امنیت

ظهور همزمان چندین ویروس رایانه‌ای كاربران "ویندوز ‪ "۲۰۰۰‬را فلج كرده‌اس

 گسترده‌ترین حمله ویروسهای رایانه‌ای در ‪ ۱۲‬ماه گذشته سبب مختل شدن فعالیت صدها شركت رسانه‌ای در كشور آمریكا شده‌است.


به گزارش خبرگزاری رویترز، شركتهای تولیدكننده نرم‌افزارهای ضد ویروس اعلام كردند با ظهور همزمان چندین ویروس اینترنتی جدید، از جمله دو ویروس به نامهای "آی آر سی بات"(‪ (IRCBOT.WORM‬و "آر.بات"(‪ (R.BOT.CBQ‬كه همگی از یك حفره تازه‌شناسایی شده در سیستم‌عامل "ویندوز ‪ "۲۰۰۰‬استفاده می‌كنند، رایانه‌های شخصی بیش از ‪ ۱۰۰‬شركت در آمریكا دچار اختلالات گسترده شده‌است.


كارشناسان اعلام كردند رایانه‌هایی كه با این ویروسها آلوده شده‌اند به صورت خودكار و به طور پیاپی روشن و خاموش شده و به شدت در برابر نفوذ هكرها آسیب پذیر شده‌اند.


به گفته "وینسنت گولاتو" مدیر بخش واكنش سریع شركت تولیدكننده نرم‌افزارهای امنیتی "مك آفی"، موج جدید ویروسهای رایانه‌ای شدیدترین حمله‌ای است كه دست كم در ‪ ۱۲‬ماه گذشته مشاهده شده‌است.


روز سه‌شنبه چندین رسانه خبری مهم كشور آمریكا، از جمله "سی ان ان"، "نیویورك تایمز" و "ای بی‌سی نیوز" از آلوده شدن بسیاری از رایانه‌های خود توسط این ویروسهای جدید خبر دادند.


"گولاتو" همچنین اعلام كرد كه تمامی این ویروسها، همچون ویروس "زوتاب" كه اندكی پیشتر از ویروسهای جدید شناسایی شده بود، از یك حفره تازه شناسایی شده در سامانه "پلاگ‌اند پلی"‪ "Plug-and-Play‬از سیستم‌عامل "ویندوز ‪ "۲۰۰۰‬شركت مایكروسافت برای گسترش خود استفاده می‌كنند.


شركت "مایكروسافت" سه شنبه هفته گذشته در برنامه ماهانه ارائه نرم‌افزارهای اصلاحی خود از شناسایی این حفره امنیتی خبر داده و "پچ" اصلاح كننده آن را منتشر كرده‌بود.


مسئولان شركت تولیدكننده نرم‌افزارهای ضد ویروس "سیمانتك" اعلام كردند كه ویروسهای جدید به طور مشخص به رایانه‌های درون شبكه‌های رایانه‌ای سازمانهای آمریكایی حمله‌ور شده و رایانه‌های كاربران خانگی و همچنین كاربران خارج از آمریكا را كمتر هدف قرار داده‌اند.


"ویندوز ‪ "۲۰۰۰‬هم‌اكنون یكی از پركاربرترین سیستم‌عامل‌های جهان محسوب شده و اندكی كمتر از نیمی از رایانه‌های جهان از این سیستم‌عامل استفاده می‌كنند.


​​