امنیت

عدم امنیت شبكه، به تجارت الكترونیك آسیب زده است

پس از رشد قابل توجه تجارت اینترنتی در 10 ساله‌ی اول ظهور آن، تجارت الكترونیك با چالش‌های جدیدی در پی افزایش ترس از ویروس‌ها، نرم افزارهای جاسوسی و طیف جدیدی در برنامه‌های تقلبی مواجه می‌شود.


به گزارش سرویس بین‌الملل ایسنا، تحول در تجارت الكترونیك از سوی شركت‌هایی چون eBay و آمازون دات كام كه هر دو یك دهه قبل ایجاد شدند اینترنت به یك جز دایمی از دنیای تجارت مبدل شد. اما با افزایش تعداد مشتریان و متقاضیان این فناوری ترس از عدم امنیت در شبكه و خطر فاش شدن اطلاعات شخصی محرمانه با حضور عناصر بیگانه در فضای شبكه روبه افزایش است.


براساس آخرین تحقیقات انجام شده در ایالت متحده تقریبا 81 درصد از كاربران آمریكایی تا زمانی كه از امنیت فایل‌های ضمیمه شده در پست‌های الكترونیكی مطمئن نباشند آن‌ها را باز نمی‌كنند 48 درصد از مراجعه به سایت‌هایی كه ممكن است برنامه‌های تقلبی رایانه‌ای داشته باشند. خودداری می‌كنند و 25 درصد نیز از دانلوود كردن فایل‌های موسیقی و ویدئویی به دلیل خطر نرم‌افزارهای جاسوسی پرهیز می‌كنند.


نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد كه كاربران اینترنتی با تجربه‌ی برخورد با این قبیل خطرات رفتارهای خود را در بهره‌مندی و كار با اینترنت تغییر داده‌اند كه این امر می‌تواند تجارت الكترونیك را نیز تحت تاثیر قرار داده و تضعیف كند


​​