به دستور رگولاتوری عرضه اینترنت پرسرعت با پهنای باند بالاتر از 128K ممنوع شدارائه پهنای باند بالاتر از 128 كیلوبیت بر ثانیه به اماكن شخصی و عمومی ممنوع شد.


به گزارش روزنامه اعتماد ملی، نامه‌ای به امضای محمود خسروی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، به شركت‌های ارائه‌دهنده اینترنت ارسال شده كه در آن آمده است: <مقتضی است تا اطلاع ثانوی از ارائه پهنای باند بالاتر از 128 كیلوبیت به مكان‌های شخصی و عمومی خودداری شود.>در ادامه این نامه آمده است: <بدیهی است موضوعات در جلسات مورد بحث و بررسی و هماهنگی قرار خواهد گرفت.>بخشنامه محدودیت ارائه خدمات اینترنتی از سوی معاونت تنظیم مقررات و صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ابلاغ شده كه به تایید مدیران ارشد این سازمان نیز رسیده است.

این در حالی است كه طبق برنامه پنج‌ساله چهارم توسعه باید یك میلیون و 500 هزار پورت اینترنت پرسرعت در كل كشور توسط شركت‌های خصوصی و دولتی ایجاد شود .


همچنین مدیر روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تایید این خبر، به ایرنا گفت: مطابق با این بخشنامه ، از این پس ارایه اینترنت پر سرعت با ظرفیت بیش از ‪ ۱۲۸‬كیلو بیت بر ثانیه به تمام كاربران اینترنتی ( شخصی و عمومی ) ممنوع خواهد بود.


" حسام‌الدین عرب زاده " افزود: این بخشنامه به دستور وزارت ارتباطات صادر شده و موقتی است. به گفته‌وی این بخشنامه‌تا زمانیكه ضوابط و شرایط جدید برای‌ارایه اینترنت پر سرعت توسط شركت‌های ‪ PAP‬مشخص شود، قابل اجرا است. وی تاكید كرد: بخشنامه مذكور برای تمام شركت‌های‌خصوصی و شركت‌های مخابرات كه خطوط ‪ ADSL‬به كاربران ارایه می‌دهند، ابلاغ شده است. عرب زاده درباره دلایل ابلاغ بخشنامه جدید سازمان تنظیم مقررات مبنی بر محدود كردن ارایه اینترنت پر سرعت توضیحی به خبرگزاری ایرنا ارایه نكرد.


به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی این در حالی است كه هنوز بسیاری از مدیران و كارشناسان شركت‌های ‪ PAP‬از جزییات این بخشنامه جدید سازمان تنظیم مقررات اطلاع چندانی ندارند و برخی از آنها تصور دارند كه این بخشنامه فقط در مورد كاربران خانگی صادق است.


مدیر یكی‌از شركت‌های ارایه‌دهنده اینترنت پرسرعت بااظهار شگفتی از ابلاغ چنین بخشنامه‌ای در گفتگو با خبرنگار ایرانای واحد اصفهان تاكید كرد: شركت‌های ‪ PAP‬با دریافت این دستور برای ارایه اینترنت پرسرعت به مردم دچار محدودیت شدند. وی كه خواستار فاش نشدن نام خود بود ، تصریح كرد: بر اساس این بخشنامه واگذاری اینترنت پرسرعت با پهنای باند بالا ممنوع اعلام شده است.


مدیر یكی دیگر از شركت‌های ارایه‌دهنده اینترنت پر سرعت نیز در این مورد به ایرنا گفت: بسیاری از مشتریان ما از پهنای باند بیشتر از ‪ ۱۲۸‬كیلو بیت بر ثانیه استفاده می‌كنند و میزان تقاضا در این سطح در حال افزایش است. وی اضافه كرد: با این بخشنامه جدید اصلا مشخص نیست شركت‌های" ندا" چگونه به فعالیت خود ادامه دهند و پاسخگوی نیاز مردم باشند.


به گفته‌كارشناسان، طبق تغییرات جدیدی كه در نحوه ارایه اینترنت در كشور اعمال شده و مطابق با قوانین جدید از این پس دولت فقط تامین‌كننده و شركت‌های خصوصی فقط توزیع‌كننده اینترنت هستند، اعمال چنین محدودیت‌هایی برای توزیع اینترنت توسط بخش خصوصی جای تامل دارد.

كارشناسان تاكید دارند: این نخستین باری است كه برای سرعت و پهنای باند اینترنت ارایه شده به كاربران، محدودیت اعمال می‌شود.

 


​​