امنیت

حفره امنیتی خطرناك نرم‌افزار "نورتون آنتی ویروس" كاربران را تهدید می‌كند

 كارشناسان امنیتی از شناسایی یك حفره امنیتی خطرناك در نرم‌افزار "نورتون آنتی‌ویروس" شركت "سیمانتك" خبر می‌دهند كه كدهای مخرب رایانه‌ای می‌توانند با استفاده از آن به رایانه‌های كاربران نفوذ كنند.


به گزارش سایت اینترنتی "نیوزفكتور"، حفره‌امنیتی مذكور كه توسط یك محقق مستقل به نام "الكس ویلر" شناسایی شده، در گستره وسیعی از محصولات شركت "سیمانتك"، از جمله نگارشهای خانگی و تجاری نرم‌افزارهای "نورتون آنتی ویروس"، "نورتون اینترنت سكیوریتی پروفشنال"، "نورتون سیستم ووركس"، "نورتون پرسونال فایروال" و همچنین نرم‌افزارهای ضدویروس ویژه سیستم‌عامل رایانه‌های "اپل" و همچنین انواع رایانه‌های جیبی، وجود دارد.


این ایراد امنیتی به نحوه مدیریت فایلهای رایانه‌ای فشرده با فرمت "‪ "RAR‬توسط نرم‌افزارهای "سیمانتك" مربوط می‌شود به طوری كه هكرها می‌توانند با استفاده از این ایراد امنیتی و یك فایل فشرده "‪ "RAR‬آلوده، كدهای مخرب خود را در رایانه كاربر اجرا كرده كنترل كامل رایانه را از راه دور در اختیار خود بگیرند.


به گفته كارشناسان، نحوه واكنش شركت "سیمانتك" به شناسایی این حفره امنیتی خطرناك در محصولات خود بسیار مهم است زیرا عدم انتشار به موقع وصله‌های اصلاحی از سوی "سیمانتك" می‌تواند به جایگاه ویژه این شركت به عنوان پرفروش‌ترین تولیدكننده نرم‌افزارهای امنیتی در جهان، ضربه سنگینی وارد كند.


از سوی دیگر غول نرم‌افزاری مایكروسافت نیز چندی پیش نسخه آزمایشی از نخستین نرم‌افزار ضد ویروس خود را عرضه كرد و شناسایی این قبیل ایرادهای امنیتی در محصولات شركتهایی نظیر "سیمانتك" می‌تواند احتمال موفقیت مایكروسافت را در زمینه ورود به بازار نرم‌افزارهای امنیتی تقویت كند.


با این وجود، شركت "سیمانتك" هم‌اكنون دارای یك برنامه به روز نگاری اینترنتی خودكار محصولات خود به نام "‪ "LiveUpdate‬است كه كارشناسان عقیده دارند این شركت در صورت آماده‌سازی سریع وصله اصلاحی حفره امنیتی تازه شناسایی شده می‌تواند از ‪ LiveUpdate‬برای ایمن‌سازی سریع و به موقع كاربران محصولات خود در سرتاسر جهان، استفاده كند.


​​