امنیت

تراوای جدید، خدمات تلفنی Skype را نشانه رفته است

منبع: CNET News.com
تاریخ: Oct 18, 2005
مترجم: مشورت همکاران سیستم


كارشناسان امنیت كامپیوتر در مورد شناسایی تراوای جدیدی هشدار می‌دهند كه با ایمیل برای كاربران ارسال شده و خود را به روزكننده‌ی خدمات تلفن اینترنتی اسكایپ معرفی می‌كند.


این تروجان كه نگارش جدیدی از نمونه قدیمی‌تر ‪ IRCbotاست، در ایمیلی كه خود را به روزكننده خدمات "اسكایپ" معرفی می‌كند به میل باكس كاربران وارد می‌شود و چنانچه كاربر آن را باز كند، تروجان فعال شده و پیامی نمایش می‌دهد كه به ظاهر اعلام می‌كند كه فرایند دانلود برنامه‌ی روزآمد ساز "اسكایپ" دچار مشكل شده، سپس دسترسی رایانه به وب سایت‌های امنیتی را مسدود كرده و با ایجاد تغییراتی در ویندوز، كامپیوتر را در برابر نفوذ هكرها آسیب پذیر می‌كند.


اسب تراوا به طور كلی به كدهای مخرب اینترنتی گفته می‌شود كه بر خلاف ویروس‌های اینترنتی، قابلیت كپی كردن و گسترش خود را ندارند.


متن موجود در این ایمیل به تبلیغ خدمات تلفن اینترنتی "اسكایپ" پرداخته و كاربران را به باز كردن فایل ضمیمه آلوده همراه خود، تشویق می‌كند.


بررسی‌ها نشان می‌دهد محبوبیت خدمات تلفن اینترنتی با سرعت چشمگیری در حال افزایش است و به طور مثال هم‌اكنون در هر لحظه بیش از دو میلیون نفر از خدمات "اسكایپ" برای تماس با یكدیگر استفاده می‌كنند.


كاربران خدمات "اسكایپ" می‌توانند به صورت رایگان و با استفاده از هدفون و میكروفون و از طریق اینترنت با یكدیگر صحبت كرده و یا با قیمت‌های ناچیز، به خطوط تلفن ثابت و یا همراه متصل شوند.


استفاده از ایمیل‌های فریبنده به منظور اغفال كاربران و ترغیب آن‌ها به بازكردن فایل‌های ضمیمه آلوده با استفاده از موضوعات عامه پسند نظیر وقایع مهم سیاسی و یا طبیعی، تصاویر هنرمندان و هنرپیشگان و پیام‌های دروغین از طرف شركت‌های بزرگ اینترنتی، تقریباً به روشی معمول برای مجرمان و خلافكاران اینترنتی مبدل شده است.


كارشناسان امنیت رایانه‌ای همواره در مورد بازكردن ایمیل‌های مشكوك به كاربران هشدار داده و به روز نگاه داشتن سیستم‌ عامل و نرم‌افزار ضد ویروس را توصیه كرده‌اند.


​​