2 مجوز جدید SAP صادر می شود

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دو مجوز جدید خدمات انتقال داده از طریق ماهواره (SAP) صادر می كند.


به گزارش عصر ارتباط، در حالیكه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی طبق مصوبه كمیسیون ماده 2 (كه در حال حاضر به كمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تغییر نام یافته است) تنها مجاز به صدور پنج مجوز SAP به متقاضیان بوده است. اما به دلیل شكایت شركت هایی كه در قرعه كشی در بخش رزرو قرار گرفته بودند در نهایت دیوان عدالت اداری رای به صدور مجوز برای دو شركت مذكور داد. از همین رو كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی پس از دریافت حكم دیوان عدالت اداری اجازه صدور دو مجوز جدید SAP داد.


بر اساس این گزارش شركت پارس آنلاین و نوآوری صنایع انفورماتیك دو شركتی هستند كه پس از پرداخت 1.5 میلیارد ضمانت نامه به رگولاتوری مجوز SAP را دریافت كرده و تعداد شركت های دارنده مجوز ارائه خدمات انتقال داده از طریق ماهواره به 7 شركت افزایش خواهد یافت.


بر اساس این گزارش، در حال حاضر شركت های توسعه ارتباطات فراست، گروه ارتباطات ماهواره ای سامان، آرین ماهواره، توسعه سازه پای و عصر ارتباطات بین الملل پارس كار دارنده مجوز ارائه خدمات SAP در كشور هستند.


در اولین قرعه كشی كه اواسط سال 83 توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برگزار شد یازده شركت طبق آیین نامه SAP موفق به ورود به مرحله قرعه كشی شدند كه طبق آیین نامه از میان این یازده شركت رگولاتوری باید تنها برای 5 شركت مجوز SAP صادر كند.


این در حالی است كه از میان یازده شركت، 5 شركت موفق به دریافته پروانه و دو شركت در بخش رزرو قرار گرفتند اما به دلیل اینكه شركت پنجم نتوانست از فرصت مقرر برای دریافت پروانه اقدام كند از دریافت كنندگان مجوز حذف شد كه طبق آیین نامه مجوز باید برای یكی از شركت های رزرو صادر می شد. اما نه تنها مجوز SAP برای یكی از شركت های رزرو شده در مهلت مقرر صادر نشده است بلكه منجر به شكایت دو شركت فوق و در نهایت دریافت حكم دیوان عدالت اداری برای دریافت مجوز SAP از رگولاتوری شد.


مجوز SAP طبق آیین نامه برای مدت 5 سال از سوی رگولاتوری صادر شده است كه طبق آیین نامه كمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می توانند در نیمه دوم سال 86 با بررسی بازار اقدام به صدور مجوزهای جدید كند. 


​​