امنیت

هكرها تكنولوژى را سیاه مى‌كنند

منبع: Business week
برگردان: دنیای اقتصاد


وقتى قرار باشد با زمان پیش برویم، ناگزیریم به تغییر. تغییراتى كه هر چند كوچك و پیش پا افتاده به نظر برسند، در شرایط و موقعیت‌‌هاى خاص شاید تنها راه‌حل عملى باشند.


چنین روندى همیشه باعث شده نوعى همزیستى مسالمت‌آمیز با مسائل نه چندان خوشایند به وجود بیاید.حل موضوع هك كردن و كنار آمد ن باهكرها هم جزو همین موارد است كه در سال‌‌هاى اخیر شركت‌هاى بزرگ و معتبر دنیا را به صرافت انداخته است.


به هر حال موضوع امنیت سیستم‌ها و شبكه‌هاى كامپیوترى آنقدر با اهمیت هست كه این شركت‌ها را به تغییر مواضع خودشان در برابر هكرها وادارد.


بازار سیاه یك تهدید جدى‌
حالا دیگر هكرها تهدید جدى براى كاربران و شركت‌ها محسوب مى‌شوند.


در همین ماه گذشته بود كه هكر روسى معروف به <بیت> (Bit) اعلام كرد اطلاعات ارزشمندى براى فروش دارد. او توانسته بود نقصى را در شبكه Internet Explorer شركت مایكروسافت پیدا كند كه معتقد بود با استفاده از آن به راحتى مى‌توان از این شبكه سوءاستفاده و بهره‌بردارى كرد.


در واقع <بیت> تصمیم داشت با استفاده از این موضوع نوعى بازار سیاه براى فروش اطلاعاتش راه بیندازد.به همین خاطر او در چت‌رومى كه اغلب بازدیدكنندگان آن نویسندگان برنامه‌هاى ویروسى بودند، اعلام كرد كه این اطلاعات را با قیمت 300دلار مى‌فروشد.


مسلما این پیشنهاد با استقبال خوبى مواجه مى‌شود همین موضوع هم دلیل كافى و مناسبى براى ادامه راه است.در چنین شرایطى شركت معتبر و بزرگى مانند مایكروسافت قطعا به هر وسیله‌اى سعى مى‌كند جلوى این جریان را بگیرد.


اما تجربه سال‌هاى اخیر نشان مى‌دهد كه راه‌حل‌هایى كه تا حالا براى این مساله به كار برده شده‌، چندان هم موثر و قابل اعتماد نبوده‌اند. بنابراین باید به دنبال راه‌حل جدید و البته متفاوت‌ با گذشته بود، چون این طور كه معلوم است <بیت> هنوز فرصت‌هاى زیادى دارد. یك تجارت پرسود براى هكرهایى كه عاشق كارشان هستند.


>بیت> هم مثل هزاران هكر دیگر كه به ویندوز XP یا سیستم كاربردى<> symbian كه در اغلب تلفن‌هاى همراه دنیا به كار برده مى‌شود، موقعیت‌هاى زیادى براى كار مورد علاقه‌اش دارد.


راه حل آخر، معامله‌


به عنوان راه حل آخر تعدادى از شركت‌هایى كه در زمینه امنیت سیستم‌هاى كامپیوترى فعالیت مى‌كنند به این نتیجه رسیدند كه ضمن یك همزیستى كاملا مسالمت آمیز (!) با هكرها، بازارى كاملا مشروع و قانونى براى استفاده از هوش و اطلاعات آنها ایجاد كنند كه بر اساس آن اطلاعات هكرها با دلارهاى این شركت‌ها مبادله مى‌شوند. البته این بازار هم مثل بازار قطعات هنوز به وضعیت ثابتى نرسیده و بحث و جدل بر سر آن زیاد است. دلیل هم كاملا واضح است. وجود دلالان متفرقه در بازار، چیزى كه امروز در تمام دنیا رایج است. موضوعى كه قطعا به مزاج شركت‌ها خوشایند نبوده و دوباره بازار را به طرف سیاه شدن پیش مى‌برد. بر اساس این راه حل كه هفته گذشته به عنواناز طرف شركت Tipping Point معرفى شد، براى تشویق و جذب اطلاعات هكرها حتى جوایز 20هزار دلارى هم در نظر گرفته شده است. اما لى مایر مدیر فناورى و تكنولوژى این شركت به خاطر دلالان كمى ناامید است.


او در این مورد مى‌گوید: <اگر اطلاعات بدون دست به دست شدن بین هكرها و دلال‌ها به دست ما برسد، مى‌توانیم به داشتن بازار خوب و سالم در آینده امیدوار باشیم. چون مى‌دانم چنین اتفاقى به این زودى‌ها هم نمى‌افتد، بنابراین فقط باید براى آینده برنامه‌ریزى كرد<.


تكنولوژى تنها راه دفاع نیست‌


در حقیقت مى‌توان گفت این مسائل پیشكش صنعت و تكنولوژى هستند كه مورد سوءاستفاده هكرها قرار گرفته‌اند. به همین علت تكنولوژى نمى‌تواند تنها راه دفاع و حمایت در برابر سیل ویروس‌هاى كامپیوترى و حمله هكرها باشد. بنابراین بعضى شركت‌ها تصمیم‌ گرفته‌اند تا روابط خودشان را در جامعه هكرها افزایش داده و قوى‌تر كنند. هدف این شركت‌ها تامین امنیت و كمك به هكرهاى كلاه‌سفید براى دور كردن هكرهاى كلاه‌سیاه و حتى غلبه بر هكرهاى میانه‌رو است.


دانیل جى‌لاركین، مدیر مركز مبارزه با جرایم اینترنتى اف‌بى‌آى در این رابطه مى‌گوید: <این موضوع از چشم تیزبین كاربران دور نمى‌ماند. این كار مى‌تواند تاثیر خوبى روى كم كردن اثرات حمله‌هاى هكرها به سیستم‌ها و شبكه‌هاى كامپیوترى باشد<.


در واقع اهمیت روابط خوب با هكرها در كنفرانسى كه با حضور نمایندگان شركت Cisco و هكرهاى كلاه‌سیاه برگزار شد، كاملا مشخص و از نزدیك حس شد، چون در این كنفرانس بین متخصصان این شركت و هكرها مشاجره‌اى در مورد فاش كردن كدهاى رمز و آسیب‌هاى جدى آن در گرفت. حالا cisco از عواقب این اتفاق نگران است و به قدرت نیروهاى پلیس بیشتر امیدوار است.


این شركت معتقد است كه عكس‌العمل هكرها برابر آنها باید بازنگرى شود. مثل این كه قدرت نفوذ هكرها بیشتر از حدى است كه تصور مى‌شود. حتى بازار هم به خواست آنها مى‌تواند تغییرات عجیب و غیرقابل پیش‌بینى كند. با این حال شركت‌ها سعى دارند قبل از واگشتن به گرد هكرها برسند.


​​