امنیت

اولین نشست كمیسیون امنیت فضای تبادل اطلاعات

اولین نشست كمیسیون امنیت فضای تبادل اطلاعات سازمان نظام صنفی رایانه‌یی استان تهران روز گذشته با حضور شركت‌های متقاضی عضویت در این كمیسیون برگزار شد .


به گزارش سرویس فناوری اطلاعات ایسنا، در ابتدای این جلسه، مهندس «سعیدی» رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌یی استان تهران با اشاره به نقش محوری فناوری اطلاعات در دنیا گفت: فناوری اطلاعات ابزار توسعه است و محوری بودن این حرفه به این معنی است كه قسمت اعظم فعالیت‌های هر كشوری از نظر سیاسی ، اقتصادی ، صنعتی و اجتماعی به این حرفه باز می‌گردد .


وی گفت: متاسفانه در ایران گرچه دارای متخصصینی هستیم اما نتوانستیم آن طور كه باید و شاید در راستای اعتلای كشور و رونق اقتصادی از این فناوری استفاده كنیم كه البته این امر دلایل متعددی دارد .


وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: پیش از تشكیل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان ، انجمن‌ها و نهادهای مردمی‌ فعال بودند و خوشبختانه تجارب و امكانات خود را در اختیار سازمان قرار دادند . تاریخچه‌ی فعالیت‌های این صنف به تشكیل انجمن‌های شركت‌های انفورماتیك ایران طی 10 تا 11 سال گذشته بر می‌گردد كه هم اكنون تجربه این فعالیت‌ها از لحاظ نرم‌افزاری و سخت افزاری در حال انتقال به سازمان نظام صنفی است .


رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در مورد نقش دولت در گسترش و بكار گیری فناروی اطلاعات اظهارداشت: در بخش دولت به نقش و اهمیت این فناوری توجه خاصی نمی‌شود، البته در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌ها نظر می‌گیرند، بودجه‌ای در شان این حرفه باشد كه تا به حال این اتفاق رخ نداده است .


در سال‌های اخیر شاهد رشد این حرفه بودیم،‌ اما این پیشرفت ‌ها در حد استانداردهای جهانی قابل قبول نیست . امیدواریم دولت جدید این مساله را از اولویت‌های اصلی خود بداند وآن چنان كه در خور اهمیت است بدان بنگرد.


سعیدی گفت:دولت باید توجه به امر فناوری اطلاعات را از مهم‌ترین كارهای خود بداند ، چرا كه حل بسیاری از مشكلات پیش روی دولت در گرو به كارگیری صحیح این فناوری است .


رییس هیات مدیره‌ی نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران از آمار خسارت فساد در بدنه ‌ی دولت خبر داد و افزود: گفته می‌شود طبق اعلام سازمان بین المللی شفاف سازی ، آمار خسارت ناشی از جریان فساد ، در ایران رقم بسیار هنگفتی است ،‌ و لذا اگر تنها یك قسمت از این بودجه برای رشد ، نمو و به كارگیری این فناوری مورد استفاده قرار گیرد ، علاوه بر ایجاد شفافیت ‌، برسرعت و دقترد راها نیز افزوده خواهد شد و منجر به بازدهی بالاتر سازمان ‌ها می‌گردد . شفافیت شرط لازم برای هر گونه توسعه از لحاظ سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی بوده و امری اجتناب ناپذیر است دولت و كشور ما نیز باید در این راستا گام بردارد.


سعیدی با اشاره به موضوع پروژه‌های بزرگی كه با كشورهای خارجی منعقد می‌شود ،‌گفت : در بخش خصوصی نیز باتوجه به سیاست‌های اعمال شده ، شاهد بخش خصوصی قوی و با نفوذی نیسیتیم ، قراردادهای بزرگ به دلایل مختلف به بخش خصوصی سپرده نمی‌شده است. به عنوان مثال در مورد قضیه اپراتور دوم ا ز شركت‌های خارجی استفاده شده است . ا میدواریم كه در این سیاست هم تجدید نظر صورت گیرد و همانطور كه وعده داده شده كارمردم به مردم ارچاع شود كه انجام ‌ای كار مستلزم شجاعت ف شهامت ، وصداقت بسیار بالا از سوی بخش دولتی وخصوصی است .


رابط بین این دو بخش هم سازم نظام صنفی رایانه‌یی است كه امیدواریم بتوانیم در این سازما به كلیه‌ی مسائل حرفه بپردازیم ، به همین منظور كمیسیون‌های تخصصی متفاوتی تشكیل شده است كه یكی از این كمیسیون‌ها كه حائز اهمیت اطلاعات فرهنگ سازی كنیم كه اطیمنان و امینت وجود داشته باشد .


همچنین سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی وجلب توجه مسؤولان به این امر زمانی میسر است كه از لحاظ و تبادل داده ‌ها امنیت وجود داشته باشد .


در ادامه جلسه مهندس خادمی‌، مسوول كمیته‌ی امنیت فضای تبادل اطلاعات گفت : در مجموع بیش از شش شركت جهت عضویت در این كمیسیون اعلام آمادگی نموده‌اند كه با توجه به حضور علاقه مندان در این جلسه ، نسبت به انتخاب اعضای اصلی این كمیسیون اقدام خواهیم نمود .


وی شش كار گروه اطلاع رسانی و فرهنگ سازی،حقوقی ( CA- گواهی نامه ‌های دیجیتالی)،استانداردها _آمار اطلاعات، ارزیابی ( تضمین حداقل كیفیت امنیتی در كلیهی محصولات و خدمات IT )،كمیته‌ی بررسی اسناد و بخشنامه‌ها و آیین نامه‌های دولتی و اسناد شورای عالی افتا،كمیته‌ی كارشناسی فنی را به عنوان كار گروه‌های پیشنهادی این كمیسیون مطرح كرد وگفت: ارتقا سطح دانش عمومی‌ سرویس دهندگان و كاربران امنیت اطلاعات، همچنین تلاش در فراگیری و به كارگیری آخرین تكنولوژی روز دنیا در زمینه‌ی امنیت اطلاعات و كمك و همكاری در ایجاد امنیت در فضای تبادل اطلاعات باتوجه به مقدورات و محدودیت‌های موجود كشور با استفاده از حداكثر توان داخلی از اهداف این كمیسیون به شمار می‌رود .


همچنین در این جلسه تعداد 15 نفر از داوطلبان عضویت در این كمیسیون به عنوان اعضای اصلی انتخاب شدن و شرح وظایف آن مورد بحث و بررسی صورت گرفت .


شایان ذكر است كه كمیسیون امنیت فضای تبادل اطلاعات ( افتا 9 یكی از 13 كمیسیون تخصصی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران است كه تاكنون تشكیل شده است .


​​