ایجاد دسترسی به كد پستی 10 رقمی از طریق اینترنت، تلفن همراه و شبكه‌ی هوشمند

به منظور ایجاد تسهیلات لازم برای تعویض كارت شناسایی ملی پس از جابه‌جایی محل استقرار، تفاهم نامه‌ای میان شركت پست و سازمان ثبت احوال منعقد شده است كه مردم می‌توانند جهت تعویض كارت شناسایی ملی به دفاتر پستی موجود در سطح شهرها مراجعه و با اعلام نشانی جدید، درخواست تعویض كارت شناسایی‌شان را تحویل دهند.


سیدمجتبی نصیری - مدیر كل جغرافیایی و كدگذاری پستی شركت پست ایران - در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این كه به كارگیری كد پستی ده رقمی برای مردم و دولت كاربردهای بسیاری دارد اظهار كرد: تغییرات ایجادی در نام معابر و یا پلاك‌های شهرداری موجب تغییر در نشانی اماكن می‌شود، باتوجه به این كه كد پستی ده رقمی هر مكان ثابت است و هرگونه تغییر در شرح نشانی، در بانك اطلاعات كد پستی اعمال می‌شود، نشانی موجود در بانك اطلاعات كد پستی ده رقمی به روزرسانی می‌شود و آخرین وضعیت نشانی مكان مورد نظر دراختیار بهره‌برداران قرار خواهد گرفت و تغییرات نام معابر و پلاك‌های شهرداری برای خدمت رسانی به شهروندان مشكلی راایجاد نخواهد كرد.


او با اشاره به قانون الزام اختصاص شماره ملی و كد پستی برای كلیه اتباع ایرانی اظهار كرد: كلیه دستگاه‌های اجرایی كشور موظفند برای شناسایی افراد از شماره ملی و برای شناسایی مكان از كد پستی تبعیت و استفاده كنند.


نصیری ادامه داد: در راستای اجرای قانون فوق سازمان ثبت احوال متولی اختصاص شماره ملی و شركت پست جمهوری اسلامی ایران، مسوول تخصیص كد پستی برای تمامی اماكن كشور هستند.


وی با بیان این كه تعداد كل اماكن فهرست شده اعم از شهری و روستایی در بانك اطلاعات كد پستی، 29 میلیون ركورد است، درخصوص فعالیت‌های مدیریت جغرافیایی شركت پست جمهوری اسلامی ایران پیرامون تخصیص كد پستی اظهار كرد: در راستای اجرای قانون مذكور این مدیریت كلیه مكان‌های موجود در نقاط شهری و روستایی كشور را فهرست كرده و برای هر مكان مسكونی و یا تجاری كد ده رقمی یگانه اختصاص داده است.


او افزود: به طور مثال هر منزل مسكونی یك كد پستی یگانه و ثابت دارد و یك ساختمان به تعداد واحدهای آن كد پستی یگانه خواهد داشت و به تعداد واحدهای موجود در یك ساختمان نیز كد پستی ده رقمی یگانه و مجزا از هم اختصاص داده می‌شود.


نصیری با بیان این كه تاكنون در چند نوبت بانك اطلاعاتی به روزرسانی شده است، افزود: در حال حاضر طبق برنامه‌ی زمان‌بندی، اطلاعات نقاط شهری هر 5/2 سال و روستایی هر 5 سال به هنگام می‌شود كه در نظر داریم این دوره‌ی زمانی را كاهش دهیم.


او گفت: درصورتی كه سازمان‌های دولتی قانون مذكور را اجرا كنند با ایجاد ارتباط ما بین بانك‌های اطلاعات این سازمان‌ها با بانك‌های اطلاعاتی ثبت احوال و شركت پست، استعلام هویت و نشانی محل استقرار خدمت گیرندگان توسط این سازمان‌ها میسر خواهد بود و این امكان ایجاد خواهد شد كه در زمان مراجعه به سازمان‌ها جهت احراز هویت صرفا ارائه‌ی كارت شناسایی ملی كفایت كند.


مدیر كل جغرافیایی و كد گذاری پستی شركت پست جمهوری اسلامی ایران با اعلام این خبر كه بر اساس برنامه‌های تدوین شده مقرر است تا 17 مهرماه سال جاری امكان استعلام شرح نشانی به صورت بر خط (Online) توسط سازمان‌های دولتی در شركت پست ایجاد گردد كه بهره‌برداری از این سرویس نیازمند تامین امكانات مورد نیاز از سوی سازمان‌های متقاضی و رعایت الزامات تعیین شده می‌باشد.


وی در ادامه افزود: بر اساس قانون مذكور كارت شناسایی ملی، سند شناسایی اتباع ایرانی و شامل كلیه احكام حقوقی و كیفری است كه باید همیشه همراه دارنده باشد و در صورت جابه‌جایی مكانی هم‌میهنان باید نشانی جدید خود را به ثبت احوال اعلام كنند.


نصیری در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار كرد: با توجه به اطلاعات موجود در بانك اطلاعات كد پستی می‌توان این امكان ایجاد شود كه نشانی مكان‌های مورد نظر هم‌میهنان نظیر بیمارستان‌ها، مراكز فرهنگی، اقتصادی و سایر كارگاه‌های خدماتی و یا تجاری را در محدوده‌ی مورد نظر تعیین و در اختیار آنان قرار دهد و با توجه به توسعه‌ی تكنولوژی امكان ارائه‌ی اینگونه اطلاعات از طریق اینترنت و یا تلفن همراه نیز امكان‌پذیر می‌باشد.


وی تصریح كرد: با ورود كاربران اینترنتی به سایت www.postcode.post.ir امكان دریافت كدپستی ده رقمی با وارد كردن شماره تلفن ایجاد شده است.


نصیری یكی از قابلیت‌های شماره ملی و كد پستی را تعیین تراكم جمعیتی نقاط مختلف كشور بدون نیاز به سرشماری نفوس خواند و ادامه داد: سازمان‌های خدماتی نظیر آب، برق، گاز و غیره با این قابلیت می‌توانند بر حسب جمعیت مستقر در هر مكان یارانه متعلقه را محاسبه و پرداخت كنند كه ایجاد این امكان نیازمند تعامل و همكاری كلیه سازمان‌ها است.


​​