پورتال ایران 15 بار مورد حمله قرار گرفت

ICTna.ir- معاون فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: نفوذگران اینترنتی در دو روز ابتدایی آغاز به کار پورتال ایران، 15 بار به آن حمله کردند که با تدابیر امنیتی اندیشیده شده، به اهداف خود دست پیدا نکرده‌اند.


به گزارش ایستنا از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، "عبدالمجید ریاضی"افزود:  بعد دو روز از افتتاح رسمی درگاه خدمات الکترونیکی ایران، حدود یک میلیون نفر به این سایت مراجعه کرده‌اند.
به گفته وی، طی همین مدت در حدود یک هزار و 200 سایت جدید، درخواست ثبت در پرتال ملی را مطرح کرده‌اند که این درخواست‌ها در حال بررسی است.
وی افزود: همچنین در دو روز ابتدایی افتتاح این پرتال، 150 پیشنهاد به منظور افزایش کیفیت پرتال از سوی مردم ارایه شده است.
وی خاطرنشان کرد: طی این مدت، ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز از چندین کشور اروپایی و به طور متوسط از هر کشور حدود چهار هزار نفر مراجعه به پرتال داشته‌اند.
ریاضی درخصوص اهداف راه‌اندازی این پرتال اظهار داشت: دستگاه‌های مختلف، سرویس‌های متفاوتی را ارایه می‌کردند که برای مردم شناخته شده نبود اما با راه‌اندازی این پرتال، کاربران می‌توانند تمام نیازمندی‌های خود را از یک مراجع واحد دریافت کنند.
وی افزود: کاربران می‌توانند از طریق ساختار این پرتال، خدمات مورد نیاز خود را بر حسب دستگاه ارایه کننده و یا نوع خدمت، یافته و از آن استفاده کنند.
وی خاطر نشان کرد: سایت‌های جدید از طریق دست اندرکاران پرتال و یا معرفی از سوی صاحبان آن‌ها شناسایی شده و در صورتی که عرضه کننده خدمات به مردم باشند، روی پرتال به صورت رایگان معرفی خواهند شد.
معاون فناوری اطلاعات درخصوص سرویس‌های قابل ارایه روی این پرتال نیز اظهار داشت: کارهای اجرایی پیام رسان ایرانی (iran messenger) به پایان رسیده و این سرویس هر چه زودتر راه‌اندازی خواهد شد تا بتواند نقش موثری در تسهیل کارهای اداری ایفا کند.
وی با بیان این مطلب که از سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی می‌خواهیم که مطلقا از نرم افزارهای بدون حق لیسانس استفاده نکنند، تاکید کرد: نرم‌افزارهای لازم به همراه مستندات مورد نیاز برای استان‌ها و سازمان‌ها آماده شده است تا آنها نیز بتوانند از این نرم‌افزار استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: موضوع پرتال را در چند سطح، ملی، استانی، شهرستانی و روستایی پیگیری می‌کنیم.
وی ادامه داد: این پرتال هیچ ارتباطی با پرتالی که قرار بود توسط سازمان صدا و سیما راه‌اندازی شود نداشته و هزینه راه‌اندازی آن پائین و از منابع وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تامین شده است.


​​