امنیت

افشای 40 میلیون كارت اعتباری

 مقامات آمریكایی می‌گویند در یكی از بزرگترین موارد نقض امنیت شبكه‌های نگهداری اطلاعات مصرف كنندگان، یك خرابكار كامپیوتری (Hacker) به اطلاعات بیش از ‌٤٠ میلیون دارنده‌ی كارت اعتباری (Credit Card) دسترسی پیدا كرده است.

به گزارش خبرنگار سرویس «نگاهی به وبلاگ‌ها»ی ایسنا در وبلاگ http://www.iranian.be/ نوشته شده است: شركت Masterdard اعلام كرد سرنخ‌های این دستبرد تا شركت Card Systems در آتلانتا رهگیری شده كه سرویس‌های مربوط به كارت‌های اعتباری بانك‌ها و بازرگانان را انجام می‌دهد و ممكن است انواع گوناگون كارت‌های اعتباری در معرض خطر افشای اطلاعات قرار داشته باشند.


سخنگوی مستركارد با این حال به مشتریان اطمینان داد، اطلاعات لورفته فاقد شماره‌ی«Social Security» آنهاست، یعنی خرابكار فقط می تواند با داشتن نام صاحب حساب، نام بانك و شماره حساب مبالغی را به سرقت ببرد، ولی قادر به دزدیدن هویت مالباختگان نخواهد بود.


مستركارد با اظهار بی‌اطلاعی از منشاء این عملیات خرابكارانه، گفته كه نمی‌داند متن كامپیوتری ویروس مانند این هكر چگونه به شبكه شركت كارد سیستمز راه یافته است. ولی FBI در حال تحقیق درباره‌ی این ماجراست.


مستركارد خبر داد كه شاید ‌١٤میلیون نفر از مشتریان خودش در معرض كلاهبرداری قرار گرفته باشند؛ سخنگوی شركت American Express اعلام كرد كه تنها شمار اندكی از مشتریانش آسیب دیده‌اند، ولی رقم دقیق آنها را اعلام نكرد.


بر پایه همین گزارش در این ‌خصوص شركتهای Visa و MBNA هنوز واكنشی نشان نداده‌اند.


این تازه‌ترین مورد از به خطر افتادن اطلاعات مصرف‌كنندگان ولی بزرگترین پرونده از نظر اطلاعات مالی در آمریكاست.


شركت كاردسیستمز می‌گوید كه اولین بار در ‌٢٢ ماه مه از نفوذ این هكر به شبكه‌اش مطلع شده ولی «اف بی آی» به این شركت دستور داده است كه تا پایان تحقیقات، اطلاعاتی را در اختیار عموم قرار ندهد.


كاردسیستمز ‌١٥سال در كارپردازش اطلاعات كارت‌های اعتباری بوده و بر معاملات بیش از ‌١١٥هزار كسب و كار متوسط نظارت دارد.


بنا به اعلام وب سایت این شركت، شبكه كاردسیستمز سالیانه ‌١٥میلیارد دلار را پردازش می‌كن


​​