امنیت

دو میلیون رایانه ملی تولید می شود

رییس هیات رییسه سندیکای تولیدکنندگان رایانه گفت: در برنامه پنج ساله چهام، دولت به وزارت ICT ماموریت داده که نیازهای رایانه ای و اینترنتی تمامی نهادهای دولتی را تامین کرده و راسا نسبت به خرید نیازها اقدام کند.
"محمد حسین محبی" در گفت و گو با خبرنگار هموطن افزود: با توجه به اینکه تعداد کاربران اینترنت از شش میلیون می بایست تا پایان برنامه چهارم به 30 میلیون کاربر برسد در همین راستا نرخ میانگین رایانه با کاربر چند گانه، عدد دو محاسبه شده که در این راستا حداقل دو میلیون رایانه در سال نیاز است تا پورت های رایانه ای را به اینترنت متصل کرده و تعداد کاربران را به 30 میلیون نفر برساند.
وی، هدف از اجرای این طرح را ایجاد یک الگوی رایانه ملی برای مصارف عام به صورت 70 درصد و مصارف خاص کمتر از 30 درصد عنوان کرد.
محبی، مصارف عام این طرح را دانش آموزان، دانشجویان و کارمندان دولت و مصارف خاص را سرورها و سیستم های حرفه ای و گران عنوان کرد.
وی ابراز امیدواری کرد تا در مصارف عام، رایانه های ملی تولید شده با منابع دلاری، ریالی و ارزی که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تخصیص داده، در اختیار طبقه دانش آموز، دانشجو و کارمندان دولت قرار گیرد.
محبی، قیمت ارزان، تطابق با استانداردهای بین المللی و برخورداری از بیشترین زمان خدمات پس از فروش را از ویژگی های رایانه ملی عنوان کرد.
وی، اشتغالزایی، خودکفایی و فناوری را از دیگر اهداف این طرح عنوان کرد و افزود: مصمم هستیم که با تولید دو میلیون رایانه در سال قشر وسیعی از جوانان فرهیخته شاغل در بخش صنعت نرم افزار و سخت افزار در برگرفته شود و در پایان برنامه به غیر از برخی قطعات کلیدی، به خودکفایی برسیم.
رییس سندیکای تولیدکنندگان رایانه خاطرنشان کرد: 25 میلیون دلار به ICT در برنامه چهارم اختصاص داده شده که 15 میلیون دلار جذب قسمت ارتباطات و 10 تا 12 میلیون دلار صرف IT می شود.
به گفته وی، علاوه بر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سندیکای تولیدکنندگان رایانه، وزارت صنایع و معادن ناظر این طرح خواهد بود.


​​