وقتی موبایل عامل توسعه می‌شود

شرق: جی‌اس‌ام‌آی پیش‌بینی كرده است كه مشتركان تلفن همراه تا سال ۲۰۱۵ به بیش از 6/4 میلیارد نفر خواهند رسید و حدود 7/2 تریلیون دلار از بودجه‌های عمومی در سراسر جهان به صنعت تلفن همراه سرازیر خواهد شد. این یافته‌های جدید شركت GSMA، عرضه‌كننده اپراتورهای تلفن همراه در سطح جهان و برگزاركننده كنگره جهانی موبایل در بارسلونای اسپانیا است.

بنا به گفته وب‌سایت eweek یافته‌های پژوهشی جدید جی‌اس‌ام‌آی نشان می‌دهد رشد صنعت تلفن همراه تا سال ۲۰۱۵ بیش از دو میلیون فرصت شغلی ایجاد خواهد كرد و تعداد افراد شاغل در این صنعت را از هشت میلیون نفر در حال حاضر به ۱۰ میلیون نفر افزایش خواهد داد. جی‌اس‌ام‌آی پیش‌بینی كرده است كه مشتركان تلفن همراه تا سال ۲۰۱۵ به بیش از 6/4 میلیارد نفر خواهند رسید و حدود 7/2 تریلیون دلار از بودجه‌های عمومی در سراسر جهان به صنعت تلفن همراه سرازیر خواهد شد.

بنا بر این گزارش صنعت ارتباطات همراه علاوه بر تاثیراتی كه بر اقتصادهای جهانی دارد، از جمله عوامل مهم در رشد اقتصادهای محلی نیز به شمار می‌رود. بانك جهانی در یكی از گزارش‌های خود اعلام كرده است كه افزایش ۱۰ درصدی ضریب نفوذ تلفن همراه در كشورهای توسعه‌یافته باعث رشد 6/0 درصدی تولید ناخالص داخلی آنها می‌شود. اما افزایش ۱۰ درصدی ضریب فناوری‌های همراه در كشورهای در حال توسعه رشد ۸۱ درصدی تولید ناخالص آنها را در پی دارد. در كشورهایی كه از نظر درآمدی در رده متوسط یا فقیر قرار می‌گیرند، این مقدار افزایش در ضریب نفوذ اینترنت به رشد 4/1 درصدی تولید ناخالص داخلی آنها منجر می‌شود.

در ایران باید گفت كه اپراتورهای تلفن همراه ایران به جز ایرانسل هنوز نتایج فعالیت خود را منتشر نكرده‌اند. ایرانسل در گزارشی از فعالیت خود اعلام كرد كه ۴۴ درصد سهم بازار این كشور را در اختیار دارد.

بقیه بازار تلفن همراه ایران از چهار اپراتور دیگر تشكیل شده است كه شامل همراه اول، تالیا و دو اپراتور منطقه‌ای اسپادان و كیش است كه گزارشی از روند فعالیت خود ارایه نداده‌اند. در پایان سال ۲۰۱0 بیش از 70 میلیون مشترك تلفن همراه با ضریب نفوذ ۹۱ درصد در كشور وجود داشت و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۵ متوسط رشد سالانه ایران 4/8 درصد باشد كه مجموع مشتركان تلفن همراه آن را به ۱۰۱ میلیون نفر معادل ضریب نفوذ ۱۲۸ درصد خواهد رساند. از این رو متوسط درآمد اپراتورهای تلفن همراه كشور از هر مشترك در سال ۲۰۱۰ به صورت تركیبی هشت دلار بوده است كه در طول سال ثابت باقی ماند.

در پنج سال گذشته بازار ارتباطات همراه در گستره جهانی به میزان2/3 میلیارد توسعه داشته و اكنون با برخورداری از 4/5 میلیارد مشترك در ۲۲۴ كشور دنیا سالانه نرخ رشد ۱۴۶ درصد را تجربه كرده كه در این میان، بیشتر رشد بازار ارتباطات همراه در بازار كشورهای در حال توسعه نظیر ایران بوده است. روند رشد توسعه صنعت ارتباطات همراه در عرصه ملی نیز مستثنا از روند بین‌المللی نیست. ایران در پنج سال گذشته در این حوزه رشد قابل توجهی را تجربه كرده و تعداد مشتركان تلفن همراه از ۱۵ میلیون در پایان سال۱۳۸۴، به ۷۳ میلیون در پایان سال۱۳۸۹ رسیده است، از این رو تعداد مشتركان تلفن همراه چه در عرصه جهانی و چه در عرصه ملی بر تعداد مشتركان تلفن ثابت پیشی گرفته است. این در حالی است كه هم اكنون ضریب نفوذ تلفن همراه در جهان به مرز ۷۹ درصد رسیده است. این ضریب در بازارهای در حال توسعه نظیر چین، هند، ایران و غیره از سرعت رشد بالاتری برخوردار است ولی رشد این ضریب در بازارهای در حال توسعه نظیر كشورهای اروپایی متوقف شده است و می‌توان گفت چشم‌انداز بازار ارتباطات همراه بیانگر وجود فرصت‌های بیشتر رشد در بازارهای كشورهای در حال توسعه است.

در این میان نكته قابل توجه اظهارات مدیركل روابط عمومی شركت مخابرات ایران است كه بیان می‌كند متوسط درآمد ماهانه هر خط تلفن همراه به ۹ الی ۱۱هزار تومان و تلفن ثابت به شش هزار تومان در ماه رسیده است. در واقع هزینه نگهداری هر خط تلفن ثابت برای مخابرات هفت تومان است این در حالی است كه هزینه هر پالس مكالمه این نوع خط ۴۴ ریال محاسبه می‌شود. به همین دلیل تلفن همراه همیشه برای مخابرات سودده بوده اما این شرایط برای تلفن ثابت وجود ندارد. چندی پیش مسوولان مخابراتی اعلام كردند كه تعداد خطوط تلفن همراه در كشور سه برابر تلفن ثابت است و ایران دوبرابر میانگین جهانی تلفن ثابت را دارد. اما بهتر است نگاهی هم به درآمد اپراتور شركت مخابرات- ارتباطات سیار یا همان همراه اول- بیندازیم.

بنا بر اظهارات مسوولان این اپراتور بالغ بر ۱۲۰ نفر از مشتركان دایمی همراه اول در هر ماه بیش از یك میلیون تومان بابت مكالمات و استفاده موبایل خود می‌پردازند.

آمار كلی نشان می‌دهد كه سال گذشته هفت میلیارد تومان و امسال هفت میلیارد تومان از محل خطوط تلفن همراه برای شركت ارتباطات سیار رشد درآمد وجود داشته كه این رقم برای استفاده از اینترنت موبایل – GPRS – نیز سال قبل پنج میلیارد تومان و امسال ۱۴ میلیارد تومان بوده است.

در این میان سهم اپراتور دوم تلفن همراه _ ایرانسل _ نیز چشمگیر بوده است؛ به نحوی كه درآمد اجرای پروژه ایرانسل برای دولت در طول چهار سال گذشته به بیش از پنج هزار میلیارد تومان رسیده است. این سوددهی درآمدی برای دولت براساس واریز فقط 28 درصد درآمدها به خزانه دولت است. تمامی آمار و ارقام‌های بیان‌شده حاكی از رشد ضریب نفوذ تلفن همراه و به خصوص استفاده از خدمات ارزش افزوده است.
از این رو ایران توانسته در منطقه به دلیل حجم بالای تراكنش‌های مالی و همچنین ضریب نفوذ تلفن همراه جایگاه مناسبی را به لحاظ توسعه‌ای به دست آورد.


​​