امنیت

مجرمین اینترنتی در کمین کودکان

ICTna.ir -افزایش چشمگیر شمار کودکانی که از اینترنت استفاده می کنند،  نیاز به تامین امنیت آنها را بیش از پیش در مرکز توجه قرار داده است. شرکت  آنتی ویروس پاندا که در زمینه امنیت اینترنت فعالیت می کند، در گزارشی با استناد به نتایج برخی تحقیقات آورده خاطر نشان کرده بیشتر جرایمی که در آن کودکان قربانی هستند در رده جنایات جنسی قرار می گیرد و باعث زیان های جسمی و روحی شدید می شود. این گونه اخبار که به وفور در رسانه ها انعکاس می یابد، در واقع هشداری است به والدین و مربیان کودکان. نتایج تحقیقاتی که توسط برخی سازمان های غیر دولتی صورت گرفته نشان می دهد بیش از نیمی از کاربران کودک اینترنت تقریبا هیچ اطلاعی از چگونگی استفاده ایمن از آن ندارند.
آماری که توسط این NGO ها ارائه شده به این شرح است: 44 در صد از کودکان دست کم یک بار در اینترنت  مورد توهین یا تحقیر جنسی قرار  گرفته اند و 11 درصد آنها بیش از یک بار با این مسئله برخورد کرده اند. چهار در صد آنها ای میل هایی بامحتوای نامناسب دریافت می کنند و بیش از 1.5 در صد ترس از این مسائل را تجربه کرده اند.
با این حال این واقعیت که کودکان اهداف اصلی جرایم رو به رشد اینترنتی هستند تنها نکته نگران کننده نیست. بسیاری از نوجوانان نیز آموزشی درباره قواعد استفاده مناسب از اینترنت ندیده اند و عادت های این کاربران کم تجربه بالقوه می تواند بسیار خطرناک باشد. آمار و ارقام زیر نشان دهنده این وضعیت است:
- 19 درصد نوجوانان بین 12 تا 17 سال که در خارج از منزل به اینترنت دسترسی دارند، اذعان کرده اند که در دنیای مجازی فعالیت های غیر قانونی انجام داده اند.
- چهار درصد از آنها دیگان را از طریق اینترنت تهدید کرده اند.
- یک درصد هر دو کار را انجام داده اند.
به علاوه  بسیاری از این کاربران کم سن به صفحات اینترنتی  با محتوای نامناسب وصل شده اند: 28 درصد صفحات حاوی مطالب و تصاویر پورنوگرافیک را باز کرده اند، 38 درصد به سایت های خشونت آمیز سر زده اند و 16 درصد با مطالب نژادپرستانه برخورد داشته اند. مسئله بسیار مهمی که در کوتاه مدت می تواند اوضاع را بدتر از این کند آن است که 86 درصد کاربران کودک از طریق کامپیوتر هایی که هیچ گونه فیلتر محتوایی روی آن نصب نشده به اینترنت وصل می شوند.
به گفته لوئیس کورونس، مدیر آزمایشگاههای نرم افزار امنیتی پاندا \"هیچ کس منکر مزایای استفاده از اینترنت و لزوم گسترش این پدیده نیست. اما اینترنت روی دیگری نیز دارد که می تواند بسیار خطرناک باشد. بسیاری از مجرمین و بزه کاران اکنون برای فعالیت های غیر قانونی خود به این امکان روی آورده اند و کودکان بهترین اهداف آنها هستند. به همین دلیل تمام ابزارهای امنیتی باید در جهت حمایت از کاربران کم سن وسال به کار گرفته شود. این تهدیدها نه فقط از طریق ای میل یا مراکز چت صورت می گیرد، بلکه بدافزارها و کدهای مخرب مانند تروجان ها وکرم های اینترنتی [که عموما با عنوان ویروس از آنها یاد می کنیم] می توانند به راحتی پای شبکه های سوء استفاده جنسی از کودکان را به کامپیوترها باز کنند. به همین دلیل پیشگیری از دسترسی کودکان به سایت های نامناسب به تنهایی کافی نیست، بلکه باید کامپپوترهای مورد استفاده آنها را به راه حل های امنیتی کارآمد و به روز مجهز کرد.\"
آموزش و تکنولوژی: کلید امنیت کودکان در اینترنت
با استناد به آمار و ارقام ارائه شده دو نیاز اساسی در باره کاربران کودک اینترنتی احساس می شود: نیاز به آموزش کودکان برای استفاده ایمن از اینترنت  و بهره گیری از راه حل های فنی برای پیشگیری از دسترسی آنها به محتویات نامناسب در.
از لحاظ آموزشی کودکان باید از خطرات و تهدیدهای نهفته در اینترنت مطلع شوند. همچنین گذاشتن قرارها و قواعد مشخص درباره زمان و چگونگی استفاده از اینترنت از سوی والدین و مربیان و توافق بر سر آنها با کودکان، عامل مؤثری در تضمین ایمنی آنهاست. از نظر فنی نیز والدین باید از برنامه های امنیتی مناسب بهره بگیرند. راه حل هایی که نه تنها حفاظت در برابر ویروس ها و هرزنامه ها و ... را تضمین کند، بکه دارای فیلتر های محتوایی و سیستم کنترل والدین بر استفاده کودکانشان از اینترنت باشد.


​​