امنیت

ویروس رایانه‌ای "سانتا" كاربران مسنجرهای "یاهو"، "ام‌اس‌ان" و "ای‌اوال" را تهدید می‌كند

 كارشناسان امنیت اینترنتی در مورد شناسایی ویروس رایانه‌ای جدیدی خبر می‌دهند كه خدمات مسنجر پركاربر در اینترنت را هدف گرفته‌است.


به گزارش سایت اینترنتی "پی‌سی‌ورلد"، ویروس جدید با نام "سانتا" و یا ‪ ،IM.GiftCom.All‬كاربران سه مسنجر پركاربر اینترنت یعنی "یاهو مسنجر"، "ام اس ان مسنجر" و همچنین مسنجر "ای آی ام" شركت "ای او ال" را به بازدید از یك وب سایت آلوده هدایت می‌كند.


شركت ارائه‌دهنده خدمات امنیت اینترنتی "آی ام لاجیك" در پی انتشار خبر شناسایی ویروس رایانه‌ای جدید اعلام كرد كه این كرم اینترنتی ابتدا پیغامی را از طرف یكی از افراد موجود در فهرست دوستان اینترنتی كاربر در خدمات مسنجر یاد شده ارسال می‌كند به گونه‌ای كه كاربر با مشاهده آن پیغام و مشاهده نام فرد ارسال‌كننده تصور می‌كند كه پیغام را به راستی یكی از دوستان و آشنایان خود او ارسال كرده‌است.


در این پیغام یك لینك اینترنتی به آدرس "?/‪"www.santaclaus.aol.com‬ وجود دارد كه كلیك كردن روی آن سبب باز شدن یك وب سایت آلوده و راه‌یافتن یك كد مخرب به رایانه كاربر می‌شود.


به گفته "آرت گیلیاند" مدیر تولیدات شركت "آی ام لاجیك"، ویروس "سانتا" از فن‌آوری‌های مخفی موسوم به "روت كیت" بهره گرفته و به همین علت نرم‌افزارهای امنیتی سیستم‌عاملها و یا ضد ویروسهای معمول قادر به شناسایی و توقف آن نیستند.


ویروس "سانتا" پس از اجرا شدن تمامی نرم‌افزارهای امنیتی و ضد ویروس موجود در رایانه را غیر فعال كرده و جستجوی هارد دیسك رایانه برای یافتن اطلاعات شخصی كاربر را آغاز می‌كند و هرآنچه را كه بیابد، برای نگارنده خود ارسال می‌كند.


كارشناسان امنیت اینترنتی همواره هشدار داده‌اند كه كاربران "مسنجر"ها نباید روی لینكهای ناآشنا و مشكوكی كه به همراه پیغامهای مسنجر ارسال می‌شوند، كلیك كنند. به روز نگاه داشتن نرم‌افزارهای ضد ویروس نیز یكی از موارد ضروری برای مصون ماندن از تهدیدات اینترنتی است.


​​