تا سال ۲۰۱۳ اسمارت فون‌ها بیشترین سهم بازار جهانی موبایل را در اختیار می گیرند

بر اساس یک پیش بینی جدید، اسمارت فون‌ها بیشترین سهم را در بازار جهانی موبایل تا سال ۲۰۱۳ خواهند داشت، دو سال زود‌تر از چیزی که قبلاً پیش بینی شده بود.


به گزارش ایلنا، بر اساس مطالعات به عمل آمده توسط سرویس اطلاعاتی IHS، تعداد اسمارت فون‌ها در بازار جهانی موبایل در سال ۲۰۱۳ چیزی در حدود ۵۴ درصد خواهد بود تا برای اولین بار تعداد آن‌ها از گوشی‌های معمولی بیشتر شود.


پیش از این پیش بینی شده بود که این تغییر در سال ۲۰۱۵ اتفاق می‌افتد، اما اخیراً تقاضای فزاینده‌ای برای اسمارت فون‌ها هم در کشورهای پیشرفته و هم در کشورهای در حال توسعه وجود داشته است.


وین لام یکی از تحلیلگران IHS در این ارتباط گفت: «این امر نشان دهنده یک تغییر عمده در چشم انداز در مقایسه با سال گذشته است، این در حالی است که انتظار نمی‌رفت اسمارت فون‌ها تا سال ۲۰۱۵ بتوانند در سهم بازار از گوشی‌های معمولی پیشی بگیرند، ظرف ۱۲ ماه گذشته، اسمارت فون‌ها افت قیمت زیادی داشته‌اند و مدل‌های متنوع تری در دسترس قرار گرفته‌اند، همین باعث شده فروش آن‌ها از گوشی‌های معمولی سبقت بگیرد.»


انتظار می‌رود گوشی‌های ساده‌تر تنها ۴۱ درصد سهم بازار را در سال جاری در اختیار داشته باشند و این رقم تا سال ۲۰۱۶ به ۱۶ درصد کاهش یابد. این درحالیست که تا سال ۲۰۱۶ اسمارت فون‌ها ۶۷٫ ۴ درصد سهم بازار را به خود اختصاص خواهند داد.


سامسونگ در تعداد کل گوشی‌های موبایل در سه ماه نخست امسال در صدر فهرست بوده و بالا‌تر از نوکیا قرار گرفته است. اپل در این فهرست در رتبه سوم جای دارد.


هفته پیش آماری منتشر شد که نشان می‌دهد مردم چین برای اولین بار تعداد اسمارت فون‌های بیشتری نسبت به گوشی‌های ساده خریداری کرده‌اند. بر اساس این گزارش، در سه ماهه دوم سال جاری ۴۴ میلیون اسمارت فون در چین به فروش رفته که برابر با ۵۱% سهم بازار در آن کشور است.


​​