آقای‌‌‌وزیر،سرعت پهنای باند را با بیت‌می‌سنجند نه بایت!

خراسانی، علیرضا - وزیر ارتباطات در مصاحبه ای با ایسنا به مناسبت هفته دولت درباره سرعت اینترنت گفته پهنای باند داخلی 525 گیگابایت و پهنای باند اینترنت بین الملل هم 63.7 مگابایت است! (http://isna.ir/fa/news/91060602932)


ایشان در همین مصاحبه همچنان تاکید کرده است که با وجود سر و صداهای زیادی که وجود دارد اینترنت کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد.


بحث اینجانب در مورد بسته شدن سرویسهای گوگل و خوب بودن اینترنت و ... نیست، چرا که کاربران خبرآنلاین نظرات خود را در این باره در اینجا ابراز کرده اند.


بحث بنده در مورد سرعت پهنای باند و روشهای اندازه گیری آن مطابق استانداردهای بین المللی است.


برای اندازه گیری مقدار اطلاعات از کیلو بایت، مگابایت،گیگابایت،ترابایت و غیره استفاده می شود اما برای اندازه گیری سرعت پهنای باند از ضریب های بیت بر ثانیه استفاده می شود. مثلا می گوییم سرعت 128 کیلوبیت بر ثانیه است، 512 کیلوبیت بر ثانیه است، یک مگابیت بر ثانیه است و ...


دوباره جمله وزیر را بخوانیم: پهنای باند داخلی 525 گیگابایت و پهنای باند اینترنت بین الملل هم 63.7 مگابایت است.


وی در تاریخ 24 بهمن سال 1390 نیز به ایسنا درباره ظرفیت پهنای باند کشور گفته بود : پهنای باند اینترنت 500 گیگابیت بر ثانیه شده است. این جمله نیز مشکل فنی داشت که در مقاله ای این مشکلات گفته شد.


از دید فنی ها بالاخره بین بیت (سرعت) و بایت (حجم) یک فرقی وجود دارد و این نکته ای است که در اظهار نظرهای رسمی باید رعایت شود.


​​