امنیت

ویروس خطرناك "اس‌دی.بات" در خدمات مسنجر شركت "ای او ال" شناسایی شد

كارشناسان امنیتی رایانه‌ها در مورد شناسایی ویروس رایانه‌ای خطرناكی در خدمات "مسنجر" شركت "ای او ال" خبر می‌دهند كه با برخورداری از كدهای موسوم به "روت كیت"، از چشمان نرم‌افزارهای ضد ویروس پنهان می‌شود.


به گزارش سایت اینترنتی "تك وب"، این ویروس جدید با نام "اس‌دی‌بات" (‪ (Sdbot.add‬به كاربران خدمات مسنجر "‪ "AIM‬شركت "‪ "AOL‬حمله می‌كند و به علت برخورداری از یك كد "روت كیت" ویژه به نام "‪ ،"lockx.exe‬توجه كارشناسان امنیت اینترنتی را به خود جلب كرده است.


"روت كیت"ها از خطرناكترین كدهای رایانه‌ای هستند كه فعالیتهای ویروسها و فایلهای مخرب را از چشمان نرم‌افزارهای ضد ویروس مخفی می‌كنند.


به گفته كارشناسان شركت تولیدكننده نرم‌افزارهای ضد ویروس "كاسپرسكی" در روسیه، تعداد كدهای مخرب موسوم به "روت كیت" به سرعت در اینترنت رو به افزایش است به طوری كه تعداد ویروسها و تروجان‌های مجهز به این قبیل كدها، در نیمه اول سال ‪ ۲۰۰۵‬حدود سه برابر شده است.


ویروس "اس‌دی‌بات" كه شركت ارائه‌دهنده خدمات امنیتی "فیس تایم" آن را شناسایی كرده است، از طریق سامانه مسنجر ‪ AIM‬به رایانه‌های كاربران راه می‌یابد و پس از آلوده كردن رایانه، كنترل آن را در اختیار هكر نویسنده ویروس قرار می‌دهد به طوری كه هكر مذكور می‌تواند نرم‌افزارهای مخرب بیشتری را به رایانه منتقل كند.


این ویروس پس از اجرا شدن در رایانه تلاش می‌كند تمامی نرم‌افزارهای امنیتی موجود در رایانه را غیرفعال كرده و در برخی موارد تعدادی نرم‌افزارهای مخرب "اسپای‌ور" را نیز روی رایانه مبتلا نصب می‌كند.


ویروس "اس‌دی.بات" همانند اغلب ویروسهای شناسایی شده در مسنجرها، یك نسخه از خود را برای افراد موجود در فهرست دوستان كاربر رایانه آلوده، ارسال می‌كند.


پیغام ارسال شده برای این كاربران حاوی یك آدرس اینترنتی(لینك) است كه كلیك كردن روی آن سبب دانلود ویروس "اس‌دی.بات" و آلوده شدن رایانه می‌شود.


"مسنجر" ‪ AIM‬شركت ‪ AOL‬هم‌اكنون پركاربرترین خدمات مسنجر در جهان است و خدمات "یاهو مسنجر" و "ام‌اس‌ان مسنجر" پس از آن، در مكانهای دوم و سوم قرار دارند.


​​