امنیت

بخش خصوصی می‌تواند امنیت دیتاسنترها را تضمین كند

كارشناس امنیت شبكه و مدیر عامل شركت «دژآذر» گفت: مهم‌ترین مساله در ایجاد دیتا سنتر، دسترسی به حجم متقاضیان hosting است كه هم اكنون در انحصار دولت است و دولت باید متولی اصلی سرمایه‌گذاری در این زمینه باشد.


مهندس «محمدرضا مصلایی» در گفت‌وگو با ایسنا حجم قابل ارایه، دسترسی و امنیت را سه عامل مهم و مورد توجه در دیتا سنتر دانست و اظهارداشت: تاكنون آمار درستی از حجمی‌كه یك دیتا سنتر بایدتوانایی پاسخگویی به آن را داشته باشد از سوی منابع رسمی ‌و سازمان آمار كشور ارایه نشده است تا از میزان حجمی‌كه مطابق با آن باید مراكز دیتا سنتر داخلی ایجاد كرد، در اختیار نیست .


وی ادامه داد: مطلع نبودن از حجم اندازه‌ی تقاضا، سرمایه‌گذاری‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهد، در حال حاضر نیز شركت مخابرات تنها متولی در بخش دسترسی به این حجم تقاضا است ومابقی شركت‌ها از مخابرات سرویس می‌گیرند البته شركت‌های ICT كه مجوزهای لازم را دارا هستند می‌توانند كیفیت سرعت دسترسی را تضمین كنند.


مصلایی گفت: توانایی مخابرات در هندل كردن این حجم دسترسی یاترافیك خود جای سوال دارد؛ چرا كه ما هم اكنون با ظرفیت‌هایی مواجه هستیم كه مخابرات جوابگوی این ترافیك معمول آن‌ها نیست این در حالی است كه وقتی حرف از دیتا سنتر می‌شود به مراتب حجمی‌بالاتر از حجم مصرفی را در بر می‌گیرد .


كارشناس امنیت شبكه، بحث امنیت راقابل دسترس‌تر دانست و خاطر نشان كرد: از آن جایی كه هنوز حجم دسترسی طبق استانداردهای بین المللی تعبیه نشده است امنیت بحث ملموس تری برای بخش خصوصی است.


مصلایی اظهار داشت: بخش خصوصی قادر است در حجم و ذخیره سازی از ظرفیت‌های خود استفاده كند اما چون دسترسی در انحصار دولت است اولین قدم باید به دست بخش دولتی برداشته شود .


بخش خصوصی نیز در بخش سرمایه گذاری و حجم اطلاعاتی توانایی present با سرعت قابل ملاحظه‌ای را دارد.


وی تاكید كرد: در داخل، توانایی جوابگویی به حجم كنونی وجود دارد ، به شرط این كه در جهت مشكل حركت كنیم و با ارتقای كیفیت host‌های داخلی به رقابت با مراكز خارجی برویم .


وی گفت: بالا بودن هزینه‌ها در داخل،مراكز را به سمت host‌ها‌ی خارجی سوق می‌دهد، به همین دلیل ما از لحاظ اقتصادی هم باید با دیتاسنتر‌های خارجی رقابت كنیم .


مصلایی، تقویت امنیتی دیتا سنتر را حائز اهمیت دانست و اظهارداشت : با دیتا سنتر نمی‌شود مانند یك سرور معمولی برخورد كرد چرا كه قابلیت ازكار افتادن ، هك شدن ، و سایر مخاطرات امنیتی را داراست، پس نیازمند نصب سیستم‌های حیاتی از قبیل آنتی ویروس وسیستم‌های فایروالی به همراه ماشین جایگزین می‌باشد.


وی افزود : باید به این جریان عمیق نگاه كرد و سختی‌ها را پذیرفت. از آن جایی كه بالا بردن امنیت دیتا سنتر و دست یابی به استانداردهای بین المللی هزینه‌بر است ،بسیاری از مراكز قدرت مالی كافی برای تامین هزینه را ندارند ، و باید وام یا سوبسیدهایی برای آنها در نظر گرفته شود .


مصلایی، در پایان تصریح كرد : اساسی ترین بحث دیتا سنتر ارزیابی مخاطرات تهدید كننده‌ی آن است و پاسخ به سوالاتی نظیر این‌كه چه خطراتی متوجه دیتا سنتر‌ها می‌باشد و كدام یك دارای اولویت هستند،ضروری است ،و باید در نظر داشت كه استاندارد، اولویت را تعیین نمی‌كند.


​​