امنیت

ویروس ویندوز ویستا یک روزه نوشته شد

بی بی سی - نویسندگان ویروسهای رایانه ای در حال بررسی نفوذ به سیستم عامل جدید ویندوز، ویستا، هستند که تازه نسخه آزمایشی آن به بازار آمده است و در یک مورد به نظر می رسد یک ویروس ظرف یک روز از زمان عرضه این نرم افزار نوشته شده و انتشار یافته است.


یک برنامه نویس استرالیایی نمونه های یک کد بدخیم را منتشر کرده که از منفذهای فناوری ای که ممکن است در نسخه نهایی ویستا باشد، بهره برداری می کند. این ویروسها ظاهرا مغز فرماندهی این ویندوز را هدف می گیرند.


ویستا که ابتدا با نام رمزی لانگ هورن معرفی شده بود، اواخر سال ۲۰۰۶ به بازار خواهد آمد که پنج سال بعد از ویندوز ایکس پی خواهد بود. این طولانی ترین فاصله بین دو سیستم عامل شرکت مایکروسافت است.


یک شرکت فنلاندی متخصص ایمنی رایانه اعلام کرد این ویروس گواه آسیب پذیریهای بالقوه ویندوز ویستاست. میکو هیپونن، مدیر تحقیقات ضد ویروس این شرکت گفته است: "این پرونده از نظر تاریخی جالب است، زیرا این اولین ویروس یک پلت فرم کاملا جدید است."


کارشناسان ایمنی رایانه در سال ۲۰۰۴ هشدار داده بودند که شاید ویروس نویسان فناوری "پوسته فرماندهی مایکروسافت" را هدف قرار دهند.


هنوز بزرگترین سازنده نرم افزار در جهان واکنشی به انتشار این ویروس نشان نداده ولی انتظار می رود از آن برای تقویت ایمنی ویستا استفاده کند.


این شرکت قول داده است ویستا از منفذهای امنیتی ویندوز ایکس پی مصون باشد. سیستم عامل ویندوز روی بیش از ۹۰ درصد رایانه های جهان نصب شده است.


مایکروسافت نسخه بتا یا آزمایشی ویستا را در سوم اوت ارایه کرد. قرار است جزییات بیشتر ویندوز ویستا در همایشی در سپتامبر اعلام شود.


اواخر ژوییه نیز بعد از آن که مایکروسافت برنامه جدیدی برای مبارزه با تکثیر غیر مجاز سیستم عامل ویندوز براه انداخت، خرابکاران رایانه ای یا هکرها اعلام کردند که توانسته اند راهی برای نفوذ به آن بیابند.


بزرگترین نرم افزارساز جهان برای عرضه محصول جدیدش در تنگنا قرار دارد. این شرکت در ماه آوریل یکی از بزرگترین و پرهزینه ترین کارزارهای تبلیغاتی خود را برای ویندوزهای موجود با هزینه تقریبی دویست میلیون دلار براه انداخت.


این تبلیغات کارشناسان را بر آن داشت که بگویند مایکروسافت چندان درباره عرضه برنامه لانگ هورن جدی نیست و فعلا قصد دارد به فروش ویندوز ادامه دهد.


با این حال استقبال مصرف کنندگان از محصولات این شرکت چشمگیر است. مایکروسافت اعلام کرد که درآمد خالصش در سه ماه چهارم سال مالی این شرکت بیش از ۳۷ درصد رشد داشته و به سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است.


درآمد این غول نرم افزارسازی نیز بیش از ۹ درصد رشد داشت و به ده میلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار بالغ شد.


​​