امنیت

هکرهای بی‌آزار یا جنایتکاران نوجوان؟

هموطن  - آنها گروهی نوجوان هستند که اسم خود را Kutztown13 گذارده‌اند. افتخار این محصلان دبیرستانی هک کردن لپ‌تاپ‌های موجود در مدارس، بارگذاری محتویات ممنوعه از اینترنت و استفاده از نرم افزارهای غیرمجاز برای جاسوسی در مورد معلمان مدارس و دیگر دانش‌آموزان است.
البته افشا شدن اقدامات خلافکارانه این نوجوان باعث برخورد شدید پلیس و دیگر مقامات شد و آنان به سختی مجازات شدند. مقامات مدرسه Kutztown - محل تحصیل این نوجوان – می‌گویند که پس از شناسایی این نوجوان بارها به آنان هشدار داده بودند که دست از اعمال خلافکارانه بردارند وگرنه مجازات خواهند شد، اما بی‌توجهی به این اخطارها موجب شده بود تا پلیس برای مقابله با خلافکاران کوچک وارد عمل شود.
فعالیت‌های رایانه‌ای خرابکارانه در آمریکا تنها محدود به این مدرسه نیست. مدیران ده‌ها مدرسه در ایالت، پنسیلوانیا گزارش‌هایی را در مورد سوءاستفاده دانش آموزان از رایانه‌های مدارس به پلیس ارائه کرده‌اند و در برخی موارد دانش آموزان به خاطر همین گزارش‌ها توبیخ یا حتی اخراج شده‌اند.
به گفته یک وکیل که پرونده‌هایی از این دست را بارها بررسی کرده، دانش آموزان کاملا می‌دانند که کارشان خطاست ولی به انجام آن ادامه می‌دهند. جالب آن که برخی والدین این دانش آموزان خرابکاری‌هایی آنها را خلاقیت می‌دانند، ولی پلیس چنین طرز فکری را قبول ندارد.
قرار است 13 نوجوان بزهکار مدرسه Kutztown در تاریخ 24 آگوست در دادگاهی محلی به جرم سرقت اطلاعات رایانه‌ای و نصب برنامه و نرم‌افزار روی آنها بدون اجازه محاکمه شوند.
انتظار می‌رود که این نوجوانان به محرومیت‌های گسترده‌ای مانند بازداشت و انجام خدمات اجتماعی رایگان اجباری محکوم شوند. اما از حوادث این چنینی چه درس‌هایی می‌توان آموخت؟ کارشناسان امور رایانه می‌گویند: علت اصلی موفقیت این حملات، ایمنی پایین شبکه‌های رایانه‌ای مدارس است و با توجه به آنها دانش‌آموزان این دوره و زمانه نسبت به نسل قبلی آگاهی‌های بسیار بیشتری در مورد رایانه دارند، از این رو برای اثبات دانش بالای خود به خرابکاری در رایانه‌ها متوسل می‌شوند. جالب آن که دانش آموزان از یک حفره امنیتی به طرق مختلف سوءاستفاده می‌کنند، انگار که مشغول انجام یک بازی هیجان‌انگیز هستند.
به عنوان مثال می‌توان در این مورد به خرابکاری‌های دانش آموزان مدرسه Kutztown اشاره کرد. مشکل در این مدرسه از پاییز سال گذشته و از زمانی آغاز شد که مقامات مدرسه 600 لپ تاپ اپل از نوع iBook را برای تمامی دانش‌آموزان خریداری کردند. این رایانه‌‌ها مجهز به نوعی برنامه فیلترینگ بودند که دسترسی نوجوانان به اینترنت و سایت‌های نامناسب را محدود می‌کرد. لپ تاپ‌های مذکور همچنین دارای نرم‌افزارهایی بودند که به والدین بچه‌ها و معلمان آنها امکان مشاهده صفحه لپ تاپ را در حین کار دانش‌آموزان فراهم می‌آورد.
دانش آموزان شیطان برای اثبات قدرت و میزان آشنایی خود با رایانه سدهای ایجاد شده را براحتی شکستند. آنان با هک کردن کلمه عبور Administrator رایانه‌های لپ تاپ تنظیمات آنها را تغییر دادند و بدون هرگونه محدودیت به اینترنت دسترسی پیدا کردند.
کلمات عبور به سرقت رفته دست به دست در میان دانش آموزان چرخید و آنان انواع برنامه‌های غیرقانونی و از جمله نرم‌افزارهای مختلف مسنجر و چت را روی دستگاه‌هایشان بارگذاری کردند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که حداقل یکی از دانش‌آموزان به سایت‌های هرزه‌نگارانه مراجعه کرده است. همچنین برخی از آنها با از کار انداختن قابلیت کنترل لپ تاپ‌ها از راه دور برخی اقدامات غیرقانونی دیگر را انجام داده‌اند.
بعضی از دانش آموزان که زرنگ‌تر بودند کلمات رمز Administrative را تغییر داده‌اند، اما برخی دیگر این کلمات را دست نخورده باقی گذارده و حتی آنها را روی اینترنت پخش کردند.
یک کارشناس مسائل جوانان و اینترنت می‌گوید: چنین رفتارهایی اصلا تعجب آور نیست و نشأت گرفته از روحیات طبیعی نوجوانان است. به گفته این صاحبنظران اکثر معلمان مدارس آشنایی اندکی با مسائل مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات دارند و همین امر به دانش آموزان امکان می‌دهد تا براحتی با لپ‌تاپ‌ها هر کاری که می‌خواهند بکنند و معلمانشان را هم فریب بدهند.
جان شاودر 15 ساله یکی از 13 نوجوان خلافکار مدرسه Kutztown است و معتقد است محکومیت‌هایی که برای آنان در نظر گرفته شده با جرائمشان تناسبی ندارد. به گفته وی خیلی از پدرها و مادرها بارها در حین رانندگی انواع و اقسام خلاف‌ها را مرتکب می‌شوند، ولی جریمه نمی‌شوند. ولی ما به خاطر سرقت یک کلمه عبور باید بازداشت شویم.
عموی شاودر، آقای جیمز شاودر وب سایتی را راه‌اندازی کرده تا ماجرای محکومیت آنان را از قول دانش‌آموزان روایت کند. به گفته وی بچه‌های این مدرسه سایت وزارت دفاع را هک نکرده اند که با چنین مجازات‌هایی روبه‌رو شده‌اند. آنها فقط چند کلمه عبور را سرقت کرده‌اند.
در مجموع به نظر می‌رسد که نحوه برخورد با پدیده نوظهور جرائم اینترنتی و رایانه‌ای کودکان باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.


​​