مخابرات تهران: حركت به سمت فيبر نوري با تلويزيون‌هاي اينترنتي

تسهيل در ارتباطات و به كارگيري مدياهاي مختلف در هر كشوري هميشه نيازمند زيرساخت مناسب است و طبق وعده‌هاي وزير ICT با پايه‌گذاري زيرساخت‌هاي مناسب قرار است تا پايان برنامه پنجم ظرفیت پهنای باند داخل به دو ترابایت افزایش پیدا کند.


ابراهيم يافتيان - قائم مقام مدير عامل مخابرات استان تهران در گفت‌وگو با ایسنا، در توضيح سرويس‌هاي ارزش افزوده اين شركت بيان كرد: IPTVها اكنون به هزار مورد مي‌رسد كه تنها در مناطق 2 و 8 راه‌اندازي شده است و به دنبال فراهم كردن آن‌ها در ديگر مناطق هستيم تا به سمت فيبر نوري بيشتر رويم.


در هفته‌هاي گذشته نيز لطف‌الله سياهكلي - معاون رسانه مجازي سازمان صدا و سيما - درباره‌ي آي‌پي مدياها گفته بود كه سازمان صدا و سيما فرصتي را فراهم كرده تا به رسانه‌اي برروي بستر اينترنت برسيم. اين سيستم با دو مگابايت سرعت در ثانيه بر روي سطح تلفن است و مردم مي‌توانند صوت و تصوير درخواستي،‌ اينترنت‌، موتور جست‌وجوگر و ساير خدماتي كه لازم دارند روي آن دريافت كنند. قابليت دسترسي به كانال‌هاي تلويزيون بسيار زياد و تقريبا نامحدود است و امكان دستري به آن از طريق كابل نوري و تلفن فراهم شده است.


اين تلويزيون يك تلويزيون كابلي نيست. معمولا در دنيا سيستم‌هاي اين چنيني با عنوان آي‌پي تي‌وي معروف است اما سيستمي كه در كشور راه‌اندازي شده آي‌پي مدياست؛ يعني همه‌ي رسانه‌ها برروي آن قرار دارند. معمولا تلفن‌، اينترنت‌، فكس و تلويزيون جدا از يكديگر هستند اما بر روي آي‌پي مديا كه نام فارسي‌اش را «رسانه مهر» گذاشته‌ايم، همه آنها به صورت هم زمان قابل دسترسي هستند.


به گفته سياهكلي آي‌پي مديا توليد خودمان است و در توليد آن با هيچ گزينه خارجي مشاركت نداشته‌ايم. نرم افزار و سخت افزار آن كار خودمان است در حال حاضر در تهران نزديك به هزار مشترك از اين سيستم استفاده مي‌كنند و اميدوارم با همكاري همه رسانه‌ها و همدلي آنها استفاده از آن فراگير شود.


او همچنين تاكيد كرده كه سيستم ما با هزينه‌هاي اندك فني قابليت‌هاي بالايي دارد و بر روي بستر مخابرات تلفن فعاليت مي‌كند. به همين دليل هزينه‌ها كم و سرعت انتشار بالاست. بنابراين اميدواريم طي سال‌هاي آينده در تمام كشور قابل استفاده باشد. اين سيستم هزينه اشتراكي معادل هزينه اي‌دي‌اس‌ال دارد و بين حدود 10 تا 12 هزار تومان به صورت ماهانه هزينه خواهد برد.


​​