیره شده در هارددیسك‌های دیگر پیش نیاید. اضافه كردن حافظه‌های اصلی، مراحل تست و آزمایش‌ سایر قطعات و سیستم‌عامل را جهت سازگاری و پشتیبانی از آن طلب می‌كند.

4- (Proactive Maintenance (9%
شامل كلیه عملیاتی است كه پس از نصب و در حالی كه سرور به حالت پایدار  و بهره‌برداری رسیده است باید انجام شود. شیوه‌های ایجاد درایوها و فایل‌های پشتیبان، بررسی و تجزیه و تحلیل سرعت و كارایی سرور در زمان‌های مختلف و اقدام در جهت افزایش آن از جمله این موارد می‌باشند.

5- (Environment (5% 
این مبحث شامل دو قسمت اصلی است. قسمت اول مربوط به برآورده كردن سیاست‌های مختلف امنیتی در دسترس كاربران و كامپیوترها به قسمت‌ها و سرویس‌های متعدد یك سرور است و قسمت دوم موارد حفاظتی مربوط به محیط استقرار شبكه و سرور مثل درجه حرارت و رطوبت محیط و خطرات ناشی از آتش‌سوزی، اتصال برق و امثال آن را بررسی می‌كند.

6- (Troubleshooting (27% 
این مبحث، بیشترین سهم از وظایف یك متخصص امور سرور و در نتیجه مدرك Server را به خود اختصاص می‌دهد. در این قسمت انواع اتفاقاتی كه می‌تواند سبب بروز مشكلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در سرورهای ویندوزی، یونیكسی، لینوكسی و OS.2 شود مورد بررسی قرار گرفته و راه‌های كشف علل آن و نحوه برخورد با مشكلات مربوط به سرعت، عدم هماهنگی در سخت‌افزار یا نرم‌افزار و سرویس‌هایی كه سرور به كاربران ارایه می‌دهد و همچنین نحوه استفاده از ابزارهای مختلف جهت رفع آن‌ها به داوطلبان آموخته می‌شود.
 
7- (Disaster Recovery (12%
كلیه اتفاقاتی كه ممكن است سرور و شبكه تحت پوشش آن را در یك وضعیت بحرانی قرار دهد و تعدادی از سرویس‌های آن را به‌طور كامل مختل نماید یا باعث از دست رفتن اطلاعات حساس و حیاتی شود، در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد، راه‌های پیشگیری از بروز چنین مواردی مثل نگهداری سخت‌افزارهای جایگزین و حفظ آمادگی جهت جایگزین كردن و یا برگرداندن اطلاعات پشتیبان و قطعات جایگزین و راه‌اندازی مجدد سرویس‌های مختل شده در اسرع وقت از جمله موارد مطرح شده در این فصل است.


وضعیت درآمد
طبق آخرین آمارهایی كه توسط سایت  Certification ارائه شده است، مدرك +Server از لحاظ میزان درآمد سالانه دارندگان آن با رقم 54 هزاردلار در سال، از میان 9 مدرك مختلف شركت كامپتیا در رده ششم قرار دارد. این در حالی است كه در این رده‌بندی، مدرك +Network كه مباحثی شبیه مدرك مذكور اما با گرایش كمتر به سمت سرور و بیشتر به سمت بنیان شبكه دارد، با 49 هزار دلار در رده هشتم جای گرفته است. طبق همین آمار مدرك MCSA   مایكروسافت كه تا حدودی و بیشتر از لحاظ نرم‌افزاری به +Server شبیه است با 58 هزاردلار درآمد سالیانه، حكایت از اندك تفاوت بین این دو مدرك دارد و بیانگر اهمیت مدرك مذكور برای كسب موقعیت شغلی خوب و درآمد مناسب است.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی