عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
یکشنبه، 21 آبانماه 1385

08:35 PM

November 12, 2006


مقدمه ای بر Grid Computing

نوشته:حسن ایرانی
ناشر: آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)


Grid Computing :


بک شبکه از کلیه قابلیتهای سخت افزاری و نرم افزاری موجود که به صورت یک سیستم جامع و کامل در خدمت مؤسسات تجاری و سازمانهاست تا بدین وسیله حداکثر استفاده را از این منابع ببرند.


Grid Computing بک تکنولوژی جدید IT است که عکس العمل سریعتر با هزینه کمتری را در مورد سیستمهای اطلاعات مؤسسات تجاری و حرفه ای ارائه می کند.


با وجود Grid Computing بنا به تقاضا و جهت برآورده ساختن تغییرات مورد نیاز مؤسسات تجاری و سازمانها ، گروهای مستقل از سخت افزارها و اجزاء نرم افزاری می توانند به این شبکه متصل شده و به ارائه سرویسهای مورد نظر کمک کنند.


شیوه و روش Grid Computing هدفگیری و حل مشکلات معمول IT در مؤسسات تجاری و سازمانهاست از قبیل : 


    * انباری از برنامه های کاربردی بلا استفاده
    * منابع سخت افزاری مستقل برای آنها
    * مشکل یکپارچه سازی آنها
    * سیستهای سنگینی که هم نگهداری آنها گران است و هم اعمال تغییرات در آنها در بعضی اوقات خیلی مشکل است
    * مسئله تکه تکه شدن و از هم پاشیده شدن اطلاعات که مؤسسه نمی تواند اطلاعات جامع و کامل را بهره برداری کند


 


مزایای Grid Computing :


در مقایسه با دیگر مدلهای Computing ازقبیل Mainframe ، Client/Server یا چند لایه ای (Multi-tier)، هدف سیستمهای طراحی شده و  پیاده سازی شده در روش -Grid Computing(در حوزه IT) ، کیفیت بالای سرویسها ، هزینه کمتر و انعطاف پذیری بیشتر است.


کیفیت بالای سرویسها نتیجه نداشتن نقاط خطای منفرد ، زیرساخت امنیت مستحکم و متمرکز و مدیریت سیاستهای اعمال شده می باشد. هزینه پایین نیز ناشی از افزایش بهره وری از منابع و به طور قابل توجه کاهش هزینهای مدیریت و پشتیبانی است.


تخصیص منابع سخت افزاری و نرم افزاری به یک وظیفه خاص ، منجر به از بین رفتن ظرفیتهای بهره وری و قابلیتها می گردد.Grid Computing امکان استفاده از اجزاء سخت افزاری خاص کوچکتر را فراهم می سازد.بدین وسیله هزینه هر جزء خاص کاهش یافته و انعطاف پذیری بیشتری جهت تخصیص منابع بر مبنای تغییر نیازها را فراهم می کند.


تعیین و تعریف Grid Computing :


شیوه و روش Grid Computing رفتارکردن با مجموعه ای از منابعIT یکسان در حالت کلی به عنوان یک مخزن و انبار واحد ، و بهره برداری کردن از هر یک از این منابع به عنوان یک نوع مجزا و متمایز می باشد.


برای رفع مسائل و مشکلات سیستمهای یکپارچه بهمراه منابع پراکنده ، Grid Computing بک تعادل بین مزایای مدیریت منابع در دید کلی از یک سو و کنترل هر یک از منابع بطور انعطاف پذیر از سوی دیگر، برقرار می کند.


که این منابع مدیریت شده در Grid Computing عبارتند از : 


    * زیرساخت :  مجموعه ای از سخت افزارها و نرم افزارها که محیطی را جهت ذخیره داده ها و اجرای برنامه ها فراهم می کنند.
    * برنامه های کاربردی : که منطق و جرایان فرآیندهای خاص مؤسسات را تعریف می کنند.
    * اطلاعات : مفاهیم اصلی در مدیریت تجارت.


 


اصول هسته Grid Computing :


دو اصل در هسته Grid Computing آنرا به طور منحصربفردی از دیگر روشهای Computing ازقبیل Mainframe ، Client/Server یا چند لایه ای (Multi-tier) متمایز می سازد : مجازی سازی و تأمین.


    * با مجازی سازی ، منابع خاص (مانند رایانه ها ، دیسکها ، اجراء نرم افزاری و منابع اطلاعاتی) به عنوان منابع درهم آمیخته و مشترک جهت دسترسی مصرف کنندگان (از قبیل افراد و برنامه های نرم افزاری) بطور انتزاعی در نظر گرفته می شود.مجازی سازی یعنی شکستن اتصالاتی که بسختی بین ارائه کننده و مصرف کننده (مشتری) منابع برقرار شده است و مهیا ساختن منابع برای سرویس دهی به نیازهای خاص ، بدون اینکه مشتری نگران چگونگی انجام آن باشد.
    * تأمین یعنی اینکه ، وقتی مشتری از طریق لایه مجازی سازی نیاز به منبع خاصی دارد ، در پشت پرده ، آن منبع جهت انجام در خواست ،شناسایی شده و به مشتری تخصیص داده شود.تأمین بعنوان بخشی از Grid Computing به این معنی است که سیستم تعیین می کند چگونه نیاز مشتری را برآورده سازد در حالیکه عملیات در کل ، به صورت بهینه انجام شود.
 


برای نمونه می توان از Oracle 10g به عنوان تنها DBMS پیشتاز در این زمینه یاد کرد که در مقاله بعدی این جنبه ار Oracle 10g را بررسی خواهیم نمود.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی