امنیت

ویروس جدید تلفن همراه به رایانه‌ها نیز سرایت می‌كند

 كارشناسان رایانه‌ای در مورد شناسایی نخستین ویروس تلفن همراه خبر می‌دهند كه می‌تواند از گوشی تلفن به رایانه كاربران راه پیدا كند.


به گزارش پایگاه اینترنتی "نیوزفكتور"، ویروس جدید با نام"كاردترپ.ای" (‪ (Cardtrap.A‬همانند سایر ویروسهای تلفن همراه شناسایی شده از جمله "كبیر"(‪ ،(Cabir‬گوشی‌های استفاده‌كننده از سیستم عامل "سیمبیان" را هدف قرار می‌دهد و دارای قابلیت انتقال از یك گوشی به گوشی دیگر با استفاده از سامانه "بلوتوث" است.


مهمترین تفاوت ویروس "كاردترپ.ای" با سایر ویروسهای شناخته شده گوشی‌های تلفن همراه ، قابلیت انتقال آن به رایانه‌های شخصی كاربران است.


این ویروس دو كرم اینترنتی با نامهای "‪ "win32.pafobot.z‬و نیز "‪ ،"Win32/Rays‬ویژه آلوده كردن رایانه‌های شخصی را در حافظه گوشی تلفن همراه ذخیره كرده كه در صورت اقدام كاربر برای انتقال اطلاعات از تلفن همراه به رایانه، این كرمهای رایانه‌ای نیز از تلفن همراه به رایانه منتقل شده و آن را آلوده می‌كنند.


ویروس "كاردترپ.ای" علاوه بر انتقال دو كرم رایانه‌ای یاد شده به رایانه‌ها، نرم‌افزارهای كاربردی موجود در تلفن همراه را نیز دستكاری كرده و آنها را از فعالیت صحیح باز می‌دارد.


به گفته كارشناسان شركت تولیدكننده نرم‌افزارهای ضد ویروس
"اف-سكیور"، به نظر می‌رسد نگارنده این ویروس در اصل با هدف آلوده كردن رایانه‌های كاربران اقدام به نگارش ویروس خود كرده است به طوری كه ابتدا كاربر متوجه آلوده شدن گوشی خود می‌شود و سپس طبق معمول تلاش می‌كند با قرار دادن كارت حافظه گوشی خود در رایانه، به كمك نرم‌افزارهای رایانه‌ای ویروس موجود در حافظه تلفن همراه خود را پاك كند، اما اتصال تلفن به رایانه سبب انتقال دو كرم مذكور به رایانه شده كه در نهایت علاوه بر گوشی ، رایانه كاربر نیز آلوده می‌شود.


ویروس رایانه‌ای "كاردترپ.ای" گوشی‌های استفاده‌كننده از سری ششم از سیستم‌عامل "سیمبیان"، از جمله گوشی‌های "نوكیا"، "زیمنس" و "پاناسونیك" را هدف قرار می‌دهد.


كارشناسان "اف-سكیور" عقیده دارند از آنجا كه ویروس "كاردترپ.ای" تنها از راه قرار دادن كارت حافظه گوشی در دستگاه حافظه خوان به رایانه منتقل می‌شود، چندان خطرناك نیست، اما ظهور آن می‌تواند نشانه تولد نسل جدیدی از ویروسهای رایانه‌ای باشد كه قادر خواهند بود از طریق كارتهای حافظه، سامانه بلوتوث و یا سامانه ارتباطی "یو اس بی" از تلفن همراه به رایانه و یا بالعكس منتقل شده و دردسرهای زیادی را برای كاربران ایجاد كنند.


بررسی‌ها نشان می‌دهد ویروس "كاردترپ.ای" احتمالا نخستین بار از یك پایگاه اینترنتی كه به ارایه رایگان بازی‌های ویژه گوشی‌های تلفن همراه می‌پردازد، به تلفن‌های همراه راه یافته است.


​​