"زمین" پروژه سیستم عامل بومی در كشور

مدیر نرم‌افزار‌ موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تولید یك محصول هر قدر هم كه پرهزینه باشد، تنها 20 درصد از هزینه‌های آن مربوط به كار می‌شود و 80 درصد به نگهداری و حمایت از محصول مرتبط است.


به گزارش ایسنا كشت‌كاری در همایش مهاجرت به نرم‌افزار‌های متن‌باز به معرفی پروژه "زمین" به عنوان یك سیستم عامل بومی پرداخت و گفت: "زمین" برگرفته از زیرساخت میزبانی یك‌پارچه نرم‌افزاری است و ما امیدواریم با ایجاد این پروژه بتوانیم شرایط لازم برای دسترسی به شبكه‌ی بومی، امن و ماندگار را فراهم كنیم.


وی با بیان این‌كه در حال حاضر روش‌های فناوری اطلاعات در دنیا با سرعتی بسیار پیش می‌رود، یادآور شد: اگر ما در ایران خود را با سرعت روز دنیا منطبق نكنیم قطعا در پیشرفت و توسعه جا خواهیم ماند.


مدیر نرم‌افزار‌ موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در طراحی سیستم‌های عامل بومی لازم است به مسائل متعدد توجه شود كه یكی از این مسائل مدیریت بْرد_بْرد ذینفعان به شمار می‌رود.


كشت‌كاری با بیان این‌كه در حال حاضر 90 درصد از سرور‌های عمومی كشور از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌كنند، گفت: متاسفانه بیشترین حجم استفاده از سیستم‌های عامل مربوط به سیستمی است كه كنترل آن در دست ما نیست و همین موضوع موجب می‌شود كه ما در معرض انواع حملات و تخریب‌ها باشیم. اكنون این مساله یكی از مخاطرات مهم ما محسوب می‌شود و باید تلاش كنیم به سیستم‌های عامل ملی دسترسی پیدا كنیم. برای رسیدن به این نقطه باید به زیرساخت مناسبی دسترسی داشته باشیم تا در پیگیری امور دچار تكرار نشده و نظمی مناسب داشته باشیم.


مدیر نرم‌افزار‌ موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات هم‌چنین یادآور شد: مهاجرت امری سخت و زمان‌بر محسوب می‌شود و توصیه ما این است كه در بحث مهاجرت تمركز برروی سیستم‌های عامل جدیدی باشد كه دارای انعطاف‌پذیری بالا هستند و توان هماهنگی با زیرساخت‌ها و روساخت‌های كشور را در اختیار دارند.


​​