امنیت

تولید سیستم عامل ملی در داخل كشور ضرورتی ندارد

یك كارشناس امنیت شبكه ومدیرفنی شركت پروكام،گفت: سیستم عامل، نرم افزاری است كه پایه‌ی تمام نرم افزارها در صنعت IT محسوب می‌شود، پیچیدگی این سیستم تا جایی است كه دانش و تكنولوژی ما قادر به تولید آن نیست.


مهندس«علی خسروآبادی» در گفت‌وگو ایسنا با تاكید بر این‌كه شروع كار با نرم افزارهای كاربردی برای توسعه و رشد صنعت IT كشور مفید خواهد بود، اظهار داشت: رسیدن به مرحله‌ای از نرم افزارهای كاربردی و اتوماسیون اداری به رشد صنعت IT كشور كمك بزرگی خواهد كرد و باعث می‌شود تجربیاتی را در این صنعت كسب كرد، شاید درآن زمان نیاز به سیستم عامل ملی احساس هم نشود.


وی درادامه،گفت: دانش و تكنولوژی ما به حدی نیست كه اقدام به تولید سیستم عامل مستقل كنیم همچنین این كار در حد یك پروژه‌ی دانشگاهی نیز نمی‌باشد و برای این‌كه بتواند در سازمان‌های دولتی به صورت جدی مورد استفاده قرار گیرد نیاز به پشتیبانی قوی از سوی منبع قابل اطمینان دارد.


خسروآبادی، با اشاره به این‌كه لینوكس در كشور ما به راحتی نمی‌تواند جایگزین ویندوز شود، افزود: هزینه‌ای كه عدم رعایت كپی رایت را شامل می‌شود مربوط به سازمان‌های دولتی است و هزینه‌ی میلیاردی پروژه‌ی سیستم عامل ملی لینوكس می‌تواند هزینه‌ی كپی رایت را در برگیرد، از طرفی در كشور ما جایگزینی لینوكس به ویندوز به راحتی امكان پذیر نمی‌باشد.


وی دلیل عزیمت بسیاری از كشورها به لینوكس را در كنار اپن‌سورس و مجانی بودن ، رشد بیشتر آن نسبت به سایر سیستم عامل‌ها دانست و تصریح كرد: لینوكس نسبت به بقیه‌ی یونیكس‌ها از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده است و بازار گسترده‌ی آن آینده‌ی خوبی را از لحاظ پشتیبانی، خدمات و به روز بودن خواهد داشت و برای نیازهای جدید در صنعتIT ، شركت‌های نرم افزاری بیشتری به سمت لینوكس روی خواهند آورد.


خسروآبادی، دلیل رونق لینوكس را نسبت به یونیكس‌های دیگر دو عامل مهم ،تجاری بودن یونیكس وكمبودكاربران برشمرد و گفت: تجاری بودن سیستم‌های یونیكس به جهت گران بودن و همچنین محدودیت تعداد كاربران آن نسبت به لینوكس باعث شده است كه شركت‌هایی نظیر IBM وhp بر روی لینوكس سرمایه‌گذاری كنند.


وی، افزود: امپراتوری مایكروسافت باعث نگرانی خیلی از شركت‌ها و كشورها شده است كه می‌تواند علت دیگری بر روی آوردن آن‌ها به لینوكس باشد تا به نوعی از توسعه‌ی بیشتر مایكروسافت جلوگیری كنند و لینوكس را به عنوان رقیب مایكروسافت در دنیا مطرح كنند.


خسرو آبادی، با اشاره به آزمایش‌ها انجام شده و مدارك مستدل روی نسخه‌های فعلی لینوكس ، امنیت آن را از ویندوز بیشتر دانست و خاطرنشان كرد: برقراری امنیت لینوكس نسبت به ویندوز بیشتر است اما این برتری در شرایطی كه لینوكس نیز مانند ویندوز مخاطب اصلی كاربران باشد شاید به این شدت نباشد و توجه هكرها را به خود جلب كند.


وی، افزود: دو سرویس متفاوت در لینوكس نسبت به ویندوز مایكروسافت وجود دارد؛ نرم‌افزار آب پاشی (وب سرور) و كیومیل(میل سرور) دو نرم افزار اصلی لینوكس هستندكه یاهو وگوگل از این سرویس‌ها استفاده می‌كنند.


این كارشناس امنیت شبكه، اظهار داشت: در صورت مواجه شدن با حفره‌های امنیتی در لینوكس شركت‌هایی هستند كه آن را به صورت تجاری عرضه می‌كنند، نه به این معنا كه نسخه‌ی لینوكس را می‌فروشند بلكه ساپورت با لایسنز GPL اصلی لینوكس را می‌فروشند و شركت redhat یكی از بزرگ‌ترین شركت‌های تولید كننده‌ی لینوكس محسوب می‌شود كه نسخه‌های خود را به لحاظ كاربردی پشتیبانی میکند.


​​