امنیت

مدیران شركت‌ها و امنیت ‪IT

 قوانین امنیتی و سلامت محیطهای كاری همگی یك هدف مشخص را دنبال می‌كنند كه آن جلوگیری از بروز اتفاقات ناگوار برای كاركنان و در نتیجه ایمنی بیشتر سازمان است.


این قوانین از دو جنبه كارگر و كارفرما بررسی می‌شوند ، برای مثال در یك شركت ساختمان‌سازی كارگر با استفاده از كلاه ایمنی، خود را در مقابل آسیب‌های احتمالی در حین كار ایمن می‌كند و كارفرما با اجباری كردن استفاده از كلاه ایمنی محیط كاری خود را امن و در نتیجه میزان بهره وری شركت را افزایش می‌دهد.


به گزارش آنتی ویروس پاندا، این قوانین امنیتی علاوه بر حفظ سلامت كاركنان باعث می‌شوند محیط كاری برای كاركنان مطلوب تر باشد.


مثلا استفاده از سیستم‌های جدید تهویه مطبوع در یك شركت باعث سلامتی و در نتیجه رضایت بیشتر كاركنان آن شركت می‌شود، نگهبانی كه جلوی در یك شركت ورود و خروج همه افراد را كنترل می‌كند یك سیاست امنیتی است كه باعث آرامش خاطر كاركنان می‌شود.


قوانین امنیتی در مورد سیستم ‪ IT‬یك شركت نیز به همین صورت است.


امروزه مدیران بخش ‪ IT‬شركت‌ها به خوبی آگاهند كه اگر سیستم‌های كامپیوتری به یك آنتی ویروس كارا مجهز نباشند كاربران محیط مناسبی برای كاركردن ندارند چرا كه مرتبا نگران از دست دادن اطلاعاتشان هستند، در نتیجه كارائی آنها تا حد زیادی كاهش می‌یابد.


سیستم‌های حفاظتی كامپیوترها باید به گونه‌ای باشد كه تمامی مراحل پروژه‌های شركت اعم از بانك‌های اطلاعاتی، پروژه‌ها و طرح‌ها را پوشش دهد.


‪ Fernando de la Cuadra‬یكی از مدیران آنتی ویروس پاندا معتقد است كه برای حفاظت سیستم‌های كامپیوتری احتیاج به سطح بالایی از ایمنی داریم.


وی می‌گوید این تنها اطلاعات نیستند كه در معرض تهدیدات مستقیم یك سیستم قرار دارند بلكه موضوع دیگر مسئله مالی یك سیستم است.


میزان كدهای آلوده‌ای كه با اهداف مالی شیوع یافته‌اند روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شود، این كدهای آلوده فایلهای سیستم كاربر را پنهان می‌كنند و برای آزاد كردن آنها از كاربر اخاذی می‌كنند.


تهدیداتی از این قبیل كه با نام حملات "فیشینگ" معروفند، در مدت زمان كوتاهی به یك نگرانی جهانی تبدیل شدند.


این تهدیدات اینترنتی به صورت ارسال گسترده ایمیلی است كه هشداری دروغین مبنی بر وجود مشكلی در اطلاعات بانكی كاربر به وی می‌دهد.


كاربرانی كه به دستورات این هشدار عمل كنند به یك دردسر جدی می‌افتند چرا كه باعث می‌شوند هكرها به اطلاعات بانكی آنها دست پیدا كنند.


امروزه ‪malware‬ها یا بدافزاها تنها به برنامه‌های آلوده ( ‪Software‬ ‪ (Maliciouse‬اطلاق نمی‌شوند، بلكه یك ایمیل ساده نیز می‌تواند یكی از آنها باشد.


به همین دلیل است كه امروزه نقش مخرب هرزنامه‌ها بسیار پررنگ تر از قبل شده است، فیشینگ‌ها هم كدهای مخرب نیستند بلكه تهدیدات بسیار خطرناكی هستند كه در دسته بندی بدافزارها قرار می‌گیرند.


علاوه بر تهدیدات فوق، یا نرم افزارهای جاسوسی نوع دیگری از تهدیدات اینترنتی هستند كه شركت‌ها به اندازه كافی به آن توجه نمی‌كنند.


اكثر افراد نرم افزارهای جاسوسی را مشكل كاربران خانگی می‌دانند، این افراد نمی‌دانند كه كار اصلی نرم افزارهای جمع آوری اطلاعاتی مربوط به علائق كاربران اینترنتی است.


برای این نرم افزار جاسوسی فرقی نمی‌كند كه این كاربر اینترنتی با یك سیستم كار می‌كند و یا كاربر شبكه است، ضمنا فراموش نكنیم كه نرم افزارهای جاسوسی خصوصیات ‪ Keylogger‬را هم دارند.


( ‪Keylogger‬ها هر ضربه‌ای كه كاربر به صفحه كلید می‌زند را ثبت می كنند.)بنابراین اطلاعاتی كه كارمند یك شركت در سیستم خود وارد می‌كند برای نویسنده این نرم افزار جاسوسی بسیار مفید است چرا كه احتمالا این اطلاعات برای رقبای شركت‌های بزرگ بسیار ارزشمند خواهد بود!
اگر امروزه شركتی سیستم امنیتی جامعی برای كامپیوترهای خود نداشته باشد باید منتظر انواع حملات و خطرات جدی كه سازمان و كاركنانش را تهدید می كند، باشد.


كاربران می‌توانند برای آگاهی از انواع تهدیدات اینترنتی همچنین پاكسازی و اسكن رایگان سیستم‌های خود به سایت
www.mec-security.com‬یاwww.pandasoftware.com‬مراجعه كنند


​​