امنیت

سیمنار معرفی سیستم محافظ امنیت شبكه‌ برگزار شد

 


سمینار معرفی سیستم محافظ امنیت شبكه‌ی اینترنت (فایروال) در معاونت فنی امور طرح و توسعه‌ی سازمان صدا و سیما برگزار شد.


به گزارش خبرنگار سرویس فناوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این سمینار كه با حضور مهندس


«نصرالله جهانگرد» دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی، دكتر «صدیق» مدیركل دفتر فناوری اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و دكتر «شهریار پورآذین» مدیر پروژه‌ی سیستم محافظت امنیت شبكه برگزار شد، در ابتدا دكتر صدیق با اشاره به این‌كه دفتر فناوری اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در دو زمینه‌ی فناوری اطلاعات و امنیت شبكه همكاری می‌كند، اظهار داشت: پروژه‌ی مذكور با اعتباری بالغ بر 900 میلیون تومان در معاونت فنی امور طرح و توسعه‌ی صدا و سیما به اجرا درآمده است و تنها مختص به بهره‌گیری این سازمان نیست، بلكه تكنولوژی است كه بكارگیری آن در تمامی عرصه‌های فناوری اطلاعات در كشور، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.


وی،‌ افزود: با توجه به اینكه در سفر راهبردی امنیت فضای تبادل اطلاعات كشور، بر ایجاد تكنولوژی‌های امنیتی داخلی تاكید شده است بنابراین این پروژه‌ی فیزیكی از این تكنولوژی‌ها محسوب می‌شود.


صدیق در پایان به یكی دیگر از پروژه‌های صدا و سیما اشاره كرد و گفت: شكل‌گیری آرشیو دیجیتال صدا و سیما سبب می‌شود غنی‌ترین منابع اطلاعاتی در تولید محتوا در دامن كشور راه‌اندازی شود.


در ادامه مهندس جهانگرد، با اشاره به این‌ كه رویكرد ما در توسعه‌ی IT همه جانبه و سرویس محور بوده است، گفت: سعی داشتیم از طریق معرفی سرویس‌ها بتوانیم یك موج تقاضا‌ی اجتماعی به وجود آوریم و در ورای آن حركت علمی و فنی را در كشور آغاز كنیم، خوشبختانه این امر به خوبی انجام شد و می‌توانیم به جرات بگوییم هیچ مجموعه‌ای دولتی یا خصوصی در كشور نیست كه بدون عنایت به فناوری اطلاعات فعالیت‌هایش را انجام دهد.


وی در پایان ابراز امیدواری كرد:‌ پروژه‌ی سیستم محافظ امنیت شبكه بتواند سرمنشاء تحولات بیشتر در تنوع سیستم‌های رمز و هویت شناسی در كشور باشد.


در ادامه نیز دكتر «پورآذین» به معرفی سیستم محافظ امنیت شبكه پرداخت و گفت: بدون تردید اگر حمایت ملی دولت نبود امروز این پروژه به مرحله‌ی اجرا درنمی‌آمد، اما باید روند حمایت ملی دولت در تمام پروژه‌ها از ابتدا تا پایان به طور صحیح انجام گیرد تا محصول نهایی كه به ثمر می‌نشیند قابلیت‌های خود را به خوبی نمایان كند.


وی در پایان نیز به تشریح طراحی و ساخت یك سپر امنیتی شبكه پرداخت.


​​