امنیت

توجه نمایشگاه LinuxWorld به امنیت

ماهنامه شبکه - موضوع امنیت در همایش و نمایشگاه LinuxWorld در صدر توجه فعالان اپن‌سورس قرارداشت.

در جریان نمایشگاه و كنفرانس LinuxWorld، كه این هفته در سانفرانسیسكو در جریان بود، شركت‌هاى بزرگ فعال در زمینه نرم‌افزارهاى بازمتن اولویت بالایى را براى مبارزه آسیب‌پذیرى‌ها قائل شدند.

به گزارش سایت eweek، شركت Red Hat ابتكارى را تحت عنوان «امنیت در جهان شبكه‌اى شده» معرفى كرد كه به منظور رسیدگى به مسائل امنیتى در یك شبكه سازمانى طراحى شده است. نوآورى ردهت از قسمت‌هاى متعددى تشكیل شده كه مهم‌ترین آنها یك امكان «پاسخگویى امنیتى» پیشرفته است. اگرچه جزئیات این نوآورى هنوز كامل نشده است، اما به نظر مى‌رسد ردهت در جهت افزودن مسؤولیت و توانایى بیشتر به «تیم پاسخگویى امنیتى» موجودش گام برداشته است. این تیم مسؤول پاسخگویى به گزارش‌هاى آسیب‌پذیرى در نرم‌افزار ردهت و تهیه بسته‌هاى اصلاحى و راه‌حل‌هاى عملى است.

شركت مایكروسافت نیز براى خود از قدیم یك «مركز پاسخگویى امنیتى» داشته است كه ضمن انجام وظایفى از همین دست، با محققان و مشتریان نیز در زمینه مسائل امنیتى تعامل مى‌كند.

طرح ردهت شامل یك تكنولوژى كلیدى موسوم به «سیستم مدیریت گواهى‌هاى نت‌اسكیپ» است، كه چند ماه پیش از بخش «راه‌حل‌هاى امنیتى نت‌اسكیپ» در شركت آمریكا آنلاین كسب كرده است. ردهت همچنین اقدام به ساخت یك تكنولوژى كارت هوشمند كرده كه در همین نمایشگاه در مورد كاربرد آن در امنیت برنامه‌ها و شناسایى كاربران صحبت خواهد كرد.

در همین حال، شركت HP سیستم Virus Throttle خود براى لینوكس را معرفى كرد. این سیستم بدون نیاز به نشانه‌هاى ویروس، به صورت بلادرنگ به مشاهده رفتارهاى ویروسى پرداخته و مانع از حمله آنها مى‌شود.
نسخه‌هاى جدید این برنامه در توزیع‌هاى Red Hat Enterprise Linux و لینوكس Novell SuSe، و چند توزیع دیگر، كار خواهد كرد و انتظار مى‌رود قیمتى در حدود 80 دلار داشته باشد.

Virus Throttle، كه یك تكنولوژى مبتنى بر «ناهنجارى» محسوب مى‌شود، رفتارهاى غیرعادى را در شبكه شناسایى كرده و ترافیك تولید شده از سوى آن منبع ناهنجار را، كه ممكن است ویروس، كرم یا هر نوع حمله دیگرى باشد، مسدود مى‌كند. از این طریق، كامپیوترهاى كاربران نهایى از كدهاى خطرناك در امان مى‌مانند.

HP همچنین نشان داد كه سرورهاى Integrity NonStop این شركت اكنون 200 مورد از رایج‌ترین تكنولوژى‌هاى بازمتن، از جمله جاوا، آپاچى، زوپ، جابر و سمبا را مورد حمایت قرار مى‌دهند.

برخى تحلیلگران معتقدند طرح‌هاى امنیتى ابداعى شركت‌هاى فعال در ارتباط با لینوكس از یک جهت پاسخى است به ادعاهاى مایكروسافت، كه بارها گفته است نرم‌افزارهاى بازمتنى چون لینوكس امنیتى بسیار ضعیف‌تر از ویندوز و سایر محصولات نرم‌افزارى انحصارى دارند. با این وجود تاکنون سیستم‌عامل لینوکس عملکرد خوبى در زمینه امنیت اطلاعات داشته است


​​