امنیت

شكست تلاشها برای توقف انتشار اطلاعات ایرادهای امنیتی زیرساختهای اینترنت

 


به نظر می‌رسد تلاشهای چند روز اخیر برای جلوگیری از انتشار اطلاعات مربوط به حفره‌های امنیتی شناسایی شده در سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد استفاده در زیرساختهای شبكه جهانی اینترنت، با شكست مواجه شده است.


به گزارش پایگاه اینترنتی "بی‌بی‌سی‌نیوز"، محققی به نام "مایكل لین" قرار بود هفته گذشته در یك همایش نفوذگران اینترنتی در شهر "لاس‌وگاس" از وجود ایرادهای امنیتی در سخت‌افزارهای بنیادی و زیرساختی اینترنت خبر دهد كه شركت "سیسكو" به عنوان یكی از اصلی‌ترین اداره‌كنندگان "روتر"های شبكه جهانی اینترنت و همچنین شركت امنیتی "آی اس اس" با اقدامات قانونی تلاش كردند این محقق را از ارایه اطلاعات مربوط به حفره‌های امنیتی شناسایی شده در زیرساختهای اینترنت بازدارند.


طبق اقدامات انجام گرفته، از انتشار نسخه‌های تایپ شده و سی‌دی‌های مربوط به سخنان وی در این همایش جلوگیری شد. اما هم‌اكنون به نظر می‌رسد نسخه‌هایی از اطلاعاتی كه "لین" ارایه داده ، در اینترنت پخش شده و برخی هكرها در تلاشند از آن برای حمله به زیرساختهای اینترنت بهره بگیرند.


به گفته مسئولان "آی اس اس"، برخی پایگاههای اینترنتی سخنان "لین" را منتشر كرده و نفوگران نیز به شدت تلاش می‌كنند از اطلاعاتی كه وی ارائه كرده برای از كار انداختن زیرساختهای اینترنت استفاده كنند.


"سیسكو" بزرگترین شركت تولیدكننده تجهیزات اتصال رایانه‌ها به یكدیگر و همچنین سخت‌افزار مورد استفاده در زیرساختهای اینترنت است.


این شركت در ماه آوریل گذشته حفره مورد اشاره از طرف "لین" را اصلاح كرده بود ، اما این هفته پس از انتشار اطلاعات مربوط به حفره امنیتی مذكور، بار دیگر مجبور به ارایه یك بسته جدید برای اصلاح نرم‌افزار "آی او اس" كنترل‌كننده "روتر"های خود شد.


كارشناسان عقیده دارند نفوذگران اینترنتی ممكن است بتوانند با استفاده از این حفره امنیتی شناسایی شده در نرم‌افزار و سخت‌افزارهای شركت "سیسكو" صدمات شدیدی به شبكه جهانی اینترنت وارد كنند. 


​​