عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
شنبه، 11 اسفندماه 1386

06:37 PM

March 01, 2008


آیا Bluetooth و 802.11 به همراه هم خدمات كاملی را ارائه خواهند داد؟

منبع: گروه علمی - تحلیلی طیف


SIC برنامه‌هایی را جهت تلفیق فرصت‌های بی‌سیم ارائه كرده است. Bluetooth SIG معتقد است كه اكنون وقت خوبی برای از میان برداشتن موانع میان تكنولوژی Bluetooth و Wi-Fi است؛ تكنولوژی Bluetooth سرعت پایینی دارد و از لحاظ مكانی نیز محدود است اما 802.11كه عموماً با عنوان Wi-Fi نیز شناخته می‌شود محدودة مكانی وسیع‌تری را تحت پوشش قرار می‌دهد و البته سرعت بیشتری هم دارد.سرویس ترجمه طیف

كوین كیتینگ، مدیر ارشد بازاریابی Bluetooth SIG گفته است: "البته این دو تكنولوژی از نظر ما هنوز، موارد مصرف متفاوتی با یكدیگر دارند؛ با تكنولوژی Wi-Fi رقابت كنیم و یا برعكس".
از سوی دیگر، از زمانی كه تجهیزات چندگانه، امكان استفاده از هر دو تكنولوژی را ایجاد كرده‌اند، SIG امكاناتی را با عنوان "جایگزین MAC/PHY" ارایه داده است كه به تجهیزات مجهز به هر دو تكنولوژی امكان می‌دهد كه به منظور افزایش سرعت انتقال اطلاعات، از یك تكنولوژی به تكنولوژی دیگر تغییر حالت دهند.
كیتینگ همچنین افزود: "ما این امكان را فراهم كرده‌ایم كه امواجBluetooth به امواج Wi-Fi تبدیل شوند تا بدین وسیله فایل‌هایی كه حجم زیادی دارند به راحتی ارسال شوند؛ برای مثال برای دریافت محتواهای سرگرمی، محتواهای تصویری و مانند آنها، به سرعت بالایی نیاز است كه با سرعت‌هایی كه اكنون در اختیار ما است نمی‌توان به راحتی این فایل‌ها را ارسال و دریافت كرد. با وجود این قابلیت، زمانی كه در حال انتقال اطلاعات هستند، دستگاه به حالت Bluetooth بازمی‌گردد بنابراین مجبور نیستید كه از توان باطری به میزان زیاد استفاده كنید و نیاز به وجود باطری با عمر زیاد نیز در این موارد دیگر از بین می‌رود. سازمان Bluetooth امیدوار است كه تا پایان سال 2008، شاهد مدل‌های جدید كانال‌های پرسرعت مجهز به 802.11 (Wi-Fi) باشد، و ویژگی‌هایی آن نیز تا سال 2009 منتشر شود و در پایان سال 2009، این محصولات تولید شود.
وی همچنین اذعان داشت: "ایجاد چنین امكاناتی، تحول مهمی از لحاظ سرعت ایجاد می‌كند." وی با اشاره به این نكته كه Bluetooth عموماً در یك فاصلة مكانی خیلی كوتاه، قادر است با سرعت نهایتاً Mbps3 اطلاعات ارسال و یا دریافت كند، در حالی كه Wi-Fi می‌تواند با سرعت Mbps24 در گسترة مكانی بسیار وسیع‌تر به ارسال و یا دریافت محتواها بپردازد.
او گفت: "زمانی كه شما در حال استفاده از Bluetooth خود هستید، این تكنولوژی باید به اندازه‌ای هوشمند باشد كه تشخیص دهد شما در حال انتقال حجم زیادی از محتوا هستید و بنابراین تكنولوژی تشخیص می‌دهد كه این كار باید به وسیلة شبكة 802.11 انجام شود بنابراین انجام این كار به عهدة 802.11 گذاشته می‌شود و 802.11 آن اطلاعات را منتقل می‌كند. تمام این كارها بدون وقفه برای كاربر انجام می‌شود."
كیتینگ افزود، با وجود این كه باید پذیرفت 802.11 یك مكانیسم انتقالی بی‌سیم مومفق و كارآمد است اما Bluetooth SIG برنامه‌های پرسرعت خود پیرامون فرا باند وسیع را متوقف نخواهد كرد.
وی گفت: بازار این تكنولوژی بسیار سریع‌تر از آنچه ما برای 802.11 پیش‌بینی كرده بودیم، رشد كرده است؛ البته هنوز گروه‌ها و تجهیزاتی در بازار وجود دارند كه هنوز سعی نكرده‌اند از سودآوری و مزایای این تكنولوژی جدید بهره ببرند و از فرصت‌های ایجاد شده در بازار استفاده كنند. ما از فرا باند وسیع ناامید نشده‌ایم و هنوز در حال كاركردن روی آن هستیم. به نظر من هر شخصی نیاز به پیشرفت و بهره‌وری از مزایای بازاری كه اكنون به وجود آمده را درك می‌كند اما ما همچنان به برنامة فرا باند وسیع خود نیز ادامه می‌دهیم."
اتحادیة WiMAX، برنامه‌هایی را پیرامون طیف 700 مگاهرتز ارائه می‌دهد:
این سازمان كار روی تقاضای بازار را در اولویت بالا قرار داده است.
اگر میلیاردها دلار هزینه اختصاص داده شده برای مزایده طیفی كه سازمان رگولاتوری آمریكا ترتیب داده، تاییدكنندة این مطلب نباشد كه طیف 700 مگاهرتز طیف مهم و قابل توجهی است، برنامه‌های اتحادیة WiMAX، پیرامون توسعة طرح كلی ویژگی‌های طیف 700 مگاهرتز، به خوبی مؤكد این مطلب است.
اتحادیة WiMAX كه در گذشته مصرانه از تغییر ویژگی‌های طیف‌های بین‌المللی پذیرفته شده مانند 2.3، 2.5 و 3.5 گیگاهرتز ممانعت می‌كرد، در تغییر موضعی تعجب آور اعلام كرده است كه باند فركانسی 700 مگاهرتز، عامل مهمی در طرح كلی این تكنولوژی است.
تیم هویت، رییس گروه قانون‌گذاری این اتحادیه اظهار داشت:"اخیراً تقاضای بازار به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، این افزایش تا حدی بوده است كه هیأت مدیره تصمیم‌ گرفته است این موضوع را در اولویت بالایی برای بررسی قرار دهد و این اتحادیه در همایش‌ جهانی ارتباطات سیار كه در بارسلون اجرا شد عنوان كرد كه ما قصد داریم به شدت روی ویژگی‌های فنی این باند، كار و تحقیق و بررسی كنیم."
با وجود این كه این اتحادیه ویژگی‌های پایینی را برای باند 700 مگاهرتز در نظر گرفته است اما به گفته هویت:"ما نه مرحله را در نظر گرفته‌ایم كه در طی این نه مرحله ویژگی‌های خاصی را برای این باند، عنوان خواهیم كرد." مرحلة بعد، مرحلة اعلام ویژگی‌هایی برای این طیف است كه بتواند TDD و FDD را نیز پشتیبانی كند. كه البته انجام این كار، به معنی تغییر اندكی در حوزة توجهات این سازمان است زیرا TDD اخیراً كار این سازمان را تحت تاثیر قرار داده است. هویت در این باره می‌گوید:"فشار زیادی از سمت بازار در این باره وجود دارد زیرا آنها خواهان این سیستم‌های TDD هستند."
اكنون بازارچه در آمریكا و چه خارج آن، بیشتر خواهان تلفیق FDD و TDD برای كار در طیف 700 مگاهرتز هستند كه سازمان رگولاتوری آمریكا این طیف را در معرض مزایده قرار داده است.
هویت همچنین افزود:"در جهان مایلی كه از اهمیت یكسانی با این امر برخوردار هستند، در حال ظهور هستند زیرا ITU در همایش رادیویی اخیر آن چه را كه ما با عنوان digital dividend Spectrum می‌شناسیم، مشخص كرد و اظهار داشت كه این طیف، طیف UHF، به زودی در بسیاری از كشورها با دیجیتالی شدن تلویزیون در دسترسی قرار خواهد گرفت و این طیف، نزدیك طیف 700 مگاهرتز است."
این اتحادیه همچنین از منظری كمی متفاوت‌تر به WiMAX نگاه كرده است. در حالی كه كارهایی كه اخیراً در زمینة WiMAX سیار یا ثابت انجام شده در استانداردهایd 802.16 IEEE بوده است، كار در طیف 700 مگاهرتز فقط e 802.11 و اختصاصاً سیار خواهد بود.
وی همچنین افزود:"ما ویژگی‌های خاصی را برای ارتباطات سیار ایجاد كرده‌ایم و اپراتورها می‌توانند در موارد مورد نیاز از آنها استفاده كنند. به نظر من، اپراتورها هم می‌توانند از این ویژگی‌ها برای تحرك‌پذیری استفاده كنند. بنابراین این امر موقعیت را برای استفاده از e 802.16 فراهم می‌كند و مشوقی برای این امر به حساب می‌آید."
در حالی كه جدول زمانی خاصی برای ویژگی‌های MHZ WiMAX 700 وجود ندارد، هویت عنوان كرد كه نوعی ضرورت ایجاد شده است زیرا "بازیكنان فعال در بازار، سازندگان تجهیزات، اپراتورها اكنون پیام‌هایی برای ما فرستاده‌اند كه عنوان كرده‌اند طیف 700 مگاهرتز خیلی مهم است و تقاضای زیادی برای WiMAX، به‌وجود آامده است."
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی