امنیت

مایکروسافت ابزار حذف کرم اینترنتی Zotob را منتشر کرد

 


سرویس خبر ماهنامه شبکه
شنبه 29 مرداد 1384


شرکت مایکروسافت نسخه به روز شده‌ی ابزار حذف نرم افزارهای مخرب را منتشر کرد. این نسخه جدید قادر به حذف کرم Zotob نیز هست.


نسخه جدید ابزار معرفی شده فادر است کرم‌های اینترنتی سری Zotob.A تا Zotob.E و نیز Bobax.O  ، Esbot.A ، Rbot.MA ، Rbot.MB و Rbot.MC را روی کامپیوترهای آلوده کشف و حذف کند. این ابزار همچنین کامپیوتر را برای یافتن نرم‌افزارهای مخربی که قبلا در در لیست سیاه این ابزار قرار گرفته است جستجو می‌کند.


ابزار مذکور با نام Malicious Software Removal Tool که از طریق این نشانی قابل دریافت است، روی سیستم‌عامل‌های ویندوز اکس‌پی ، 2000 و 2003 قابل اجرا است و قابلیت کشف کرم‌ها و ویروس‌هایی همچون Blaster ، Sasser و Mydoom را نیز که پیش از این در اینترنت شایع شده بود، دارد.


کرم Zotob یک کرم اینترنتی است که کامپیوترهای مجهز به سیستم‌عامل ویندوز 2000 را هدف قرارمی‌دهد و از یک نقطه ضعف امنیتی که چندی پیش مایکروسافت کشف کرده بود سوء استفاده کرده و از طریق آن به کامپیوتر رخنه می کند.  این کرم و گونه‌های مختلف آن پس از نصب در شبکه محلی را برای یافتن سایر کامپیوترهایی که می‌توانند هدف قراربگیرند، جستجو می‌کند.


کارشناسان امنیتی از مدتها پیش هشدار داده بودند که اگر کاربران عادی نسبت به اخطارهای امنیتی که از سوی شرکت مایکروسافت یا شرکت‌های متخصص در زمینه امنیت منتشر می‌شود بی‌توجه باشند، این اخطارها به جای آنکه به کاربران عادی در پیشگیری از آلودگی کمک کند، خوراک خوبی برای سازندگان ویروس‌ها و کرم‌ها و دیگر نرم‌افزارهای مخرب خواهند بود تا با سوء استفاده از این اطلاعات و پیش از آنکه کاربران برای ایمن کردن کامپیوتر خود اقدام کنند، نرم‌افزارهای مخربی بسازند و در شبکه اینترنت رها کنند.


کرم اینترنتی Zotob یکی از آخرین نمونه‌هایی است که سرعت عمل نویسندگان نرم‌افزارهای مخرب در سوء استفاده از بولتن‌های امنیتی مایکروسافت را به نمایش می‌گذار


​​