امنیت

"تروجان " جدید به كاربران بی‌بند و بار اینترنت درس اخلاق می‌دهد

كارشناسان امنیت رایانه‌ای در مورد شناسایی كد مخرب جدید از نوع "تروجان"(‪ (trojan‬خبر می‌دهند كه برای كاربران بازدیدكننده از وب سایتهای غیراخلاقی، پیامهای تربیتی و اخلاقی نمایش می‌دهد.


به گزارش سایت اینترنتی "پی‌سی‌ورلد"، شركت تولیدكننده نرم‌افزارهای ضد ویروس "سوفوس" اعلام كرد این "تروجان" جدید با نام "یوسف علی-ای" (‪ ،(Usufali-A‬برخلاف اغلب كدهای مخرب امروزی كه به ربودن اسم رمزها و آسیب پذیر كردن رایانه‌ها در برابر نفوذ هكرها می‌پردازند، با نصب خود روی رایانه كاربر رفتار اینترنتی او را زیر نظر می‌گیرد.


هنگامی كه تروجان جدید استفاده كاربر از مروگر اینترنتی برای بازدید از یك وب سایت غیراخلاقی را شناسایی می‌كند، پنجره پاپ آپی در مانیتور نمایش می‌دهد كه در آن نوشته شده "خداوند از تمامی حركات شما و حتی رفتارتان در خانه‌هایتان آگاه است".


اگر كاربر پس از نمایش این پیغام همچنان به بازدید از وب سایت غیراخلاقی ادامه دهد، تروجان پیغام دیگری را نمایش می‌دهد كه در متن آن ذكر شده "نه! من در قفس محبوس شده‌ام!" و سپس ویندوز رایانه را بدون اراده كاربر "لاگ آوت"(‪ (log out‬می‌كند.


تروجانها همانند ویروسهای رایانه‌ای كدهایی هستند كه بدون اطلاع و اراده كاربر روی رایانه نصب می‌شوند اما تفاوتشان با ویروسها در این است كه اقدامی را برای تكثیر خود انجام نمی‌دهند.


تروجان "یوسف علی-ای" به غیر از آنچه در بالا ذكر شده هیچ خطر و مزاحمت دیگری برای رایانه و كاربر ایجاد نمی‌كند. این تروجان به همراه ایمیلی برای كاربران ارسال می‌شود كه حاوی یك فایل ضمیمه است و كلیك كردن روی فایل ضمیمه، تروجان را به رایانه منتقل می‌كند.


كارشناسان امنیتی رایانه‌ها همواره هشدار داده‌اند كاربران به منظور حفظ امنیت رایانه خود باید از بازكردن نامه‌های الكترونیكی مشكوك خودداری كرده و نرم‌افزارهای ضد ویروس و همچنین سیستم‌عامل خود را به روز نگاه دارند.


​​