امنیت

نگارشهای جدیدی از ویروس رایانه‌ای "سوبر" شناسایی شد

چندین شركت تولیدكننده نرم افزارهای ضد ویروس از شناسایی نگارشهای جدید ویروس رایانه‌ای "سوبر" خبر داده كه كاربران سیستم عامل "ویندوز" را هدف قرار داده اند.


به گزارش سایت اینترنتی "پی سی ورلد"، نگارشهای جدید این ویروس بر پایه نگارش اصلی آن نوشته شده و به كمك ایمیل‌های حاوی یك فایل ضمیمه آلوده در اینترنت در حال پخش شدن هستند.


دو شركت تولیدكننده نرم افزارهای ضد ویروس "سیمانتك" و "كاسپرسكی" اعلام كرده‌اند كه برخی ایمیلهای حاوی نگارشهای جدید این ویروس دارای "موضوع" نبوده اما می‌توان آنها را با توجه به نام فایل ضمیمه همراهشان شناسایی كرد. برخی از فایلهای ضمیمه آلوده‌ای كه تاكنون برای نگارشهای جدید این ویروس شناسایی شده‌اند عبارتند از: ‪, Reg-List-Dat_Packer‬ ‪Word-Text.zip‬
.‪2.exe , reg_text.zip, Word-Text_packedList.exe, Word-Text_packedList‬ .‪zip‬
ویروس جدید "سوبر" تنها در صورت كلیك كردن كاربر روی فایل ضمیمه آلوده فعال می‌شود. هنگامی كه كاربر روی این فایل كلیك می‌كند، پنجره‌ای باز شده و یك پیغام خطا مبنی بر عدم امكان بازگشایی فایل ‪ zip‬به نمایش در می آید.


سپس این ویروس خود را داخل فولدر "ویندوز" كپی كرده و با ایجاد تغییرات در "رجیستری" این سیستم عامل، با هر بار روشن شدن رایانه به صورت خودكار فعال می‌شود.


به گفته مسئولان شركت "سیمانتك"، ویروس "سوبر" با برخورداری از یك پروتوكل ارسال "ایمیل"، خود را به تمامی آدرسهای ایمیل موجود در رایانه آلوده ارسال كرده كه این ایمیل‌های آلوده ارسالی ، به زبان انگلیسی و یا آلمانی هستند.


كارشناسان امنیت رایانه‌ای عقیده دارند ارسال انبوه ایمیل‌های آلوده توسط نگارشهای جدید ویروس "سوبر" ممكن است سبب كند شدن "سرور"های ایمیل و كند شدن شبكه‌های رایانه شود.


روش پاكسازی رایانه‌های آلوده شده به نگارشهای جدید ویروس "سوبر" هم اكنون در وب سایت اینترنتی شركت "سیمانتك" موجود است. به گفته كارشناسان رایانه ای، بهترین روش برای محافظت از رایانه‌ها در برابر ویروسها به روز نگاه داشتن نرم افزارهای ضد ویروس و همچنین پرهیز از باز كردن ایمیل‌های مشكوك و ناشناس است.


​​