امنیت

كرم اینترنتی جدید به وبندوز حمله‌ور شد

منبع: Yahoo News.com
تاریخ: August 15, 2005
مترجم: مشورت


یك ویروس اینترنتی جدید كشف شده كه می‌تواند با سرعتی بیشتر از كرم‌های پیشین، پلاتفرم‌های ویندوز را آلوده كند. این ویروس كه ZOTOB نام دارد، كمی پس از آنكه مایكروسافت درباره‌ی سه حفره‌ی امنیتی بسیار مهم به كاربران خود هشدار داده بود، پدیدار گشته است. بنا به گفته‌ی مایكروسافت، این حفره‌ها می‌توانند امكان دسترسی به كامپیوتر را از راه دور برای هكرها فراهم سازند.


 


 این كرم جدید از حفره‌های امنیتی ویندوزهای 95، 98، ME، NE، 2000 و XP سوء استفاده كرده و می‌تواند امكان دسترسی از راه دور به سیستم‌های آلوده را برای حمله كنندگان فراهم سازد. صدها مورد از آلودگی‌های ناشی از این كرم جدید در آمریكا و آلمان گزارش شده است.


 


 از آن جایی كه اكثر كاربران ممكن است از وجود حفره‌های امنیتی یاد شده اطلاعی نداشته باشند و در نتیجه اقدام به نصب patch مورد نیاز نكنند، باید در انتظار آلودگی‌های بیشتری از سوی WORM_ZOTOB باشیم. این ویروس جدید، نسخه‌ای از خود را به عنوان فایل BOTZOR.EXE درون فولدر سیستم ویندوز جاسازی كرده و فایل میزبان كامپیوتر آلوده را تغییر می‌دهد تا بدین ترتیب مانع دسترسی آنلاین كاربر به وب سایت‌های ضد ویروس شود.


 


 این ویروس همچنین می‌تواند به برخی از سروهای chat اینترنت متصل شده و امكان دسترسی از راه دور به سیستم‌های آلوده را برای هكرها فراهم سازد. بدین ترتیب هكرها می‌توانند به سایر كامپیوترهای patch نشده بر روی یك شبكه دسترسی یافته، آن‌ها را آلوده كنند و باعث كاهش سرعت در عملكرد شبكه شوند.


 


 سه شنبه گذشته، مایكروسافت patchهایی را برای برطرف كردن نقایص امنیتی خود منتشر ساخته است. این نقایص بر روی سیستم عامل ویندوز و مرورگر Internet Explorer مایكروسافت تأثیر می‌گذارند. مایكروسافت هشدار داده است كه حمله كنندگان می‌توانند از آسیب پذیری موجود در IE استفاده كرده و كاربران را به سوی وب سایت‌های مخرب هدایت كنند. آن‌ها همچنین می‌توانند كد نرم‌افزاری را بر روی كامپیوترهای كاربران اجرا كنند كه امكان به دست گیری كنترل كامپیوتر آلوده را برای آنان فراهم سازد.


 


 كاربران كامپیوتر باید فایل‌های ضد ویروس خود را به روز كرده و از patchهای اخیر مایكروسافت نیز برای حفاظت از سیستم‌های كامپیوتر خود استفاده كنند. بیش از نود درصد از كامپیوترهای جهان از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌كنند و بنابراین مایكروسافت تمام تلاش خود را برای بهبود امنیت و قابلیت اطمینان این نرم‌افزار انجام خواهد داد.


​​