دکتر جلیلی: فیلترینگ را با توان داخلی اجرا کنید!

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به وجود محصولات فیلترینگی كه توانایی پردازش پهنای باندهای بالا را در كشور دارند، از شركت فناوری اطلاعات خواست تا به جای استفاده از محصولات خارجی بر دانش و توان متخصصان داخلی تكیه كرده و نیازهای خود را از منابع داخلی تامین كنند.

رسول جلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در خصوص فیلترینگ سایت‌های اینترنتی در كشور افزود: در حال حاضر سایتهایی كه در برگیرنده مطالب مغایر با ارزشهای اخلاقی، دینی، فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی، حكومتی و سیاسی هستند، جزء سایت‌های ممنوعه محسوب شده و بالطبع فیلتر خواهند شد.
وی ادامه داد: عمده اختلاف صاحب‌نظران در فیلترینگ سایت‌های سیاسی است كه نمی‌توان یك اجماع كلی در سطح كشور در این زمینه ایجاد كرد و بر اساس قانون، كمیته تعیین مصادیق فیلترینگ، مصادیق مربوطه را تعیین می‌كند و همگان موظف به تبعیت از آن هستند
جلیلی اظهارداشت: روشهای صرفا فنی در خصوص فیلترینگ موفق نیست بلكه باید امر نظارت و فنی باید در كنار هم باشند و مشكلات و نظرات كاربران نیز مدنظر قرار گیرد. چالش امورز در فیلترینگ، نبود یك بازخورد مناسب است.
وی فیلترینگ را به دو بخش سیستم فیلترینگ كه عملیات فیلترینگ را انجام می‌دهد و پایگاه داده آدرس‌های اینترنتی در پایگاه داده آدرس‌های اینترنتی تقسیم كرد و توضیح داد: نوع محتوای یك آدرس وب تعیین نشده و با توجه به محتوای قید شده برای یك صفحه وب، سیستم فیلترینگ اقدام به برقراری دسترسی كاربر به صفحه مورد نظر كرده و یا از دسترسی وی جلوگیری كرده و پیغام خطای مناسب را نمایش می‌دهد.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به نگرانی خانواده‌ها، و سازمان‌های مسئول از دسترسی افراد به سایت‌های غیرمجاز و تبعات نامناسب آن در جامعه افزود: با توجه به نگرانی‌های مذكور، شركت فناوری اطلاعات از چند سال گذشته بدنبال فیلتر كردن پنهای باند ورودی كشور بود، هر چند كه در آن زمان هم توان این كار به شكل نسبی در داخل كشور بود ولی مثل سایر خریدهای وزارت ارتباطات آن زمان رویكرد غالب در تامین نیازها، خرید از خارج بوده است كه است كه امروز نیز این رویكرد متاسفانه كم و بیش وجود دارد.
جلیلی در ادامه با ذكر تاریخچه‌ای از فیلترینگ خاطر نشان كرد: در سال گذشته شركت فناوری اطلاعات با نظارت دفتر اینترنت قوه قضائیه اقدام به بررسی و معرفی شركت‌های فعال در زمینه فیلترینگ كرده و پس از آن، تمامی شركت‌های ارائه دهنده اینترنت پرظرفیت مكلف به استفاده از سیستم‌های مذكور شدند.

 


​​