امنیت

ارتكاب جرائم رایانه‌ای در كشور رو به رشد است

 مدیركل مبارزه با جرائم رایانه‌ای نیروی انتظامی گفت: در سال گذشته 53 پرونده با عنوان جرائم رایانه‌ای در ادارات آگاهی‌ سراسر كشور رسیدگی شده و روند این جرائم نیز نشان دهنده افزایش میزان وقوع آنها در كشور است.
سرهنگ مهرداد امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس افزود: تاكنون تمامی شكایات مطرح شده در خصوص جرایم رایانه‌ای در آگاهی‌ها مورد بررسی قرار گرفته و در مراجع قضایی نیز حكم صادر شده است.
وی گفت: حكم جرائم رایانه‌ای بر اساس قوانین موجود در محاكم قضایی صادر شده و در خصوص جرائمی كه در قانون پیش‌بینی نشده است بر مبنای قوانین دیگر كه مصداق عمل ارتكابی در جرائم رایانه‌ای را دارد حكم صادر می‌شود.
مدیركل مبارزه با جرائم رایانه‌ای نیروی انتظامی ماهیت جرائم رایانه ای را شامل كپی رایت، تهدید، مزاحمت اینترنتی، نفوذ غیر مجاز و جعل ذكر كرد و گفت: تمامی كسانی كه دارای وب سایتهای مجاز با قوانین جمهوری اسلامی هستند در صورتیكه سایت آنها هك شده و یا مورد مزاحمت‌های اینترنتی قرار گیرنند می‌توانند به مراجع قضایی مراجعه و طرح شكایت كنند.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص چگونگی میزان جرائم نفوذ به شبكه‌های داخلی مراكز دولتی و سرقت اطلاعات آنها گفت: در سال گذشته 2 مورد نفوذ در شبكه‌های بانكی كشور از طریق رایانه به وقوع پیوست كه عناصر هر 2 مورد توسط مامورین شناسایی و دستگیر شدند و تاكنون نیز گزارش دیگری از نفوذ به شبكه‌های رایانه ای دولتی نداشته‌ایم


​​