امنیت

ضد اسپای‌ور قدرتمند "ویندوز دیفندر" به همراه "ویندور ویستا" عرضه می‌شود

شركت "مایكروسافت" نگارش به روز شده و جدیدی از نرم‌افزار ضد اسپای‌ور "مایكروسافت آنتی‌اسپای‌ور" خود را با ویژگی‌ها و حتی نامی جدید در نگارش بعدی سیستم‌عامل "ویندوز" عرضه خواهد كرد.


به گزارش سایت اینترنتی "نیوزفكتور"، مایكروسافت حدود یك سال قبل نگارش آزمایشی نرم‌افزار ضد "اسپای‌ور" خود را عرضه كرده بود كه نگارش بعدی این محصول به نام "ویندوز دیفندر"(‪ (Windows Defender‬به مجموعه‌ای از فن‌آوری‌های جدید، از جمله قابلیت شناسایی و پاكسازی كدهای مخرب موسوم به "روت كیت"ها و همچنین نرم‌افزاری جاسوسی رباینده اسم‌رمزهای تایپ شده توسط كاربران(‪ ،(Keystroke Loggers‬مجهز خواهد بود.


شركت "مایكروسافت" اعلام كرده‌است نرم‌افزار "ویندوز دیفندر" بر خلاف "مایكروسافت آنتی‌اسپای‌ور" به صورت یك برنامه كاربردی مجزا از سیستم‌عامل عمل نكرده و با ارتباط با عمق لایه‌های سیستم‌عامل "ویندوز"، به عنوان بخشی از آن فعالیت خواهد كرد و بنابراین كاربران برای به روزنگاری نرم‌افزار "ویندوز دیفندر" مجبور به دریافت به روزنگارهای مجزا از اینترنت نبوده و به روز كردن "ویندوز" خود به مفهوم به روز شدن "ویندوز دیفندر" خواهد بود.


به گفته "مایكروسافت"، كاربران قادر خواهند بود به اختیار خود نرم‌افزار ضد اسپای‌ور "ویندوز دیفندر" را در "ویندوز ویستا" فعال و یا غیر فعال كنند و در كنار آن از نرم‌افزارهای ضد اسپای‌ور سایر شركتها نیز استفاده كنند.


"اسپای‌ور"(‪ (Spyware‬و "اد-ور"(‪ (Adware‬به طور كلی به نرم‌افزارهای مخربی گفته می‌شود كه با سوء‌استفاده از حفره‌های امنیتی سیستم‌عاملها و مرورگرهای اینترنتی، بدون اراده كاربران از برخی سایتهای اینترنتی و یا خدمات به اشتراك‌گذاری فایل در اینترنت به رایانه‌ها راه یافته و باعث باز شدن پیایی پنجره‌های تبلیغاتی، تغییر دایمی برخی مشخصه‌های مرورگرهای اینترنتی (به ویژه اینترنت اكسپلورر) از جمله آدرس هوم پیج، كند شدن رایانه، ربوده شدن كلمات عبور و اسم رمزهای مورد استفاده كاربران و عدم عملكرد برخی قابلیتهای سیستم‌عامل "ویندوز" می‌شوند.


كاربران "ویندوز ایكس پی" نیز قادر خواهند بود پس از انتشار نرم‌افزار "ویندوز دیفندر" در سال میلادی آینده، با بروز نگاری سیستم‌عامل "ایكس پی" خود این نرم‌افزار را دانلود و نصب كنند.


​​