امنیت

آنتی ویروس سوفوس در ماه اكتبر ‪ ۱۶۸۵‬ویروس جدید را شناسایی كر

مركز تحقیقات لابراتورهای آنتی ویروس سوفوس، یك شركت پیشرو در زمینه ارایه محصولات امنیتی ، در ماه اكتبر ‪ ۱۶۸۵‬ویروس جدید را شناسایی و ‪۱۰‬ ویروس برتر ماه اكتبر را معرفی كرد.


آنتی ویروس سوفوس با ارسال نمابری به حوزه آی تی ایرنا اعلام كرد، گزارش شبكه جهانی متخصصان امنیتی آنتی ویروس سوفوس نشان می‌دهد در ماه اكتبر كارشناسان شاهد بالاترین میزان افزایش ویروس‌ها از ابتدای جنبش ویروسها تاكنون بوده‌اند.


هم اكنون آنتی ویروس سوفوس ‪ ۱۱۲‬هزار ‪ ۱۴۲‬ویروس را شناسایی كرده و با آنها مقابله می‌كند كه این امر نشان‌دهنده شناسایی ‪ ۱۶۸۵‬ویروس جدید در ماه اكتبر است.


این گزارش كرم اینترنتی ‪ Netsky-p‬را كه ‪ Sven Jaschan‬نوجوان آلمانی به نگارش درآورده است هنوز هم با گذشت بیش از ‪ ۲۰‬ماه از زمان شناسایی به عنوان ویروس برتر ماه اكتبر معرفی می‌كند.


با این حال ‪ Mytob-GH‬كه برای اولین بار در ‪ ۱۶‬اكتبر ‪ ۲۰۰۵‬شناسایی شد در مكان دوم قرار دارد و به نظر می‌رسد به زودی به سلطه ‪ Netsky‬در ماه نوامبر پایان خواهد داد.


بر اساس این گزارش آرامشی كه در ماه سپتامبر شاهد بودیم با حدنصاب جدید تعداد ویروسهای شناسایی شده در ماه اكتبر جبران شده است.


آنتی ویروس سوفوس اعلام كرد بیش از دو سوم ویروسهایی كه در ماه اخیر گزارش شده‌اند نسخه‌های مختلف كرم اینترنتی ‪ Mytob‬بوده‌اند كه از بین آنها ‪ Mytob-GH‬و ‪ Mytob-EX‬بیشترین تاثیر را داشته‌اند.


"كارول تریالت" مشاور ارشد امنیتی آنتی ویروس سوفوس می‌گوید: حملات گسترده و جدید ویروسها چندان دور از انتظار نیست زیرا نویسندگان كدهای مخرب در بازی جمع آوری پولهای بیشتر، دست به دامن ترفندهای جدید شده‌اند.


وی می‌افزاید: سلسله كرمهای اینترنتی ‪ Mytob‬در حال افزایش است و شبكه‌ها را به طور جدی تهدید می‌كند. كاربران باید نرم‌افزارهای آنتی ویروس خود را به روز كرده و آگاهی خود را درباره خطرات امنیتی مختلفی كه آنها را تهدید می‌كند افزایش دهند.


اگرچه ‪ Netsky-p‬قابلیت لازم را برای آلوده‌سازی رایانه‌هایی كه از محافظت مناسبی برخوردارند ندارد، اما برای سومین ماه متوالی در رتبه اول قرار داشته و میزان آلودگی‌های این كرم از ‪ ۱۸/۶‬درصد تا‪ ۱۷/۱۳‬درصد كاهش یافته است.


نمودار این ماه تنها شامل سه خانواده از ویروسهای ‪Netsky ,Mytob‬ و ‪ Zafi‬است كه این امر بیانگر این است كه نویسندگان ویروسها در تلاشند نسخه‌های مختلف تهدیدات امنیتی را ایجاد كرده و درآمدهای مالی بیشتری را به خود اختصاص دهند.


تریالت می‌گوید: در ماه اكتبر ‪ ۶‬نسخه از كرمهای ‪ Mytob‬را مشاهده كردیم كه ‪ ۳‬مورد از آنها جدید بودند. به نظر می‌رسد این كرم را گروهی به نام ‪ Hellbot‬تهیه كرده‌اند كه با داشتن اعضای مختلف در سراسر جهان اقدام به نوشتن و پخش ویروسهای مختلف می‌كنند.


تحقیقات آنتی ویروس سوفوس نشان می‌دهد ‪ ۱/۶۶‬درصد یا به عبارتی یك ایمیل از هر ‪ ۶۰‬ایمیل كه در ماه اكتبر ارسال شده ویروسی بوده است.


برای كاهش آلودگی به ویروسها، آنتی ویروس سوفوس به سازمانها توصیه می‌كند كه از یك سیاست امنیتی در دروازه‌های پست الكترونیكی خود استفاده كنند كه از دریافت فایل‌های ضمیمه اجرایی ناخواسته كه به سازمان آنها وارد می‌شود جلوگیری به عمل آورد.


سازمانها همچنین باید از یك آنتی ویروس به روز رسانی شده و فایروال مناسب استفاده كرده و آخرین اصلاحیه‌های امنیتی را نصب كنند.


آنتی ویروس سوفوس همچنین برترین ‪hoax‬های ماه اكتبر را معرفی كرده است.


به گفته تریالت، نمودار ‪ Hoax‬ماه اخیر بدون تغییر مانده ،اگر چه ‪ HIV Needles‬به رتبه سوم دست پیدا كرده است.


آنتی ویروس سوفوس یك سرویس خوراك خبری به روز و مجانی را برای وب سایت‌ها تهیه كرده است كه آخرین اطلاعات را درباره ویروسها و ‪hoax‬ها در اختیار كاربران قرار می‌دهد


​​