امنیت

ویروس رایانه‌ای جدید، "گوگل"، "یاهو" و "ام‌اس‌ان" را به بازی گرفته‌است

كارشناسان رایانه‌ای در مورد شناسایی ویروس جدیدی هشدار می‌دهند كه با نمایش وب سایتهای جعلی مشابه وب سایتهای موتورهای جستجوی "یاهو"، "گوگل" و "ام‌اس‌ان"، كاربران را فریب می‌دهد.


به گزارش سایت اینترنتی "نیوز.كام"، این ویروس رایانه‌ای در حقیقت كد مخربی است كه هنگام بازدید كاربران از برخی وب سایتهای ارائه‌دهنده نرم‌افزارهای كپی شده و غیر اصیل و همچنین سایتهای غیراخلاقی به رایانه كاربر منتقل شده و روی آن نصب می‌شود.


زمانی كه كاربران رایانه‌های آلوده شده به این كد مخرب به بازدید از یكی از سه موتور جستجوی مطرح "گوگل"، "یاهو" و "ام‌اس‌ان" اقدام می‌كنند، ویروس "پرمیوم‌سرچ"(‪ (PremiumSearch‬آنها را به سوی وب سایتهای جعلی با ظاهری مشابه وب سایتهای اصلی این موتورهای جستجو هدایت می‌كند.


این وب سایتهای جعلی نیز به جای نمایش نتایج موارد جستجو شده توسط كاربران، لینكهایی را نمایش می‌دهند كه كاربر با تصور مربوط بودن آنها به موضوع جستجوی خود، روی آنها كلیك می‌كند اما در حقیقت با این اقدام به وب سایتهای مورد نظر طراح ویروس هدایت می‌شود.


به گفته مقامات شركت تولیدكننده نرم‌افزارهای ضد ویروس "پاندا"، هنگامی كه كاربر روی این نتایج جستجوی دروغین نمایش داده شده كلیك می‌كند، به‌سوی وب سایتهایی هدایت می‌شود كه احتمالا مسئولان این وب سایتها با پرداخت پول به نگارنده ویروس، از او خواسته‌اند كاربران را به سوی وب سایتهایشان هدایت كرده و با افزایش ترافیك اینترنتی در آمد آنها را افزایش دهند.


ویروس "پرمیوم‌سرچ" در ابتدا كاربران را به سوی وب سایتهایی هدایت می‌كند كه از لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی با وب سایتهای اصلی "گوگل"، "یاهو" و "ام اس ان" ندارند و تشخیص دروغین بودن آنها برای كاربران بسیار مشكل است.


این ویروس به علاوه یك نوارابزار(‪ (toolbar‬دروغین از شركت "گوگل" را نیز روی مرورگر اینترنتی كاربر نصب می‌كند كه جستجوی اینترنت با استفاده از این نوار ابزار جعلی نیز كاربر را به سوی وب سایتهای مشخص، هدایت می‌كند.


شركت "پاندا" هم‌اكنون نرم‌افزار ضدویروس خود را برای شناسایی و پاكسازی این ویروس جدید به روز نگاری كرده‌است.


​​