فقدان شاخص‌های ارزیابی توسعه حوزه فن‌آوری اطلاعات در كشور

عضو شورای عالی انفورماتیك تاكید كرد: نبود شاخص‌های ارزیابی توسعه حوزه فن‌آوری اطلاعات در كشور باعث شده كسانی كه می‌خواهند در این حوزه برنامه‌ریزی‌های اجرایی داشته باشند با مشكلاتی مواجه شوند.


حسین طالبی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار كرد: یكی از مهم‌ترین مباحثی كه باید به آن توجه شود، گردآوری آمار و ارقام فن‌آوری اطلاعات در كشور است و باید به سرعت متولی آن مشخص و تدابیری در این زمینه اندیشیده شود.


این مدرس دانشگاه گفت: تدوین فرآیندهایی كه طی آن، عملكرد جمهوری اسلامی در حوزه فن‌آوری اطلاعات به خوبی مشخص، تعیین و نهایی شود، بسیار مهم و ضروری است.


عضو شورای عالی انفورماتیك تاكید كرد: نظام‌مند كردن فعالیت‌های ملی و بخشی فن‌آوری اطلاعات و بررسی و آسیب‌شناسی طرح‌ها و پروژه‌های ملی و بخشی IT در كشور از كارهای مهمی است كه باید هرچه زودتر مورد توجه قرار گرفته و برروی آن كار شود.


وی هم‌چنین با بیان اینكه شعار دولت الکترونیکی بدون حمایت واقعی از صنعت نرم‌افزار در حد شعار باقی می‌ماند، گفت: باید ظرفیت دانشگاه‌ها در بخش مهندسی نرم‌افزار توسعه و گسترش یابد و به چندین برابر افزایش داده شود.


طالبی تصریح كرد: بحث دولت الكترونیكی هم یكی از موضوعاتی است كه باید بیش از گذشته به آن توجه كرد و باید دید تحقق آن‌ها از بعد فنی به چه زیرساخت‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، ساختاری و یا نیروی انسانی نیاز دارد.


عضو شورای عالی انفورماتیك با بیان اینكه منابع بالفعل بسیاری در حوزه فن‌آوری اطلاعات به ویژه در حوزه نرم‌افزاری در كشور داریم گفت: اگر هدفمان دولت و یا كسب و كارهای الكترونیكی باشد، باید بیش‌تر به كاستی‌ها و كمبودهایی كه در رابطه با تحقق این اهداف وجود دارد، توجه كنیم.


​​