خبرهای خوش وزیر دفاع از ماهواره های ایرانی رصد و فجر و كاوشگر چهار

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اعلام كرد پروژه های این وزارتخانه در قالب ماهواره بر سفیر، ماهواره های ایرانی رصد و فجر ، كاوشگر چهار و ایستگاه زمینی فرماندهی و كنترل امنیت فضایی در آستانه و یا آماده بهره برداری شده اند.
 
به گزارش اداره كل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردار سرتیپ پاسدار احمد وحیدی در مراسم افتتاح بزرگترین مركز آزمایشگاههای سازه و سیستم های فضایی در خاورمیانه كه با حضور رییس جمهوری و درآستانه دهه مبارك فجر و 14 بهمن روز فناوری فضایی صورت گرفت افزود: ماهواره فجر به عنوان اولین ماهواره با ماموریت مانورمداری كشور با قابلیت تغییر مدار 300 تا 450 كیلومتر بیضوی به مدار 450 كیلومتر دایره ای است كه سبب افزایش طول عمر ماهواره به یك و نیم سال است.
وی از ماهواره رصد نیز به عنوان اولین ماهواره تصویربرداری كشور با قابلیت تصویربرداری با تفكیك‌پذیری بهتر از 200 متر یاد كرد و درباره 'ماهواره بر سفیر 1-ب ' نیز اظهار داشت:‌ تراست موتور این ماهواره بر ایرانی از 32 به 37 (افزایش در حدود 50 درصدی در وزن و 25 درصدی در ارتفاع‌) با قابلیت حمل ماهواره تا وزن 50 كیلوگرم در مدار بیضوی 300-450 كیلومتری افزایش یافته است.
وزیر دفاع در ادامه از بهینه سازی 'ماهواره بر سفیر 1 -آ ' به منظور پرتاب ماهواره رصد خبر داد كه در این فرایند بهینه‌سازی موتور ترمزی مرحله دوم، سیستم جداسازی ماهواره، سنسورها و سیستم تله‌‌متری، تجهیزات زمینی و هدایت و كنترل و پایگاه پرتاب) با افزایش ارتفاع حضیض مداری از 250 كیلومتر به 275 كیلومتر صورت گرفته است.
به گفته وی، كاوشگر چهار از دیگر پروژه های آماده بهره برداری وزارت دفاع است كه توانایی حمل مجموعه آزمایشگاه فضایی با محموله زیستی و ارتفاع بیش از 120 كیلومتر با همكاری پژوهشگاه هوافضا را دارد.
سردار وحیدی درباره ماموریتهای ایستگاه زمینی ثابت نیز اظهار داشت: این ایستگاه برای دریافت تصاویر از ماهواره‌های سنجش از دور با قطر آنتن 6 متر ، شبكه فرماندهی و كنترل امنیت فضایی ، مركز آزمایش موتور ماهواره بر تا تراست 150 تن ، سامانه جامع بهره‌برداری از اطلاعات فضایی كاربرد دارد.
وی همچنین از شروع ساخت فاز اول پایگاه مراقبت فضایی كشور خبر داد و گفت: ‌این پایگاه به سامانه ردیابی و شناسایی سیگنالی و سامانه ردیابی راداری آرایه فضایی مجهز خواهد بود.


** مشخصات بزرگترین مركز آزمایشگا‌های سازه و سیستم‌های فضایی ایران در خاورمیانه


وزیر دفاع در ادامه اظهار داشت: طراحی و ساخت مركز آزمایشگا‌های سازه و سیستم‌های فضایی در ادامه گام بلند و محكمی بود كه متخصصان زبده و كارآمد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در 14 بهمن ماه 1387 برداشتند و با قراردادن ماهواره بومی سفیر در مدار زمین، آرزوی دیرینه ملت سلحشور و انقلابی یاران را در دستیابی به فضا تحقق بخشیدند و چشم جهانیان را خیره و تحسین دوستان و حتی دشمنان را برانگیختند.
وی افزود: در آستانه دهه مبارك فجر و سالروز ورود تاریخی و دوران‌ساز بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره)، فرزندان معنوی آن حضرت و خلف شایسته ایشان حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) با تأسی به آموزه‌های اسلام ناب محمدی(ص) و همت مضاعف و كار مضاعف عرصه دیگری از خودباوری و اقتدار علمی و ملی را به منصه ظهور رساندند.
سردار وحیدی گفت: این مركز مهم و استراتژیك كه به دست ریاست محترم جمهور افتتاح شد، نشانه دیگری از عزم و اراده نخبگان، دانشمندان و جوانان این مرز و بوم است كه در سایه سار انقلاب شكوهمند اسلامی به خودباوری رسیده و در مسیر رشد و پیشرفت و تعالی كشور از هر مانع و سدی عبور می‌كند.
وزیر دفاع افزود: كلیه مراحل طراحی و ساخت مركز آزمایشگاه‌های سازه و سامانه‌های فضایی توسط متخصصان اقتدار آفرین وزارت دفاع انجام شده است.
وی گفت:‌این مركز با هدف تقویت زیرساخت‌های صنایع فضایی جمهوری اسلامی ایران با سه محور تامین نیازها و تجهیزات تست، تربیت نیروی انسانی خبره و مشاركت و نقش‌آفرینی در پروژه‌های فضایی در قالب ده آزمایشگاه مجهز به تجهیزات موردنیاز و نیروی انسانی خبره به عنوان یك مركز منحصر به فرد در سطح منطقه (در بخش‌هایی نیز دارای قابلیت‌های با كلاس جهانی) و یكی از ابزارهای توانمند صنعت فضایی كشور آماده خدمت‌رسانی به دانشمندان فضایی كشور است.
وی خاطرنشان كرد: آزمایشگاه‌ها در علوم مهندسی جایگاه ویژه‌ای دارند و امكان توسعه تحقیقات بدون در اختیار داشتن آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مناسب میسر نیست. بطور خاص در سامانه‌های فضایی نقش آزمایشگاه‌ها بدلیل پیچیدگی موضوع، بالا بودن سطح نیازها و ماموریت‌ها، بالا بودن قابلیت اطمینان، وجود ناشناخته‌ها و عدم قطعیت‌ها از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردارند و از این روست كه تمامی مراكز معتبر فضایی جهان مجهز به آزمایشگاه‌های پیشرفته‌اند.
وزیر دفاع همچنین گفت: سازه نیز یكی از بخش‌های اصلی یك سامانه حامل ماهواره است كه علاوه بر ساختار و الزامات خاص ماموریت خود، لازم است قیود و الزامات تحمیلی از دیگر بخش‌های سامانه حامل را جوابگو باشد.
وی ادامه داد: سازه حامل ماهواره از لحظه آماده‌سازی در كارخانه و حمل و نقل‌های زمینی تا رسیدن به نقطه تزریق ماهواره در مدار با بارها و محیط‌های گوناگونی مانند بارهای استاتیكی و شبه استاتیكی، بارهای حرارتی، بارهای شوك، ارتعاش و اكوستیكی مواجه است كه بایستی تحمل آنها با قابلیت اطمینان بسیار بالا را داشته باشد.
سردار وحیدی اظهار داشت: در مسیر طراحی، توسعه و ساخت سازه سامانه آزمایشگا‌های متعدد سازه مورد نیاز است كه بدون وجود آنها، طراحی بهینه و مطمئن سازه حصور قابلیت اطمینان مناسب در محصول، غیر ممكن است.
وی افزود: آزمون‌های سازه‌ای دارای تنوع بسیاری است كه می‌توان به صورت ساده می‌توان آنها را به سه بخش دسته‌بندی كرد: الف) بررسی و ارزیابی صحت عملكرد بخش‌ها و مكانیزم‌های مختلف ب) آزمون‌های بارگذاری جهت ارزیابی سطح تحمل و تخریب و نیز یافتن مودهای تخریب یك بخش سازه‌ای تحت بارگذاری‌های مختلف ج) آزمون‌های شناسایی و تعیین مدل رفتار سازه
وی ادامه داد: پس از انجام این آزمون‌ها، آزمون‌های متعدد دیگری تحت عنوان آزمون‌های تاییدی، اجرا می‌گردند تا محصولات نهایی تائید شوند.
بنا بر این گزارش، در این مراسم آزمایشگاه بارگذاری و استحكام استاتیكی سازه با قابلیت تست استحكام محصول از سطح قطعات تا زیر سامانه و بارگذاری محوری، ممان خمشی، نیروی متمركز و همچنین آزمایشگاه بارگذاری و استحكام حرارتی سازه با قابلیت تست و استخراج پارامترهای حرارتی محصول و انتقال حرارت در سطوح مختلف قطعات تا زیر سامانه و انجام تست‌های حرارتی برای سازه‌های تا قطر سه متر و اندازه‌گیری دمای نقطه‌ای و كانتوری، شار حرارتی، كرنش، جابجایی و نیرو با حضور رییس جمهوری افتتاح شد.
آزمایشگاه مودال و تلاطم با قابلیت استخراج مشخصات مودال شامل فركانس‌های طبیعی، شكل مودها، ضرایب میرایی و انجام تست مودال بر روی ماهواره‌ برهایی تا قطر 4 متر و حداكثر وزن 200 تن، آزمایشگاه‌های بارگذاری ارتعاشی و خستگی سازه با قابلیت انجام انواع تست‌های ارتعاشی در راستاهای مختلف و اندازه‌گیری ارتعاشات در رنج‌های موردنظر ، آزمایشگاه شوك و پیروشوك با قابلیت تعیین میزان شوك وارد بر سازه‌ها و اجزاء الكترونیكی و اثرات مخبر آنها و اعمال شوك سینوسی، نیم سینوسی، دندانه اره‌ای و ذوزنقه‌ای و اندازه‌گیری شوك انفجاری در محیط‌های پیروتكنیك و آزمایشگاه خواص جرمی با قابلیت استخراج جرم، مختصات مركز جرم و ماتریس ممان اینرسی سازه برای زیر مجموعه‌های ماهواره و ماهواره بر و همچنین مجموعه كامل ماهواره و ماهواره بر از دیگر آزمایشگاههایی بود كه روز جاری به بهره برداری رسید.
در این مراسم همچنین فعالیت آزمایشگاه جداسازی مراحل ماهواره‌بر، ماهواره و پوشش ماهواره با قابلیت شبیه‌سازی فرآیند جدایش مراحل ماهواره‌بر، ماهواره و پوشش ماهواره و اندازه‌گیری و تحمیل پارامترهای خروجی مانند میزان پیرو شوك ناشی از انفجار، دینامیك صلب و زیر المان‌های جدایش و نیز آزمایشگاه داده‌برداری میدانی با قابلیت داده برداری از كلیه مراحل آزمایش با استفاده از تجهیزات داده‌برداری شامل سیستم اخذ داده، سیستم ثبات حالت گذرا و انواع اندازه‌گیری‌های آزمایشگاهی و میدانی به بهره برداری رسید.
این گزارش می افزاید: آزمایشگاه‌های اشاره شده با توجه به ماموریت‌های فعلی و آینده نزدیك طراحی و ساخته شده‌اند ولی برای انجام ماموریت‌‌های آینده مانند ماهواره‌برهای با قابلیت حمل چند ماهواره و یا ماهواره‌های بزرگتر و سنگین‌تر در مدارهای LEO و حمل ماهواره به مدار GEO و نیز ماهواره‌های بزرگتر و سنگین‌تر نیاز به توسعه و بروزرسانی قابلیت‌های آن وجود دارد كه این مهم تنها با ادامه حمایت‌های دولت خدمتگزار همانند سنوات گذشته میسر می‌شود.


​​