امنیت

کلاهبرداران اینترنتی ، کلاه علاقه‏مندان به بازی‏های رایانه‏ای راهم برداشتند

هموطن - دان هانتر یک روز email دریافت کرد که در آن آمده بود حساب کاربری وی در بازی Eve online معلق شده، زیرا او فعالیت‏های غیرعادی در این زمینه داشته و اگر وی دوست دارد تا دوباره امکان اجرای این بازی را به دست آورد باید روی لینکی که در این نامه وجود دارد کلیک کند تا اطلاعات مربوط به خود را مجددا در آن وارد کند.
شکی وجود نداشت که این email با هدف فریب کاربر و سرقت اطلاعات شخصی او طراحی شده بود و این مشکلی است که به نحو فزآینده‏ای کاربران وب را تهدید می‏کند. هانتر که استاد دانشگاه است می‏گوید: این حمله از نوع حمله‏های phishing است که همه با آن آشنا هستیم و معمولا برای دسترسی به حساب‏های کاربری paypal یا حساب‏های بانکی online مورد استفاده قرار می‏گیرد. اما این اولین بار بود که کلاهبرداران برای سرقت اطلاعات شخصی افراد به نام یک بازی متوسل می‏شدند.
به عقیده آقای هانتر این مسئله نشان می‏دهد که کلاهبرداران اینترنتی از موثر بودن روش‏های قبلی ناامید شده‏اند و سعی می‏کنند این بار شیوه‏ای بدیع را برای گول زدن مردم طراحی کنند و بسیار جالب آن است که آنان می‏خواهند از اطلاعات علاقمندان به بازی‏های آنلاین رایانه‏ای برای سرقت پول‏های شخصی‏شان سوءاستفاده کنند.
تمهیدات ویژه‏ امنیتی
کارشناسان معتقدند اگر کلاهبرداری‏های موسوم به phishing به یک مشکل جدی مبدل شود و کار به آنجا برسد که با استفاده از اطلاعات حساب‏های کاربری کاربران بازی‏های رایانه‏ای اموال باارزشی به سرقت برود، باید تمهیدات ویژه‏ امنیتی را در این حوزه در نظر گرفت و از امکانات قضایی و دانشمندان علوم رایانه برای حل این مشکل کمک گرفت.
برخی کاربران بازی‏های آنلاین رایانه‏ای می‏گویند که جنایتکاران اینترنتی سال هاست تلاش می‏کنند اطلاعات شخصی آنها را به شیوه‏های مختلف از جنگشان درآورند تا بتوانند از آنها سوءاستفاده کنند. اما خوشبختانه این حملات راه به جایی نبرده است.
هکرها ازپول بدشان نمی آید!
یک مسئله که نگرانی برخی کارشناسان را به دنبال داشته، رد و بدل شدن پول در جهان مجازی اجرای بازی‏‏های رایانه‏ای است. زیرا بسیاری از علاقه‏مندان به این بازی‏ها برای در اختیار گرفتن تسلیحات، شخصیت‏ها، پول و دیگر کالاهای مجازی پول پرداخت می‏کنند و هکرها هم بدشان نمی‏آید این پول‏ها را مالک شوند.
یک کارشناس در این مورد می‏گوید: به طور قطع یک سری کالاهای مجازی وجود دارند که مبادله آنها ارزشمند است. این کالاها به صورت الکترونیک قابل تبادل است و از همین جا زمینه برای کلاهبرداری فراهم می‏شود. به بیان دیگر اجراکنندگان بازی‏های رایانه‏ای می‏توانند کالاهایی مانند اسلحه یا سکه‏های طلای مجازی رایج در یک بازی مربوط به دوران باستان را با پرداخت پول نقد یا از طریق سایت‏های مزایده آنلاین مانند ebay یا IGE خریداری کنند. به محض آن‏که دوطرف معامله بخواهند آن را از طریق سرویسی مانند paypal به انجام برسانند هکرهایی که موفق به سرقت اطلاعات شخصی یکی از دو طرف شده‏اند برای سرقت مبلغ رد و بدل شده تلاش می‏کنند.
Phishing مشکل جدی می شود!
هر چند که هیچکس به درستی نمی‏داند ارزش مبالغ رد و بدل شده توسط کاربران بازی‏های رایانه‏ای شبکه‏ای در جهان مجازی چقدر است، اما برآوردها نشان می‏دهد که سالانه 200 تا 880 میلیون دلار در این حوزه رد و بدل می‏شود که بخش اعظم آن از طریق سایت‏هایی مانند ebay و IGE انجام می‏شود. صاحبنظران هشدار می‏دهند که phishing رفته رفته به یک مشکل جدی در حوزه بازی‏های آنلاین مبدل شده و دولت برای مقابله با این مشکل حتما باید قوانینی را وضع کند، همانطور که برای مقابله با هرزنامه‏ها و هکرها قبلا قانونگذاری کرده است.
یکی از تولیدکنندگان بازی Eve online از شناسایی حملات phishing علیه کاربران این بازی در حدود 2 ماه پیش خبر می‏دهد و می‏گوید از نظر سازمان‏دهندگان این حملات روش جدیدی برای خالی کردن جیب مردم پیدا شده است.
ابتکار سونی
برخی ارائه دهندگان خدماتی از این دست برای حل مشکل خود وارد عمل شده‏اند. به عنوان مثال سونی اخیرا یک بازار مجازی را برای فروش کالاها و خدمات مربوط به بازی‏های خود راه‏اندازی کرده است. مقامات سونی معتقدند این کار جلوی کلاهبرداری و هر گونه سرقت را می‏گیرد.
باوجود این کار، اگر این مشکل تداوم یابد و تعداد حملات موسوم به phishing ضد کاربران بازی‏های رایانه‏ای باز هم افزایش یابد دیگر چاره‏ای جز توسل به مقامات دولتی برای حل آن باقی نخواهد ماند.
 


​​